İçeriğe atla

Scooter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern scooter

Scooter, genelde 50 ila 800 cc arası motor hacmine sahip, otomatik vitesli, küçük tekerlekli, kaportalı, daha çok şehir içinde kullanılan bir motosiklet türüdür. Motorun arkaya yakın ve tekerlerin küçük olması sebebiyle, diğer motosiklet türlerine göre oldukça dengesiz bir yapıya ve ön tekerlek bağlantısı yüzünden daha az manevra kabiliyetine sahipti. Teknolojik yapısı geliştikçe, tekerlek boyutları büyütülmüş, manevra ve denge kabiliyetini arttırmıştır.

İlk olarak II. Dünya Savaşından sonra İtalyada uçak hurdalarından imal edilmiş olan ilk scooter Vespa bu türün de genel adı olmuştur.

Bunun yanı sıra Suzuki (Burgman AN400, AN650), Honda (Silverwing), Yamaha (Majesty, Morphous), Kymco (Myroad700, Xciting), Piaggio (Beverly 500, X9500) gibi markaların da maxi scooter olarak bilinen 400-650 cc arasında scooter modelleri bulunmaktadır.

Uzakdoğu ve özellikle Çin'de düşük maliyetli scooter modellerinin üretilmesi, hızlı bir şekilde yayılmasına, iş ve hobi kullanımında tercih edilir ulaşım aracı olmasına neden olmuştur.

Maxi scooterlar ilk çıkan düşük cc'li scooterların kullanıcıları tarafından özellikle pratiklikleri nedeniyle çok sevilmelerinin üzerine, daha fazla güç, stabilite ve bagaj hacmi gibi istekleri üzerine ortaya çıkmış ve günümüzde de gelişmeye devam eden bir motosiklet türü.

Türün en çok bilinen örnekleri Suzuki markasının çıkardığı ve ABD ile Avrupa'da çok sevilen AN400 Burgman modelinin yanı sıra Honda Silverwing, Aprilia Scarabeo, Yamaha Majesty, Yamaha Xmax modelleridir.