Polestar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volvo V60 Polestar
Volvo V60 Polestar

Polestar İsveç merkezli otomotiv firmasıdır. 1996 yılında kurulan Polestar, Volvo ekibinin İsveç Touring Car Şampiyonasını kazanmasında yardımcı olacak bir yarış otomobili üretmek için yarış pilotu olan Jan ”Flash” Nilsson tarafından "Flash Engineering" adı altında kuruldu.[1]

Volvo için büyük miktarlarda kazanç getiren Polestar, 2013 yılında S60 modellerinin ilk sürümüyle halka açılmaya karar verdi. 2014 yılına gelindiğinde Volvo S60 ve V60 Polestar piyasaya sürüldü.

2015 yılına gelindiğinde Volvo Polestar’ın performans bölümünü satın aldı ve Polestar'ın orijinal olarak yaratılma amacı olan yarış bölümü, yeni adı Cyan Racing altında ayrı olarak devam etti.

2017 yılında, Polestar'ın amacı, oldukça rekabetçi bir gelişmekte olan pazarda yeniliğe odaklanan bir elektrikli performans otomobil markası olarak değişti. Dünya ve çevremiz en yüksek önceliği olarak göz önünde bulundurularak, Polestar sürekli olarak görsel ve performans açısından etkileyici, artan verimli performans araçları yaratmaya devam etmektedir.

Amblem[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanılan ilk logo rozete benzer ve Polestar yazısı mavi bir dikdörtgenin içinde gümüş harflerle yazılmıştır. Bu logonun en önemli özelliği asla yalnız kullanılmamasıdır. Bu logo eskiden Volvo amblemiyle birlikte kullanılmaktaydı ve Volvo amblemine kıyasla küçük bir rozet gibi görünmekteydi. Polestar'ın mavi rengi seçmesinin nedeni, hayatı ve enerjiyi göstermesidir. Polestar'ın beyaz renkle yazılması ise saflığı, temizliği ve parlaklığı vurgulamaktadır.

Polestar Logo 2014 Rendered.jpg

Yeni logo tasarlanırken ise daha geniş ve daha büyük bir yıldız kullanılmıştır. Logo dizayn açısından "Kuzey-Batı" ve "Güney-Doğu" bölümlerinin kaldırıldığı bir rüzgar gülünü hatırlatmaktadır. Polestar black asalet ve stil gösterir. Siyah ve beyazın uyumlu kullanımı da Polestar'ı anlamlandırır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Polestar". Polestar.com. 2 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2020.