Crysis 3

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Crysis 3
Crysis 3 logo.png
Geliştirici Crytek UK
Crytek Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Electronic Arts
Yönetmen Cevat Yerli Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcılar Crytek Frankfurt
Crytek UK(Çoklu Oyuncu)
Senarist Steven Hall
Seri Crysis (seri)
Motor CryEngine 3
Platformlar Microsoft Windows
Playstation 3
Xbox 360
Çıkış
  • KA: 19 Şubat 2013
  • AU: 21 Şubat 2013
  • AVR: 22 Şubat 2013
  • JP: 7 Mart 2013
Tür Birinci Şahıs Nişancı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Crysis 3, Crytek tarafından geliştirilmiş, Electronic Arts tarafından ise yayımcılığı yapılmış olan bilimkurgu türü video oyunudur. Crysis 3 serinin diğer oyunları gibi Türkçe alt yazı ve seslendirme içermektedir.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Crysis 3, Crysis 2'den 24 yıl sonrasında yani 2047 yılında ve bir kez daha New York şehrinde geçiyor. İkinci oyunda gerçekleşen büyük savaşın ardından Prophet, Crynet tarafından hapse atılır ve Cephler (uzaylılar) tarafından dünya üzerinde o ana kadar görülmemiş en büyük işgal gerçekleştirilir. Ayrıca New York, Crysis 2'nin sonundaki büyük patlamadan sonra sular altında kalır ve şehir ormanımsı bir hal alır. Bu olaylardan sonra şehrin bir kısmı Cell Corporation tarafından Nanodome adı verilen dev bir fanusun içine alınır. Nanodome içerisindeki alana ise "New York City Liberty Dome" adı verilir. Cell Corporation bu fanusun amacının karantina bölgesi oluşturmak ve insanları uzaylılardan korumak olduğunu söylese de, Prophet, Cell Corporation'ın Nanodome içerisinde dünyayı ele geçirmek için teknoloji geliştirdiğini öngörür. Crysis 3'te ana karakter Prophet olacak. Prophet bu defa intikam için savaşacak.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

Crytek tarafından yapılan açıklamaya göre Crysis 3 sandbox(açık dünya) olarak hazırlanıyor. Crysis 3'ün yapımcısı olan Michael Read, Crysis 3'ün haritasının devasa olacağını, oyuncuların oyunu bitirdiği halde tüm haritayı görmemiş olacaklarını, ayrıca oyunda ana görevler dışında yan görevler de bulunacağını açıkladı. Michael Read, oyuncuların haritayı keşfe çıktıklarında oyun içerisinde ödül de kazanacaklarını belirtti.

Çok oyunculu[değiştir | kaynağı değiştir]

Crytek tarafından yapılan açıklamaya göre ilk oyunda beğeni toplayan Power Struggle (Güç Savaşı), Crysis 3'te de olacak. Power Struggle'da her takım, rakip takımın karargahını yıkmaya çalışmaktadır. Ayrıca Crytek, karakter gelişim sisteminin olacağını, oyuncuların alacağı XP puanları sonucu yeni silah ve ekipmanlara ulaşabileceklerini, karakterlerin görünümünde bazı değişiklikler de yapabileceklerinin açıkladı.

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Crysis 3, Microsoft Windows, Playstation 3 ve Xbox 360 platformları için geliştirilmiştir. Oyunda Crysis 2'de kullanılan CryEngine 3'ün geliştirilmiş sürümü kullanılmıştır. Crysis 3'ün geliştirme süreci tamamlanmıştır. Crytek Ceo'su Cevat Yerli, Playstation 3 ve Xbox 360'ta artık son noktaya geldiklerini, konsollarda Crysis 3'ten daha ileriye gidilemeyeceğini ve Playstation 3 ile Xbox 360'ın artık eskidiğini, yeni nesil konsolların artık çıkması gerektiğini belirtti. PC'nin ise kendilerinden hala 2 nesil ileride olduğunu, fakat Crysis 3'ün son teknoloji donanımlarla donatılmış PC'lerin bile sınırlarını zorlayacağını belirtti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]