Far Cry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.02, 21 Aralık 2016 tarihinde 𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17960399 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Çok oyunculu çevrim içi oyunlar -> Kategori:Çok oyunculu çevrimiçi oyunlar (Katalitik))
Far Cry
Far Cry Coverart.png
Geliştirici Crytek Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Ubisoft
Yapımcı Crytek
Seri Far Cry Serisi
Motor CryEngine
Platform PC Windows
Çıkış 23 Mart 2004 (PC) (Avrupa)
Tür Birinci Şahıs Nişancı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Far Cry Almanya'da Crytek tarafından geliştirilmiş ve üç Türk yazılımcının da arasında bulunduğu Ubisoft tarafından yayınlanan oyun, 23 Mart 2004'te Microsoft Windows için satışa sunulmuştur. Far Cry dört ay içinde 730,000 adet satılmış ve halen dünya çapında 1 milyonun üzerinde kopyası satılmaktadır. Orijinal oyunu çeşitli konsollar için üretilmiş ve Far Cry adında bir film çekilmiştir.

Oyunda Mikronezya’da bir tekne kiralama şirketi sahibi olan Jack Carver’ı yönetiyorsunuz. Hırslı bir gazeteci olan Valerie Cortez’e Cabatu adalarına eşlik etmek gibi basit bir işi yaparken, o cennet gibi yerler birden cehenneme dönüşüyor. Oyun genetik mühendisliğinde silahlanmanın tehlikelerine dair konusal ögeler içermektedir ve Krieger adında deli bir bilimadamınca oluşturulmuş biçimsiz yaratıkların ve yerli adalıların soykırımı görülmektedir.

Far Cry'daki arazi bölgeden bölgeye fazlasıyla değişiyor. Pasifik'te kurgulanmış bölgede geçiyor. Kıyıları da kapsayan manzaralar, yoğun yağmur ormanları, çok yüksek kanyonlar, madenler, bataklıklar, ve hatta yanardağ ormanları bulunmaktadır. Sade kıyılarından görünen alanları ve özenilerek yapılmış ordu kampı kompleksleri, bir yeraltı tapınağı, ve ileri teknoloji araştırma laboratuvarları da vardır. Bu yapılar Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nden ve sığınaklarından kalmıştır.

Kurgu

Mikronezya’da bir tekne kiralama şirketi sahibi olan Jack Carver’ı canlandırdığımız oyunda, Cabatu Adaları'nda kaybolan bayan gazeteci Valerie Cortez’i peşine düşüyoruz. İleriki bölümlerde bu gazeteci Jack Carver'a yardım ediyor. Oyun bir mağarada başlayor. Jack Carver mağaradan çıkış yolu ararken bir telsiz telefon görüyor, telefondaki adam bize buradan nasıl çıkacağımızı ve ücretli askerlerin içinden nasıl geçebileceğimizi anlatıyor. Oyun başlangıçta cennet gibi bir adada başlarken ortalarında mağaralarda, canavarların bulunduğu ormanlarda geçiyor.

Hikaye

Far Cry oyun içi görüntü

Jack Carver, kendi esrarengiz yaşamında sıyrılıp, geçmişini unutmaya karar veriyor bu yüzden Güney Pasifik'teki tekne kiralama şirketinden ayrılıyor. Val Cortez adında bir bayan gazeteciyi Mikronezya'daki bilinmeyen bir adaya götürmesi için tutuluyor. Bayanın jet-ski'si adaya indiğinde, Jack'ın teknesi bir roketle havaya uçuruluyor. Jack zor bir durumda kaçmaya çalışıyor fakat evinden binlerce kilometre uzaklıktadır. Üstelik de tek arkadaşı ormanın derinliklerinde kaybolmuştur, şimdi ise uygarlığa geri gitmenin yolunu aramalıdır. Askerlerin kumandanı, Col. Richard Crowe, Jackal'ın ortaya çıkmamış cesedinin bulunması için gerekli emri veriyor.

Harlan Doyle adında gizemli bir adamın komutuyla adalar bölgesinde baştanbaşa dolanıyor, Jack, Val'ı araştırırken paralı askerlerle çarpışıyor, Japon uçak taşıyıcı gemisi buluyor, ücretli askerlerin haberleşme uydularına darbe indiriyor ve ücretli asker cephane deposunu yok ediyor.

Trigen'lere (Kalıtsal bilgileri değiştirilmiş başparmaklılar) rastlaması ve Doyle'den alınan bilgiler doğrultusunda, Jack çok geçmeden bir buranın kalıtsal değişikliklerle ilgili deney adası olduğunu keşfediyor. Oyunun devam ettikçe Trigenler, ücretli askerlerin adayı idare etmesini büyük bir şekilde zorlaştırıyor, güvenlik perimetrelerinin parçalanması, nöbetçi ve işçilerin katliamı yüzünden bunun yanında da, trigen sadece insan olmayan primatlarla sınırlı olmamasına rağmen askerler oluşturmak için mutantlar insanlara dönüştürülmüştür.

Jack en sonunda Val'a yetişiyor, Val başka bir bölgede bir helikopter vasıtasıyla tutuluyor. Jack, helikopteri durdurmaya kalkışıp Val'ı kaçırmaya çalışıyor. Sahile yüzdükten sonra, kıza ulaşınca kızın adının aslında Valerie Constantine olduğu ve gizli CIA ajanı olduğunu açıklıyor ve Krieger'in eylemlerini araştırdığı söylüyor. Val daha sonra Jack'la birlikte adayı daha iyi araştırmak amacıyla adayı bölüşmeyi öne sürüyor.

Far Cry'daki bir nehir

Yeni aramalar sonrasında, Jack Val'ın kaybolduğunu anlıyor ve onu kurtarması gerekiyor. Trigenlerin kaçmasıyla da arama gittikçe zorlaşıyor, bazı Trigenler de güçlü silahlara sahip. Karışıklıklara bir yenisini eklemek için, Trigenler adada ücretli askerlere karşı yeni bir ayaklanma başlatıyor, Krieger adadaki durumu kontrol etmek için seçkin özel kuvvetleri çağırıyor. Jack, Val'a ulaşmak için iki tarafla da savaşmasının ardından, taraflar yine ayrılıyor ve Jack ücretli askerlerin kumandanı olan Richard Crowe'u öldürdükten kısa bir süre sonra onlar, yeniden birleşiyorlar. Alınan bir bilgiye göre Crowe, Krieger'le birlikte adada taktik nükleer silahlarları varmış. Val ek olarak da Doyle CIA tarafından laboratuvar teknisyeni kılığında Krieger'i araştırmak için gönderildiğini söylüyor.

Savunma Bakanlığı'nın güya durumu incelemesinin ardından, Jack ve Val Krieger'in son çare olarak izini gizlemek için kullandığı taktik nükleer silahları onun projelerini gözden geçirmek için çalıyor. Jack'e nükleer silahı kullanmak çok uğraştırıcı bir iş gibi gelir fakat Val onu ikna eder: "Bu adadaki tek atom bombası, fabrikayı ve üssü havaya uçarurken işimize yarar. Jack, Val ile beraber içeri girer ve bombayı kurmak üzere giderler. Özel güçleri geçtikleri zaman bombayı koyacakları yer çıkar ve bombayı koyarlar. Ordan kaçarlar ama ikiside bayılır. Kriger onları ele geçirir ve Jack'i bilinmiyen bi yere atar. Yanında 10 kurşunlu bir M409 adlı silahı atar. Jack Trigen'leri ve özel güçleri geçerek labautara ulaşır. Burası Doyle'nin olduğu yerdir.(Doyle Jack'e ve Val'a öldürücü bir zehir verir ve Doyle onu kandırır) Jack Doyle'yi ve Kriger'ı arar. Kriger'ı bulur yok eder. Doyle'nin yanına gelir ve Doyle ona şöyle der: "Anlamıyorsun! Bizi izliyorlar! Her adımımızı takip ediyorlar! Bunu değiştiremezsin, geleceği değiştiremezsin!" Jack'de: "Belkide değiştiremem ama sen ise bu geleceğin bir parçası olmayacaksın!" der ve onu vurur. Sonra da Val'u alıp kaçar.

Oynanış

Oyun tür olarak oyuncuya büyük bir serbestlik sunuyor. Görevinizi doğrudan düşmanlarınızın arasına atlayıp ya da onları sessizce ortadan kaldırarak yapmak oyuncuya kalmış

Oyunda kullanılan fizik motoru sayesinde aralarında bir zodiac bot’un, bir Hummer jipin ve bir planörün bulunduğu çeşitli araçları son derece gerçekçi bir şekilde kullanabilir, düşmanlarınızın üzerine kayalar, variller, büyük konteynırlar düşürebilirsiniz.

Oyunun hikâye bölmü bir mağarada başlıyor. Jack Carver, canavarlardan hızla kaçarken kendini bir mağaranın içersinde buluyor. Mağaradan çıkmak için ilerlerken oyun hakkında birçok bilgi sunuluyor. Bir odaya girdiğinde bir cep telefonu şeklinde bir cihazla bir adamla konuşuyor ve adam Jack'a yardım edeceğini ve oradan nasıl çıkacağını anlatıyor. Oyunun ilerleyen kısımlarında bu adam sayesinde sesli olarak kesin bilgiler alınabiliyor.

- Oyunda birçok yaratık bulunmaktadır. Özellikle Ağaç Ev adlı bölümden sonra Jack, yaratıklarla iç içe olacak. Oyun kısmen korku oyunu tarzındadır.

- Oyun Crysis'teki gibi zaman döngüsü içersindedir. Oyun ilk olarak sabah başlıyor ve ileriki bölümlerde öğlen, akşam ve gece olarak devam ediliyor.

- Oyunda birçok silah bulunmaktadır. Tabancadan uzak menzilli füzeye kadar birçok silah ve birçok arazi aracı, hava aracı, su aracı bulunmaktadır.

- Oyun cennet gibi adada geçiyor. Ada içindeki uçan kuşlar, rüzgarlarla sallanan bitkiler, uzak görüş alanı (1 km), gerçekçi su efektleri gibi özellikler oyuna renk katıyor. - Oyunda çoğu zaman Jack Carver tek başına bulunuyor. Sadece brifingler sayesinde yoluna devam edebiliyor. Ada çok geniş olduğundan adada kaybolmak çok kolaydır. Ama adalardan fazlaca öteye gidildiğinde ise, helikopter gelir ve ne olursa olsun kahramanımızı öldürerek oyunu bitirir (oyundaki adalar sınırsız değil).

- Oyunda birçok kesin nişancı tüfeği, füzeatar gibi silahlarla da düşman birimleri kolayca temizlenebiliyor.

- Oyunda gizlilik oyuncuya bağlı, isterse gizli gizli düşmanları öldürebilir isterse açıktan açığa savaşabilir.

- Görevlere gidiş yolları oyuncuya kalmış, ister denizden bir tekneyle isterse karadan bir arazi aracıyla gidebilir. -görevlerde takviye araçlara dikkat ediniz.

Çoklu oyuncu

Çok oyuncu modunda oynarken üç ayrı sınıf içinden bir karakter seçebiliyoruz. Bu seçim taşıyabileceğimiz silahlar ve yardımcı ekipmanları belirliyor.

 • Grunt: Kısaca bildiğimiz asker. Eğer sürekli sıcak çatışmalara girecekseniz ve silah yelpazesinin daha geniş bir kısmından yararlanmak istiyorsanız kesinlikle seçilmesi gereken sınıf.
 • Sniper: Bilin bakalım bu nedir. Tepeye tüneyip oyunu rezil etmek istiyorsanız ya da takım arkadaşlarınızı kollayıp takım stratejisinin bir parçası olacaksanız seçmeniz gereken sınıf. Sniper rifle dışında ateşli silah olarak sadece tabanca ile başlıyorsunuz. O yüzden sıcak çatışmalara en azından belli bir mesafeden fazla yaklaşmamakta fayda var.
 • Support: Özellikle Assault modunda takımın kurtarıcısı. Support sınıfı oyuncular, baseleri tamir ve inşa etmek, takım arkadaşlarını iyileştirmek gibi becerileri yanında düşman yapılarını imha edebilmek gibi özelliklere sahip.

Hem tek kişilik senaryoda hem de multiplayer'da birçok silah mevcut ayrıva bu silahların hepsi gerçek silahlar, hayal ürünü bir şey bulunmamaktadır.

 • Machate: Ormandaki otları ya da rakiplerinizi doğrayabilirsiniz. Oyunda sahip olduğunuz tek yakın dövüş silahı.
 • Falcon 357: Yarı otomatik tabanca. Şarjörü 8 kurşun alıyor. Düşmanın kafasına yapacağınız tek mermilik bir atışla rakibinizi öldürmeniz mümkün. Biraz fazla sekse bile M4'ten çok daha fazla kullanacağınız kesin.
 • MP5 SMG: Artık hepimizin aşina olduğu silahlardan biri. Artı olarak susturucusu mevcut. Normal atış modunda seri ateş ederken alternatifinde tek tek ateş etmeniz mümkün.
 • P90 SMG: Şarjörü en kısa sürede değiştirilebilen ve en seri ateş eden silahlardan biri. Ancak çelik yelek sahibi oyunculara karşı pek etkili değil. Bu yüzden gövdeye değil kafaya her zamanki gibi.
 • M4 Assault Weapon: Shooter'ların vazgeçilmezlerinden M4. Oyunda en sık kullanacağınız silahlardan biri. Yüksek hasar, seri atış ve kontrol etmesi çok daha kolay.
 • AG36: Grenade Launcher sahibi makineli tüfek. Genel olarak oldukça etkili olsa bile Friendly fire açık serverlarda sıkça takım arkadaşlarınızı temizlemenize neden olabiliyor.
 • OICW Assault Weapon: Yine bir makineli tüfek. Ancak çarpma anında patlayan kurşunlara sahip kendisi. Alternatif atış modunda elbette.
 • Jackhammer Shotgun: Yarı otomatik Shotgun. Özellikle dar alanlarda ve kısa mesafelerde çok etkili. Etki alanı mesafe uzadıkça genişlediğinden açık alanlarda pek kullanmanızı tavsiye etmiyorum.
 • Sniper Rifle: Pek açıklamaya gerek yok. Ateş ederken space tuşuna basıp nefesinizi tutmayı unutmayın. Şarjörde kurşun olduğu sürece dürbün kapanmadığından seri şekilde kullanmak mümkün.

Machinegun: Ağır makineli tüfek. Oldukça seri ateş edebiliyor ve en yüksek hasarı veriyor. Ancak nişan almak ve namluyu hedefin üstünde tutmak pek de kolay değil. Ayrıca koşma hızınız taşıdığınız silahlara bağlı olduğundan, oyuncuyu oldukça yavaşlatıyor.

Bu silahların yanında belli başlı ekipmanlar taşıyabiliyoruz. El bombası, flashbang ve sis bombası sık sık kullanacaklarımızdan. El bombaları silah sisteminden ayrı tutuluyor. Aralarında geçiş yapmak için bir tuş daha atamanız gerekli. Default ayarlarda el bombası "g" tuşu ile atılıyor. Diğer tuşları da yakına alırsanız çatışma anında olukça seri olarak kullanmak mümkün. Sadece şarjör değiştirirken el bombası atamıyorsunuz. Bombalardan sonra en çok kullanacağımız ekipman ise dürbün. Yukarıda bahsetmiştik marifetlerinden. Ayrıca el feneri, patlayıcılar ve sağlık paketleri emrimizde. Taşıdığımız ve araçların üzerindeki silahlar dışında üslerde sabit silahlar bulmamız mümkün. Sadece iki çeşit sabit silah mevcut. Mortar: Oldukça uzun menzilli ve inanılmaz etkili ancak ilk atışta hedefi bulmak biraz güç. İyice alışana kadar bol bol kullanmak gerekiyor. Ancak siz biraz aşağı biraz yukarı ayar çekmeye çabalarken diğer oyuncuların eğlencesi haline de gelebilirsiniz. Sık sık arkanıza bakmakta fayda var. Vulcan Minigun: Bu hoş görünümlü makineli oyunda en seri ateş edebilen silah. İsabet oranı da oldukça yüksek. Ateş altında kalırsanız tek başınıza uğraşmak yerine takımdaki Sniper'a rica ediverin derim.

Far Cry 2

Far Cry , Ubisoft'un geliştirmiş ve yayınlanmış olduğu 24 Ekim 2008'de satışa sunulmuş olan Far Cry 2 adlı video oyunuyla devam etmektedir. Fakat bu oyunun ilk oyunla bir alakası yoktur. Yalnızca ismi aynıdır.

Dış bağlantılar