Jale Yasan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Jale Yasan (1911, İstanbul - 1994, İstanbul),[1] Türk ressam ve kadın hakları aktivisti.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1956 yılında resim yapmaya başladı. İlk hocası Ressam Şeref Akdik'tir. Daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nde Zeki Faik İzer Atölyesine devam etti. 1959'da Devlet Resim ve Heykel Sergisi ile Paris Musée d'art moderne'de açılan Club International Feminin Sergisine katıldı. 1959-1967 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümü öğrencilerini özendirmek amacı ile Yasan Portre Ödülleri verdi. İlk kişisel Sergisini 1961'de Ankara Sanatseverler Kulübünde, ikinci kişisel sergisini aynı yıl İstanbul Şehir Galerisinde açtı. Çalışmalarını aralıksız sürdüren sanatçı, üçüncü kişisel sergisini 1967 yılında Taksim Sanat Galerisinde gerçekleştirirken daha sonraki yıllarda Ankara Vapuru'nun Akdeniz Limanlarına yaptığı yolculuğa 70 resimle katılarak Avrupa'nın birçok liman kentinde büyük ilgi topladı.

1976'da Uluslararası Birleşmiş Kadın Sanatçılar ve Kültür Derneği(UFACSI) sergisinin Clermont-Fernard ve Vichy biennalerine ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri sergisine, yine aynı yıl bu derneğin Belçika Sergisinde ve 1977'de Türk ve Fransız Sanatçılarının Ankara ve İstanbul sergilerinde de yapıtları ile yer alan sanatçı 1978'de Ressamlar Cemiyet'inin Viyana ve Roma sergilerine katıldı.

1973 yılında Moda Cumalı Sanat Galerisinde açtığı kişisel sergi büyük ilgi çekti. Aynı zamanda tanınmış bir kolleksiyoner olan sanatçı bu kolleksiyonunu 1974'te Darüşşafaka Sanat galerisinde 1980'de de Taksim Sanat galerisinde sergiledi.

1981'de Sakatları Koruma Derneği yararına açtığı serginin gelirini aynı derneğe bağışladı. 1983 yılında Akbank Bebek Sanat galerisinde ve Bodrum Halikarnas Motel'de kişisel sergilerine devam etti. 1994 yılında İstanbul'da vefat etti.

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Eylül Darbesi esnasında kapatılan Uluslararası Kadın Partisinin kurucularındandır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jale Yasan İstanbul Sanayi Odası
  2. ^ Aujourd'hui la Turquie