Sandbox (video oyunu editörü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CryEngine Sandbox Editörü
Geliştirici(ler)Crytek, Crytek R&D Group.
Güncel sürüm1.1.1 / 2003
İşletim sistemiMicrosoft Windows
TürHarita editörü
Resmî sitesihttp://www.crytek.com/technology/index.php
Sandbox editör logo
Sandbox editörüne ait bir ekran görüntüsü

Sandbox Far Cry oyununun içinde olan ve CryEngine 3D çevre teknolojisi için haritaların yapımına ve ("modların") değişikliğine olanak sağlayan bir harita editörüdür.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzenleme tarzı açık uçlu oynanış kavramına dayanmaktadır, bununla birlikte geniş araziler üzerinde vurgulamalar ve görev programlamalarında özgür bir tarz bulunmaktadır. Editör aynı zamanda kapalı alan ayarları yapabilmektedir.

Oyun dünyası alanının doldurulmuş olduğu (UnrealED gibi editörlerin kullamış olduğu) "çıkartma" düzenleme tarzına zıt olarak, Sandbox Quake II'nin kullanmış olduğu "katkı" tarzına sahiptir. Nesneler ayrıntılı bir boş alana eklenmiştir.

Sandbox'un potansiyel olarak yoğunlaştığı nokta devasa (kuramsal olarak, yüzlerce kilometre karelik) alan, manzara üzerine resim dokularının algoritmik biçimini kullanması anlamına gelmektedir. Bu motor, doku dağılımını ve bitki örtüsü türünü belirlemek için çok sayıda parametre kullanmaktadır. Buradan kastedilen zaman kazanmak ve genel "gerçek dünya" unsurlarına sahip sandbox'un özgürce gezilebilir tarzı devam ettirirken böylesine geniş arazilerinin düzenlemelerini mümkün şekilde gerçekleştirmektir. Bu, geniş arazilerin ilüzyonları elde etmek için sıklıkla "sahte zemin" kullanan düzenleme tarzlarında farklıdır.

Biçim olarak oyun tasarımı için kullanılabilen 3D Renderer Blender ile kıyaslandığında Sandbox editörü tekli key press özelliğine sahiptir, editörde güncel tasarıma doğrudan geçilebilir. Oyun motoru halihazırda editör içerisinde çalışır durumdayken oyun yüklenme ekranı çıkmaması kolaylı tanımaktadır. "Oyuncu" görüşü editörün 3 boyutlu kısmından gösterilmektedir.

Editör aynı zamanda taşıtlar ve fizik, senaryo, gelişmiş ışıklandırma (gerçek zamanlı hareket eden gölgeler dahil) gibi tüm CryEngine özelliklerini desteklemektedir. Polybump teknolojisi, gölgelendirici, 3B ses, karakter ters kinematik & animasyon karıştırma, dinamik müzik.

CryEngine 2 - Sandbox 2 oyun editörü Crysis oyununun içerisinde bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]