Darling in the Franxx

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Darling in the Franxx
[[Dosya:|280px|]]
ダーリン・イン・ザ・フランキス
(Dārin In Za Furankisu)
TürMecha, romantik, bilimkurgu[1][2]
TV anime
Yönetmen Atsushi Nishigori
Toshifumi Akai
Müzik Asami Tachibana
Stüdyo CloverWorks
Trigger
Kanal Tokyo MX, GYT, GTV, BS11, ABC, Mētele, HOME, BSS, BBC, AT-X[3]
Gösterim 13 Ocak 2018-7 Temmuz 2018
Bölüm sayısı 24
Manga
Yazar Code:000
Çizer Kentaro Yabuki
Demografik Shōnen
Yayımcı Shueisha
Yayımlandığı dergiler Shōnen Jump+
Yayın tarihi 14 Ocak 2018 – devam ediyor
Cilt sayısı 3
Manga
Darling in the Franxx!
Yazar Mato
Demografik Shōnen
Yayımcı Shueisha
Yayımlandığı dergiler Shōnen Jump+'
Yayın tarihi 14 Ocak 201811 Temmuz 2018
Cilt sayısı 1

Darling in the Franxx (Japoncaダーリン・イン・ザ・フランキス Dārin In Za Furankisu) veya DarliFra (ダリフラ, DariFura), CloverWorks ve Trigger tarafından hazırlanan 2018 yapımı bir bilimkurgu anime serisidir. Seri, Ocak-Temmuz 2018 tarihleri arasında yayınlanmıştır. Kentaro Yabuki tarafından yazılan manga uyarlaması ise 14 Ocak 2018 tarihinden itibaren serileştirilmektedir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzak bir gelecekte dünya ağır bir yıkıma uğraması sonucu insanlık hareketli bir kale şehir olan Plantation'u kurmuştur. Plantation'da Pilot olmak üzere yetiştirilen çocuklar kuş kafesi olarak bilinen Mistillteinn'da yaşamaktadırlar. Burada özgürlük veya dış dünya hakkında herhangi şey bilmeden hayatlarını sürdüren ve Franxx adı verilen robotların pilotluğunu yapan çocukların tek görevi Kyouryuu adı verilen devasa yaşam formlarıyla savaşmaktır. Bu çocuklar için Franxx'ler hayatlarının anlamıdır. Bir zamanlar dahi olarak bilinen Code:016 kod adlı Hiro, bir görevinde başarısız olunca varlığının anlamını kaybeder. Ancak bir gün Zero Two ismiyle kendini tanıtan ve başının iki yanında boynuzları bulunan gizemli bir kızla tanışınca hayatı değişir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zero Two:[değiştir | kaynağı değiştir]

Kyouryuu prensesinin saçından alınan DNA'sından üretilmiş bir klondur. Klonlandığı tesisteki isimlendirmeye dayalı olarak adı I (Ioata)'dır. Bir parazit olarak numarası 002 'dir. Küçükken araştırma tesisinde Hiro ile birlikte kaçtığında Hiro ona Zero Two diye selenmiş ve o da bunu adı olarak kabul etmiştir. Hızlı ve güçlüdür. Fotografik hafızaya sahiptir. Zero Two ile birlikte FranXX'a binen her pilot üçüncü seferinde ölmektedir.

Hiro:[değiştir | kaynağı değiştir]

Dahi bir çocuk olarak tanınır. Herkese isim takmıştır. Küçükken Zero Two'yu araştırma tesisinden kaçırmıştır. Yakalandıklarında hafızası silindiği için bu olayları çok uzun bir süre unutmuştur. Zero Two ile üçüncü binişinde neredeyse ölüyordu ama küçükken Zero Two'nun kanını yediği için bağışıklığı vardı ve kurtuldu. Zero Two ile binebilen tek pilottur.

Ichigo:[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekibin lideridir. Çocuklukluğundan beri Hiro'ya hayrandır. Bu hayranlık zamala aşka dönüşmüştür. Goro'nun ortağıdır.

Goro:[değiştir | kaynağı değiştir]

Ichıgo'nun ortağıdır. Tıpkı Ichıgo gibi Hiro'ya hayrandır ama Ichıgo'ya aşıktır. Sırf bu sebepten uzun süre sesini çıkarmaz.

Footoshi:[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemeyi çok seven bir pilottur. Gerçek anlamda ortağı olan Kokoro'ya aşıktır. Bunu samimiyetle itiraf eder. Kokoro ise Mitsuru'ya aşıktır.

Kokoro:[değiştir | kaynağı değiştir]

Footoshi'nin ortağıdır. Bir harabede bulduğu "İlk Bebeğim" isimli kitaptan aklına annelik fikrini takmış ve sonunda Mitsuru'dan bir bebek sahibi olmuştur. APE düğünlerinden hemen sonra Kokoro ve Mitsuru'nun hafızasını silmiştir.

Ikuno:[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekibin en çok okuyan ve en aklı başında olan üyesidir. Pilot olarak eşine bağlanmakta sürekli sorun yaşamaktadır. Bunun sebebi ise bir kız olan, arkadaşı Ichıgo'ya aşık olmasıdır. FranXX'ını aşırı zorladığı için ani bir yaşlanma geçirmiştir. Mitsuru'nun ortağıdır.

Mitsuru:[değiştir | kaynağı değiştir]

Ikuno'nun ortağdır. Küçükken Hiro ile birlikte pilot olmak istemekteydi. Buna beraber söz de verdiler fakat Hiro hafızası silinince bu durumu unuttu. Uzun yıllar Mitsuru bu durumu takıntı haline getirdi. Kokoro'ya aşık olup bir bebek sahibi olunca durumu düzeldi.

Miku:[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekibin en az sorunsuz üyesidir, Ortağı olan Zorome ile sürekli çekişir. Yine de birbirlerine değer verirler.

Zorome:[değiştir | kaynağı değiştir]

Hem arkadaşları hem de ortağıyla süreli olarak çekişme halindedir. Miku'nun ortağdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Winter 2018 Anime Preview Guide DARLING in the FRANXX". Anime News Network. 5 Şubat 2018. 5 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2019. 
  2. ^ "Youth in Revolt: The Uncertain Future of DARLING in the FRANXX". Crunchyroll. 3 Mayıs 2018. 19 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2019. 
  3. ^ "On Air". Darling in the Franxx Official Website (Japonca). 29 Aralık 2017. 28 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]