Final Fantasy XV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Final Fantasy XV
Final Fantasy XV worldmark.png
Geliştirici Square Enix
Yayımcı Square Enix
Yönetmen Hajime Tabata
Yapımcı Shinji Hashimoto Edit this on Wikidata
Sanatçılar Tomohiro Hasegawa
Yusuke Naora
Isamu Kamikokuryo
Senaristler Kazushige Nojima
Saori Itamuro
Akiko Ishibashi
Takumi Nishida
Besteci Yoko Shimomura
Seri Final Fantasy
Motor Luminous Studio
Platformlar
Çıkış
  • PlayStation 4, Xbox One
  • 29 Kasım, 2016
  • Windows
  • 6 Mart, 2018
  • Stadia
  • 19 Kasım, 2019
Türler Aksiyon, Rol yapma oyunu
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Final Fantasy XV (ファイナルファンタジーXV, Fainaru Fantajī Fifutīn) aksiyon rol yapma türündeki video oyunu. Square Enix firması tarafından geliştirilmiş olup 2016 yılında PlayStation 4 ve Xbox One platformlarına, 2018 yılında Microsoft Windows ve son olarak 2019 yılında Stadia platformu çıkış yapmıştır. Final Fantasy serisinin onbeşinci bölümüdür.. Oyun, açık dünya ve Kingdom Hearts serisindeki gibi aksiyon tabanlı savaş sistemi içermektedir. Silah, araç seyahati ve kamp gibi diğer unsurlar da yapılabilmektedir. Oyunun çıkışından sonra indirilebilir içerik ile daha fazla oynanabilir karakterler ve çok oyunculu mod eklenmiştir.

Final Fantasy XV kurgusal bir dünya olan Eos'da geçer. Lucis Krallığı hariç, dünyadaki bütün ülkeler Niflheim İmparatorluğunun egemenliği altındadır. Lucian tahtının mirasçısı (prens) ve oyunun ana karakteri Noctis Lucis Caelum, iki ülke arasındaki barış görüşmeleri sırasında Niflheim İmparatorluğunun ele geçirdiği vatanını ve içindeki büyülü kristali geri almak için bir maceraya çıkar. Ancak yakında kristalin Eos için daha büyük bir tehdidin merkezinde olduğunu keşfeder, gelecekteki kral rolü, kıyamet olayının gerçekleşmesinden kaçınmanın anahtarıdır. Oyun tematik olarak Fabula Nova Crystallis Final Fantasy bağlantılıdır. Aynı zamanda ortak efsaneli oyunlar olarak Final Fantasy XIII ve Final Fantasy Type-0 örnek gösterilebilir.

Final Fantasy XV, 10 yıl önce, 2006 yılında, PlayStation 3'e özel olarak Final Fantasy Versus XIII isimli bir Spin-off oyunu olarak geliştirilmeye başlanmıştı. Hajime Tabata'nın yönetmen olarak değiştirilmesi ile oyun resmi olarak bir sonraki ana başlık olarak yeniden markalaştırıldı ve sekizinci nesil platform'lara (PlayStation 4, Xbox One) kaydırıldı. Hikâyeyi ek bir oyun geliştirmeden anlatabilmek için, "Final Fantasy XV Universe" isimli bir multimedya projesi başlatıldı. Projede; bir anime serisi, bir uzun metrajlı film, bir de Sanal gerçeklik tabanlı indirilebilir içerik mevcuttur.