Final Fantasy X

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Final Fantasy X
Final Fantasy X logosu
GeliştiriciSquare
Yayımcılar
YönetmenYoshinori Kitase
YapımcıYoshinori Kitase
Tasarımcılar
Programcılar
  • Koji Sugimoto
  • Takashi Katano
Sanatçılar
Senaristler
Besteciler
SeriFinal Fantasy
PlatformPlayStation 2
Çıkış
  • JP: 19 Temmuz 2001
  • KA: 17 Aralık 2001
  • AU: 17 Mayıs 2002
  • AVR: 24 Mayıs 2002
Uluslararası
  • JP: 31 Ocak 2002
TürRol yapma
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Final Fantasy X (JaponcaファイナルファンタジーX Fainaru Fantajī Ten), 2001 yılında Square tarafından geliştirilen rol yapma video oyunudur. Oyun, Final Fantasy serisinin onuncu oyunu olup Temmuz 2001'de Japonya'da ve daha sonra diğer ülkelerde PlayStation 2 için piyasaya sürüldü. Oyun, Final Fantasy serisinin tamamen önceden oluşturulmuş zeminlerden tamamen üç boyutlu alanlara geçişini işaretler ve aynı zamanda seslendirme özelliğine sahip ilk oyundur. Final Fantasy X, Aktif Zamanlı Savaş (ATB) sistemi yerine "Koşullu Sıra Tabanlı Savaş" (CTB) sistemine sahiptir ve "Sphere Grid" adı verilen yeni bir seviyeleme sistemi kullanmaktadır.

Final Fantasy X, Güney Pasifik, Tayland ve Japonya'dan esinlenmiş bir yer olan Spira'nın fantastik dünyasında geçmektedir.[1] Oyunun hikâyesi, bir grup maceracı ve Sin olarak bilinen azgın bir canavarı yenme arayışı etrafında dönmektedir. Oyunun ana karakteri olan Tidus, kurgusal blitzball sporunda yıldız bir sporcu olan ve kendisini Spira'da, anavatanı olan Zanarkand kentinin Sin tarafından tahrip edilirken bulmaktadır. Spira'ya geldikten kısa bir süre sonra, Tidus, Sin'i yok etmek için hac ziyaretçisinin hacı Yuna'ya katılır.

Oyunun geliştirilmesi 1999'da 32,3 milyon doların üzerinde bir bütçeyle ve 100 kişiden fazla bir ekiple başladı. Oyunun müzikleri Nobuo Uematsu'nun yanı sıra Masashi Hamauzu ve Junya Nakano tarafından da bestelenmiştir. Final Fantasy X, dünya çapında 8 milyon adet satarak büyük bir ticari başarı elde etti.[2] Yaygın olarak, tüm zamanların en büyük video oyunlarından biri olarak kabul edilir. 13 Mart 2003 tarihinde, doğrudan bir devamı olan Final Fantasy X-2 izledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Square; Beyond Final Fantasy: Producer (20 Aralık 2001), Final Fantasy X International, Square EA 
  2. ^ [1] 23 Ocak 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PS2: 8M+) IGN Japan

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]