İçeriğe atla

Geely

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd
TürHolding şirketi
Kuruluş1986
KurucuLi Shufu
Genel merkeziHangzhou, Çin
Önemli kişilerLi Shifu (başkan)
ÜrünOtomobiller, motosikletler, motorlar, şanzımanlar
Alt kuruluş(lar)
List
Çalışan sayısı120.000
Web sitesigeely.com
Geely Beauty Leopard konsepti

Geely (Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd), Çin merkezli bir çok uluslu otomotiv şirketidir. Şirket 1986 yılında buzdolabı üretmek amacıyla kurulmuş[kaynak belirtilmeli] ve 1997 yılında Çin’in Zhejiang Eyaleti, Taizhou Şehrinde ‘Geely Auto’ markasıyla otomotiv endüstrisine girmiştir. Geely Automobile Çin'de bir otomobil üreticisi olarak onaylanan ilk özel girişim haline geldi.[kaynak belirtilmeli] Şirket, Çin'in en büyük özel otomotiv şirketidir. Geely'nin başlıca ürünleri; otomobiller, motosikletler, motorlar, şanzımanlardır. Geely 2004 yılından bu yana Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir.[14] Buna ek olarak Geely, Aralık 2005'te 61. Frankfurt Otomobil Fuarı'na katıldı. Böylece, fuardaki ilk Çinli otomobil üreticisi oldu. 2008'de Detroit'te Geely Auto, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'na katıldı. Şirketin merkezi Hangzhou'de yer almaktadır.

Geely, 2010 yılında İsveçli otomobil üreticisi Volvo CarsFord'dan 1.8 milyar dolara satın almıştır. Şirket ayrıca 2013 yılında İngiliz taksi üreticisi The London Taxi Company de almıştır. 10 Eylül 2015 tarihinde, Geely Apple ile anlaşma yaparak, dünyada yaygın olarak kullanılan Carplay'ı arabalarında değiştiren ilk Çinli araç üreticisi oldu. 2016 yılında Geely Holding Group, Geely New Energy Ticari Araçlarını kurdu.[kaynak belirtilmeli] 2017 yılında ise İngiliz spor otomobil üreticisi Lotus Cars'ın çoğunluk hissesini satın almıştır. Şubat 2018, Geely Group 9.7% of Daimler AG'nin hissesini aldığını duyurmuştur.

Zhejiang Geely Holding Group Company kendi içinde beşe ayrılmaktadır. Geely Auto; Lynk & Co, PROTON ve Lotus markalarını içerirken, Volvo Cars ve Polestar markalarını içeren Volvo Car Group’un sahibi olmanın yanında London Electric Vehicle Company ve Yuan Cheng markalarını içeren Geely New Energy Ticari Araç Grubu’nun sahibidir.

Şirket bünyesinde 120.000'den fazla kişi istihdam etmektedir. Geely Group'un 5 tanesi dünya çapında olmak üzere toplamda 9 adet Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. 40 adet üretim ve montaj tesisi ile 9 tasarım merkezi bulunmakta olup Kuzey Amerika, Avrupa, Çin ve Güney Doğu Asya'da konumlanmışlardır ve Geely Auto markası altında araç üretilmektedir. Geely Auto Çin'de 900'den fazla bayi ağı ile denizaşırı pazarlarda yaklaşık 450 satış ve servis merkezi aracılığıyla satılmaktadır.[15]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirketin kurucusu Li Shufu, şirketi bugüne getirmek için birçok operasyon gerçekleştirmiştir. Li Shufu, 1982 yılında liseden mezun olduktan sonra bir kamera satın almıştır ve insanların fotoğraflarını çekerek para kazanmaya başlamıştır. İşleri o kadar çok gelir getirdi ki bir fotoğraf stüdyosu açtı. 1984 yılında buzdolabı parçaları üretiminin çok yüksek olduğunu gördü, stüdyoyu kapattı ve buzdolabı işine girdi. Bu süreç içinde buzdolabı pazarında başarıyı yakaladı. 1991 yılına gelindiğinde Li Shufu'nun aklında bir araba yapma fikri vardı. Bu fikir Zhounghua arabalarını gördüğü için gelmişti. Bu dönemde piyasada otomobil mühendisliğini öğrenmek zordu, bu yüzden pazarda bir sıkıntı vardı.

1992'de Geely adı altında scooter, motosiklet ve aksesuarlarını üretmeye başladı. Li, aslında otomobil üretmek istiyordu ancak devlet yaptırımları nedeniyle izin alamadı, bu yüzden scooter ve motosikletlere odaklandı. Geely 1994 yılında scooter üretiminde lider oldu. Tamamen Çinli mühendisler tarafından üretilen ve kurulan ilk scooter ve scooter motorunu üretti. Toplam satış hacmi 1995 yılında 60.000 adede, 1996'da 200.000 adede ulaşmıştı. Mayıs 1996'da Geely Group Co.Ltd. kuruldu ve büyük ölçekli gelişim yoluna başladı. Li Shufu, Mercedes arabalarını seviyor ve Çinli bir Mercedes yapmak istiyordu. Bu yüzden Mercedes bir arabayı parçaladı ve arabayı kendi isteklerine göre parçalar ekleyerek veya çıkararak yeniden tasarladı, ancak Çin'deki yaptırımlar nedeniyle arabayı asla çalıştırmadı.

1997 yılına gelindiğinde otomotiv endüstrisine giriş yaptı ve Geely Auto, Çin'in Zhejiang Eyaleti, Taizhou Şehrinde kuruldu. Mart 1997'de Geely Holding Group, Linhai'de bir otomobil üretim tesisi kurmaya başladı ve 1997'de ilk aşamasını tamamladı.

1998'de Geely Auto'nun ilk aracı üretildi. Geely, 1997'de Çin'in ilk özel otomobil üreticisi oldu ve 2000 yılına kadar Geely, 600.000'den fazla motosiklet ve 150.000 araç sattı ve bu başarı Li'yi Çin'in en zengin adamlarından biri yaptı. 

2001, Geely'nin şöhret ve servet yılıydı. Li, Çin Girişimci Dergisi tarafından en iyi girişimci seçildi. Çin Devlet Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (SETC), 9 Kasım 2001 ve 26 Aralık 2001 tarihlerinde Geely Otomobil ürünlerinin genel kataloğuna dahil edilmesine izin verdi. Geely Automobile Çin'de bir otomobil üreticisi olarak onaylanan ilk özel girişim haline geldi. Geely'nin 2001 yılında resmi izni alındıktan sonra üretim hızla genişledi. Geely daha sonra 2001'de yasal bir araba yapma iznini aldı.

2002 yılında Geely Auto, popülerliği ve satışları nedeniyle Çin'deki ilk on otomobil üreticisi listesine girdi.

2003 yılında şirket yurtdışına araba ihraç etmeye başladı ve diğer gelişmekte olan ülkelere patent sattı. 2001'den 2005'e kadar Geely, otomotiv sektöründeki pazar payını en üst düzeye çıkarmak için fon toplamadan önce satışlarını artırdı ve Hong Kong Borsası'na katıldı.[16]

2005 yılında Geely, sadece Batı ülkelerine ihracat için bir araba modeli tasarlamaya ve üretmeye başladı, ayrıca şirket her biri 50.000 araba üretebilen Endonezya ve Rusya'da üretim tesisleri kurdu. Bu nedenle Geely, Afrika, Avrupa ve ABD'de montaj tesisleri kurmak için görüşmelerde bulundu. Buna ek olarak Geely, Aralık 2005'te 61. Frankfurt Otomobil Fuarı'na katıldı. Böylece, fuardaki ilk Çinli otomobil üreticisi oldu. 2006 yılında Geely Holding Group, Manganese Bronze Holdings'in (London Taxi üreticisi ve sahibi) % 19.97 hissesini satın alarak şirketin en büyük hissedarı oldu.

Geely Auto, 2007 yılında Geely Kingkong, Vision ve Free Cruiser olmak üzere üç yeni sedan otomobilini piyasaya sürdü. Bu araçlar toplam satış hacminin yüzde 63'ünü temsil ediyordu.[17]

Geely, Çin'in lüks otomobil pazarında Audi, BMW ve Mercedes-Benz gibi markalara karşı rekabet etmeyi umuyordu ve Geely'nin temel amacı, uluslararası pazarlardaki tüketiciler arasında marka bilinirliği, imajı ve algısını değiştirmekti. Ford 2007 yılında ilk düşüş belirtileri gösterdiğinde, Li Shufu ile Volvo'nun satışı üzerine tartışmak için toplantılar yapıldı. Ford, 2008'in sonunda Volvo'nun kamu satışını açıkladığında Geely Auto listede yer aldı. Ekim 2009 sonunda Ford, Volvo'nun satışlarının Geely Auto'ya verileceğini resmen açıkladı. Ancak, Ford 1999 yılında Volvo'yu 6.5 milyar dolara satın aldı ve bu miktar Geely için çok yüksek değildi. Çünkü Geely'nin 2007 senesinde toplam piyasa değeri 20 milyar dolar civarındaydı. İki aylık görüşmelerden sonra Ford, Volvo'nun satın alma fiyatını 1.8 milyar dolara indirdi. Geely, 28 Mart 2010'da Volvo Car Company'yi resmi olarak satın aldığını duyurdu. Volvo ve Geely ortaklığıyla biri Belçika'da, diğeri İsveç'te olmak üzere iki Avrupa fabrikasında çalışmaya karar verildi.

25 Ocak 2011'de Geely, Jiading, Şangay'daki Volvo Cars'in Çin merkezini ve teknik merkezini açtı.

2012 yılında Zhejiang Geely Holding Group, Fortune dergisinin yıllık cirosu en yüksek 500 şirkete girdi.

Şubat 2013'te Geely Holding Group, 11 milyon GBP (17.5 milyon $) ve iştiraki London Taxi International ve Şanghay'daki ortak girişimi için Manganese Bronz firmasını satın aldı. Geely için, bu satın alma Avrupa pazarına girmek ve yeni nesil otomobil üretim sürecini genişletmek için yeni bir fırsattı.

2016 yılında Geely Auto Group, Avrupa mühendisliği, Avrupa tasarımı, Global üretim, Global satış ile kurulan küresel LYNK & CO markasını tanıttı. En yeni markaların modüler mimarisi, modern otomobil tasarımları, yaratıcı bağlantı, devrim niteliğindeki iş modeli ve yeni kullanıcı deneyimi ile geleneksel otomotiv endüstrisini değiştirmeyi amaçlamaktaydılar.

2017 yılında Zhejiang Geely Holding Group, Proton markasının sahibi olan Malezya Proton Holding'in % 49,0'unu ve Malezya otomotiv grubu DRB-Hicom'un sahip olduğu Lotus otomobilinin % 51,0'ını toplam 235 milyon $ karşılığında satın aldı. Böylece, Geely, Güneydoğu Asya pazarına daha iyi erişim sağlama girişimi olarak adlandırdı ve Malezya'da da bir üretim üssü elde etti.

Şubat 2018'de ise Geely Group, Daimler AG'nin hisselerinin% 9.7'sini satın aldığını açıkladı. Böylece Li Shufu, Daimler AG'nin en büyük hissedarı oldu. Li Shufu, bugüne kadar ucuz otomobil üreten imajıyla yaptığı girişimlerle rekabete odaklanmış ve yıllar içerisinde gösterdiği stratejik girişimler sayesinde yıllık satışlarını 2 milyon araca çıkarmıştır.[18]

Amblem[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılından beri kullanılan amblemde her iki tarafında krom kenarlı mavi bir dış bant "GEELY" adını taşırken, yuvarlak şekil dünyaya eşittir. Dünya ile benzerliği, uluslararasılaşma yolunda olduğu anlamına gelir. Logodaki iç daire geniş bir gökyüzünü sembolize eder ve sonsuz gelişimi temsil eder. Dış çemberdeki koyu mavi, sonsuz evreni ve sınırsız alanı simgelemektedir.[19]

2014 yılına geldiğimizde ise Geely Auto amblemde değişikliğe gitmiştir ve mavi ve siyah renkli taşlardan oluşan bu logo, şekli itibarıyla kalkana benzemektedir. Bu logo markanın güvenlik ve istikrarlı büyüme özelliklerinin bir temsilidir. Mavi taş gökyüzünü, siyah taş ise dünyayı temsil eder. İki rengin birleşimi kullanıcılara 'Geely arabaları ile dünyada gökyüzü ve yeryüzü arasında herhangi bir yere gidebilirsiniz.' mesajını vermektedir. Mavi, siyah ve altın renkleri markanın beceri, kalite ve moderniteye odaklanmasını temsil etmek için kullanılmıştır.[20]

AR-GE[değiştir | kaynağı değiştir]

MiTime (Mingtai) Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında Zhejiang Geely Holding Group, otomotiv endüstrisinden bağımsız bir kültürel ve eğitim girişimi olan MiTime Group'u kurdu. Bu grup eğitim, spor ve turizm olarak iç ana sektöre ayrılmaktadır. MiTime Education, otomotiv endüstrisinin gelişimini eğitimle desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Beijing Geely Koleji ve Sanya Üniversitesi olmak üzere 2 lisans üniversitesi, Sanya Politeknik Koleji ve Hunan Geely Otomotiv Meslek Yüksekokulu olmak üzere 2 meslek lisesi bulunmaktadır. MiTime Sports açık hava sporları ve motor sporlarının destekçisidir. MiTime Group, motor spor kültürünün geliştirilmesi ve erişilebilirliği konusunda sürücülerin eğitimi, yarış ekipmanı sağlanması, yarış pistleri oluşturulması ve yarış arabalarının sağlanması gibi yardımlar sunmaktadır. MiTime Turizm, kültürel turizmin gelişmesine odaklanmaktadır. MiTime Sports'un motor sporlarındaki deneyim ve gelişiminden yararlanan MiTime Turizm, Racing Theme Park ve Off-Road Sports Park gibi aktiviteler gerçekleştirmektedir. Açık hava etkinliklerine büyük önem veren grup 6.000 dönümlük Pekin Jiufeng Cross Country Spor Parkı inşa etmiştir. Böylece ziyaretçileri doğa parklarını deneyimleyebilir, kros sporları aktiviteleri ve kamp yapabilmektedir.[21]

iNTEC Teknolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geely, müşterilerinin sürüş deneyimini ve müşteri memnuniyetini ileri seviyeye taşımak için 2017 yılında iNTEC teknolojisini geliştirmeye başlamıştır. iNtec Tenolojisi 10 Mayıs'ta kurulmuştur ve bu tarih Geely şirketinde 'Çin marka günü' olarak da kutlanmaktadır. "İN" akıllı ve entegre olmayı temsil ederken, "TEC" insanların sürüş deneyimini geliştirmek için tasarlanmış yeni teknolojileri temsil etmektedir. Geely Auto’nun iNTEC beş adet teknolojiden oluşur. Bunlar,

G-Safety, araç içindeki yolculara tam ve aktif bir güvenlik önlemi sağlayan bir teknolojidir. G-Safety, kaza alarm sistemi, yaya koruma sistemi ve acil durum kontak sistemi gibi teknolojileri içerir. Şu anda bu teknolojiyi sadece Boyue ve Emgrand GL araçlarında görüyoruz.

G-Netlink teknolojisi tamamen Geely tarafından geliştirilen akıllı bir araç içi interaktif sistemdir. G-Netlink teknolojisi sayesinde, sürücüler belirli koşullar altında otonom sürüş deneyimi yaşayabilir. Bu teknoloji, dijitalleştirilmiş bir sürüş ve akıllı bir araba sürüş deneyimi sağlarken sürücü için dijital bir kokpit sağlar.

G-Power, Geely'nin motor teknolojisi ile ilgilidir. İkinci nesil turbo ve yakıt enjeksiyon teknolojisinin en yenisidir. Müşterilerine daha verimli sürüş sağlamayı amaçlayan tutumlu motor sistemi olan 1.0 TD ve 1.4TD motorların teknolojisidir.

G-Blue araçlarda, çevre kirliliğini önlemeye dayalı çalışır. Karbon emisyonlarını azaltma ve doğaya zararlı malzemeler kullanmayan bir sistemdir. Çevre dostu malzemeleri araçlarında kullanmak üzere bir araya getiren ve üzerinde çalışan bir teknolojidir.

G-Pilot akıllı sürüş teknolojisi ile ilgilidir. Akıllı sürüş ve onun evrimine dayanan otonom sürüş deneyimi adına yapılan teknolojik ilerlemelerdir.[22]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Volocopter announces joint venture with Geely subsidiary Aerofugia". electrive.com. 22 Eylül 2021. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 2. ^ Cathcart, Alan (12 Mart 2018). "Volvo owner Geely buys major stake in Benelli owner Qianjiang". DriveMag Riders. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 3. ^ "Kinesiska staten storägare i Geely-bolag baserat i Göteborg". auto motor & sport (İsveççe). 8 Aralık 2021. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 4. ^ Triches, Robert (8 Kasım 2022). "170 varslas om uppsägning på Geelyägda Cevt". Dagens industri (İsveççe). 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 5. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Lotus Geely Etika stake paultan.org isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ Gerard Lye (24 Mayıs 2017). "Geely to acquire 49.9% stake in Proton, 51% in Lotus – definitive agreement to be signed before end of July". Driven Communications. 4 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2017. 
 7. ^ Norihiko Shirouzu, Heekyong Yang (10 Mayıs 2022). "China's Geely buys stake in Renault Korea, eyeing US exports". Reuters. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 8. ^ "Geely buys stake in Renault Korea, eyeing U.S. exports". Automotive News Europe. 10 Mayıs 2022. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 9. ^ "Geely, Mercedes-Benz launch $780 million JV to make electric smart-branded cars". U.S. 8 Ocak 2020. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 10. ^ CAR magazine (28 Mart 2019). "It's official: Geely buys 50 percent of Smart from Daimler". CAR Magazine. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 11. ^ "Nordic Credit Outlook" (PDF). S&P Global Ratings. December 2021. s. 34. 9 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 13 Aralık 2021. 
 12. ^ Hawkins, Andrew J. (27 Eylül 2021). "Electric car company Polestar is going public via SPAC". The Verge. 27 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 13. ^ Julie Zhu, Scott Murdoch (12 Aralık 2022). "Exclusive: Zeekr, a premium Geely electric car brand, seeks over $1 billion in U.S. IPO - sources". Reuters. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
 14. ^ "About Geely". Geely. 4 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2015. 
 15. ^ "Geely". 2 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 16. ^ Ilan Alon Biographical Dictionary of New Chinese Entrepreneurs and Business Leaders (İngilizce). Rollins College Press. 2009. 
 17. ^ Multinational Management: A Casebook on Asia’s Global Market Leaders (İngilizce). Springer. 2016. 
 18. ^ Dynamics of International Business: Asia-Pacific Business Cases (İngilizce). Cambridge University Press. 2013. 
 19. ^ Car Emblems: The Ultimate Guide to Automotive Logos Worldwide. 2015.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 20. ^ "Geely logo" (PDF). 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
 21. ^ "MiTime Grubu". 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 22. ^ "Geely iNTEC". 18 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]