Ataköy, Bakırköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ataköy
Ataköy'ün Bakırköy'deki konumu
Ataköy'ün Bakırköy'deki konumu
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeMarmara
İlİstanbul
İlçeBakırköy
Rakım10 m
 • Yoğunlukoto/km²
Zaman dilimiUTC+03.00 (UDAS)
Alan kodu0212
Plaka kodu34

Ataköy, Türkiye'nin İstanbul ilinin Bakırköy ilçesine bağlı bir semttir. Türkiye'deki uydu kent projelerinin ilk örneklerinden biri olarak geliştirilmiştir.

Ataköy, İstanbul'un Avrupa yakasında Bakırköy ilçesinde yer almaktadır. Bahçelievler ilçesi ve Şirinevler mahallesi ile komşudur. Günümüzde Ataköy'ün kapsadığı İstanbul şehrinin o zamanki dış mahallesindeki alan Türk ordusuna aitti ve Baruthane olarak adlandırılıyordu. 1950'lerde Başbakan Adnan Menderes'in hükümeti, bu araziyi orta gelirli haneler için uygun fiyatlı konutlardan oluşan bir uydu kente dönüştürmek üzere devlete ait Emlak Bankası'na devretti. 1956 yılında proje, bir sahil sitesinin inşası ile başladı. Konut alanına Mustafa Kemal Atatürk'e ithafen "Ataköy" adı verildi. Proje, 12.000 daire, üç otel, plaj, kulüpler, alışveriş merkezleri, kültür merkezi ve spor tesislerini içeriyordu.

Son zamanlarda Ataköy'deki inşaat faaliyetleri arttı ve mevcut apartmanların etrafına rezidans blokları inşa edildi. Ataköy'de ayrıca Yunus Emre Kültür Merkezi, Bakırköy Belediyesi Konservatuarı, Ataköy Marina, Atrium Alışveriş Merkezi, Galleria Ataköy ve Ataköy A Plus Alışveriş Merkezi, Sinan Erdem Spor Salonu, Ataköy Atletizm Salonu yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Emlak Bankası'na ait bir proje olan Ataköy'ün ilk olarak 9-10. kısmı 1986 yılında kuruldu. 1990'da da 7-8. kısım faliyete geçti.[1] Sonrasında 11 kısıma kadar yayılan apartman bloğu tarzındaki yapılarıyla 4 farklı mahalle idaresine bölünmüş bir semt oldu.

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçelievler'in Şirinevler mahallesine komşudur ve iki bölge birbirlerine E-5 (D-100) kara yolu üzerinden bir üst geçit ile bağlanır.

Bugünkü Ataköy[değiştir | kaynağı değiştir]

Ataköy bugünkü haliyle, merkezlere yakınlığı, yapıların kalitesi, park ve yeşil alanları ile İstanbul'un en lüks semtlerindendir. Bölgede hâlâ gelişmekte olan Residence arazileri ve siteleri Ataköy'ün değerini giderek arttırmaktadır.

Ataköy Bugün 4 muhtarlık tarafından yönetilmektedir. Bunlar: Ataköy 1. Kısım, Ataköy 2-5-6. Kısım, Ataköy 3-4-11. Kısım ve Ataköy 7-8-9-10. Kısım'dır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bambaşka Bakırköy Gazetesi, Sayı: 5, Şubat 2009, sf. 14