İçeriğe atla

Kasım Koçak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kasım Koçak
Doğum1951 (72-73 yaşında)
Tokat
UyrukTürk
Evlilik(ler)iAysu Koçak
Etkin yıllar1979 - günümüze
Sanat eğitimiİstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi

Kasım Koçak (d. 1951, Tokat), Türk ressam. Güzel Sanatlar Akademisi Neşet Günal ve Özdemir Altan atölyelerinde öğrenim gördü. Cumhuriyet dönemi Türk resimlerinden 75 başyapıt isimli koleksiyonda bir resmi bulunmaktadır.

1970-75 yılları arasında İstanbul devlet Güzel sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nde Neşet Günal ve Özdemir Altan atölyelerinde öğrenim gördü. 1979'da eşi ressam Aysu Koçak ile İstanbul, Maltepe'de bir atölye açtı. Maltepe Ressamları olarak anılan sanatçı topluluğunun kurucusu ve öncüsü oldu. Bu ressamlar, Maltepe'de semt halkına resim satarak tuval resminin sevdirilmesine önayak oldular.[1] 1981 yılında DYO ödüllü resim yarışmasında başarı ödülünü, 1985 yılında Deniz Kuvvetleri Anıt Yarışmasında mansiyon ödülünü almış ve bir daha resim yarışmalarına katılmamıştır. Madenciler, ölü kuş, at pisliğinde dört kuş, bozkırın dilsizleri, abdurrahman çelebiler, gittikçe çoğalır delimiz bizim (İstanbul Resim Heykel Müzesi), direksiyonlu deliler, maymun padişahlar, lodosçunun seyir defteri, kazan kaldıran keçiler eserlerinden bazılarıdır.

Koçak kendisiyle yapılan bir röportajda şöyle der:[2]

Türkiye de çok yetenekli ressamlar var. En önemli eksikliği Türk ressamının bir felsefesinin olmayışı, bir bakışının olmayışı. Tuhaf bir şekilde teknoloji ile resim karıştırılıyor, Batıya gözlerini dikmişler, sığındıkları bahane “İslamiyet ten dolayı bizim resim geçmişimiz yok” artık bu geçmişi yok lafını atın bir tarafa iki yüz üç yüz yıllık bir geçmişimiz var. Artık kendi öykünü anlatmaya başla, sen neredesin onu anlat bu anlamda bakışı felsefesi yok. Kabul etmediğim batının dayatılan sanatı.

Gerçekçi figüratif resim anlayışındaki çalışmalarını Maltepe'deki atölyesinde sürdürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kasım Koçak". turkishpaintings.com sitesi. 3 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2011. 
  2. ^ "Kasım Koçak ressam". pendikgazetesi.com sitesi. 29 Mayıs 2008. Erişim tarihi: 9 Ekim 2011. [ölü/kırık bağlantı]