Far Cry (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Far Cry birinci şahıs nişancı türünde serinin ilk oyunundan ismini alan bilgisayar ve video oyunu serisidir. İlk oyun Far Cry Almanya'daki Crytek Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ve Microsoft Windows için 23 Mart 2004 tarihinde Ubisoft tarafından yayınlanmıştır. Far Cry çıkışından itibaren olumlu dönütler almıştır. Bu özgün oyun üç devam oyunu tarafından (Far Cry 2, Far Cry 3 ve Far Cry 4) ve ayrıca bu seriden doğan Far Cry Instincs, Far Cry Instincts: Evolution, Far Cry Instincts: Predator, Far Cry Vengeance, Far Cry 3: Blood Dragon ve Far Cry Primal gibi pek çok yan oyun tarafından takip edilmektedir.

2008 çıkışlı İngilizce diline sahip bir Alman filmi olan Far Cry oyunu baz almıştır.

Far Cry serisi oyuncuyu egzotik açık dünya atmosferlerine, Himalayalardan Afrikanın ovalarına sokmasıyla nam salmıştır. Seri aynı zamanda çok oyunculu türde oyunculara kendi rastgele haritalarını oluşturup paylaşabildikleri üç boyutlu harita düzenleme programı içermektedir.

Ana Seri[değiştir | kaynağı değiştir]

Far Cry (2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Far Cry

Far Cry Almanya'daki Crytek Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ve Ubisoft tarafından Windows için 23 Mart 2004'te yayınlanmış birinci şahıs nişancı türünde bir bilgisayar oyunudur.

Far Cry çıkışının ilk dört ayı içerisinde 730,000 adet satmıştır. Oyunun hikâyesi Jack Carver ismindeki eski Özel Kuvvetler çalışanının Mikronezya'daki gizemli bir takımadada karaya oturmasıyla başlar. Kahramanımız, tekneleri paraları askerler tarafından yok edilmesinin ardından kaybolan kadın gazeteciyi aramaktadır.

Far Cry 2 (2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Far Cry 2

İlk oyunun yapımcısı olan Crytek, Ubisoft ile yollarını ayırmış ve Far Cry 2'nin yapımında yer almamıştır. Ubisoft, Far Cry'ın devamı niteliğindeki Far Cry 2'yi piyasaya sürmüştür, ancak bu devam oyunu ilk oyunla çok az benzerlikler taşımaktadır. Oyun yeni bir oynanabilirlik sunacak şekilde tamamen yeni karakterler ve seçenekler içerir. Bu seçenekler oyuncuya 50 km²'lik bir alanda çöller, ormanlar ve ovalar gibi Afrika arazilerini keşfetme özgürlüğü tanıyor. Oyun anarşi ve iç savaşın hüküm sürdüğü günümüz zamanında kurgulanmış Etiyopya olduğu iddia edilen kurgusal bir Doğu Afrika devletinde geçmektedir. Hikâye örgüsü, kötülüğü ile ün salmış "Çakal" adındaki bir silah taciri tarafından Afrika'da birbirine karşı iki ayrı gruba bölünmüş çetelerin etrafında dönmektedir. Oyuncu "Çakal"'ın yerini belirleyip suikast girişiminde bulunması için görevlendirilmiş bir askeri yönetiyor. Oyun, Ubisoft tarafından 21 Ekim 2008'de piyasaya sürülmüştür.

Far Cry 3 (2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Far Cry 3

Hikâye bir grup Jason Brody ve onun arkadaşları olan Amerikan turistler etrafında dönmektedir. Bu grup Pasifik'te belirtilmeyen bir takım adada tatil yaparken çılgın Vaas önderliğindeki adada hak iddia eden korsanlar tarafından alıkonulurlar. Baş kahraman Jason kaçmayı başarır, ancak ormanda hayatta kalmanın ve arkadaşlarını kurtarmanın yollarını öğrenmelidir. Söz konusu oyun 29 Kasım 2012'de Avustralya'da, 30 Kasımda Avrupada ve 4 Aralıkta Kuzey Amerika'da satışa sunulmuştur.

Far Cry 4 (2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Far Cry 4

Pagan Min adında kendini kral ilan eden despot lider tarafından yönetilen Himalayalar bölgesinde kurgusal Kyrat ülkesinde geçmektedir.[1] Baş kahraman, Ajay Ghale bir savaşta yakalanmıştır ve Pagan Min'i devirmesini merhum annesi öğütlemiştir. Oyun 18 Kasım 2014'te Avustralya'da ve Kuzey Amerika'da, 20 Kasım 2014'te ise Avrupa'da satışa sunulmuştur.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]