Güneş ocağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gana'da, Zouzugu köylüleri suyu güneş ocağı ile pastörze ederken.
Portekiz'de güneş ocağı kullanılırken

Güneş ocağı veya güneş fırını, enerjisini doğrudan Güneş'ten alan, yiyecek veya sıvı pişirmek veya pastörize etmek için kullanılan araç. Solar ocaklar diğer yemek pişirme araçlarına göre genelde ucuzdur ve basit bir teknoloji ile üretilir. Yakıt olarak güneş enerjisini kullandığı için benzin, gaz, kömür, elektrik veya odun benzeri yakıtların kullanılması gerekmemektedir. Çoğunlukla açık bir alanda kullanılması gereken güneş ocaklarının kullanılması bazı kâr amacı gütmeyen kuruluşlarca da desteklenmektedir.

Güneş ocaklarının birçok çeşidi vardır.[1] Yaygın olarak kullanılmasa da, güneş ocaklarının ev içinde kullanıldığı uygulamalar da mevcuttur.[2]

Çalışma ilkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Basit güneş ocakları şu ilkelere göre yapılır:

  • Güneş ışığının toplanması: Parlatılmış cam, metal veya metal folyo gibi yansıtıcılarla ışık tek bir yere odaklanır.
  • Işığı ısıya çevirme: Siyah renkli veya az yansıtan bir yüzeyi olan yemek kabının, ışığın odaklandığı yerde bulunması.
  • Isıyı hapsetme: Yemek kabının hava akımları benzeri nedenlerden dolayı ısı kaybına uğramaması için kabın bulunduğu alan cam veya plastik bir setle korunur.
  • Sera etkisi: Özellikle cam görünebilir ışığı geçirir, ancak Güneş'ten gelen kızılötesi termal radyasyonu hapseder. Isının hapsedilmesini güçlendirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Solar Cooker Designs". Solar Cookers World Network. 20 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2013. 
  2. ^ "Community Solar Cooker for Indoor Cooking" (PDF). 11 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2014.  (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]