Far Cry 5

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Far Cry 5
Geliştirici
YayımcıUbisoft
Yönetmen
  • Dan Hay
  • Patrik Methe
YapımcıDarryl Long
ProgramcıCedric Decelle
SanatçıJean-Alexis Doyon
Senarist
  • Drew Holmes
  • Dan Hay
  • Jean-Sebastien Decant
BesteciDan Romer
SeriFar Cry
Platform
Çıkış27 Mart 2018
TürBirinci şahıs nişancı
ModlarTek Oyunculu, Çok Oyunculu

Far Cry 5, Ubisoft Montreal ve Ubisoft Toronto tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayımlanmış bir birinci şahıs nişancı oyunudur. 2014 yapımı Far Cry 4'ün bağımsız bir devamı ve Far Cry serisinin beşinci ana bölümüdür.

Oyun Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan Montana eyaletinin kurgusal bir bölgesi olan Hope County'de geçiyor. Ana hikâye, ilçeyi ele geçiren karizmatik ve güçlü lider Joseph Seed'in komutasında, kıyamet kültü Eden's Gate'deki Proje etrafında dönüyor. Oyuncular, Hope County'de hapsolmuş, isimsiz bir şerif yardımcısını kontrol eder ve kasabayı Tohumlar ve Cennet Kapısı'nın despotik kuralından kurtarmak için bir direnişin gruplarıyla birlikte çalışmak zorundadır. Oynanış savaş ve keşif üzerine yoğunlaşmakta olup oyuncular, çeşitli silahlar kullanarak düşman askerleri ve tehlikeli vahşi yaşamla savaşmaktadır. Oyun, dallanma hikâyesi ve yan görevler gibi rol yapma oyunlarında bulunan birçok unsura sahiptir. Oyun ayrıca bir harita editörü, bir kooperatif çok oyunculu modu ve rekabetçi birçok oyunculu modu içeriyor.

2017'nin başlarında duyurulan Far Cry 5'in geliştirilmesi oldukça detaylıydı. Ekip, bir Amerikan konumuna yerleşmeden önce çeşitli kavramları araştırdı. Oyun, Soğuk Savaş ve 11 Eylül saldırıları gibi modern tarihte gerçekleşen çeşitli sosyo-politik olaylardan büyük ölçüde ilham aldı. Geliştirme ekibi, olaylardan sonra umutsuz sosyal iklimi yakalamaya ve bunu oyun için yeniden amaçlamaya çalıştı. Yalnızca Ubisoft tarafından geliştirilen ve yayınlanan rekabetçi çok oyunculu modu, şirket içinde yaratıldı ve şirketin dünya çapındaki stüdyoları Far Cry 5 için daha yaratıcı girdi elde etti. Oyun Mart 2018'de Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One için piyasaya sürüldü.

Far Cry 5, piyasaya sürüldükten sonra çoğunlukla olumlu eleştirilerle karşılandı ancak artan siyasi çatışmalar döneminin yanı sıra ilan edildikten sonra tartışma konusu oldu. Eleştirmenler açık dünya tasarımını, görsellerini ve film müziğini övdü ancak öyküsüne ve bazı karakterlere yönelik eleştiriler yöneltti. Oyun ticari bir başarıydı ve satışının ilk haftasında 310 milyon doların üzerine çıkarak franchise'ın en çok satan unvanına sahip oldu. Birkaç indirilebilir içerik paketi yayınlandı. Bir spin-off ve hikâyenin devamı olan Far Cry New Dawn, Şubat 2019'da yayımlandı.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncülerine benzer şekilde, Far Cry 5, açık dünya ortamında, oyuncunun yürüyerek veya çeşitli araçlarla özgürce keşfedebileceği bir aksiyon-macera birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyuncunun belirli bir karakterin rolünü üstlendiği serideki önceki oyunların aksine, oyun oyuncuya karakterlerinin görünümünü özelleştirme fırsatı verir.[1][2] Oyuncunun düşmanlara karşı savaşmak için çeşitli menzilli ve patlayıcı silahları olsa da, oyun daha geniş bir yakın muharebe silahı tanıtarak önceki Far Cry oyunlarına kıyasla yakın mesafeli savaşlara yenilenmiş bir vurgu yapıyor.[3] Buna ek olarak, Far Cry 5,oynanışı daha gerçekçi hale getirmek için bir mesafeden düşen mermi gibi unsurları içeren yeni bir silah balistik sistemine sahiptir.[4]

Not listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "You get to customise your protagonist in Far Cry 5". VideoGamer.com. 26 Mayıs 2017. 28 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2017. 
  2. ^ "Far Cry 5 introduces airplanes, muscle cars and far-right fanatics". Eurogamer. 26 Mayıs 2017. 26 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2017. 
  3. ^ "Far Cry 5 – trailer, villainous cult-leaders, and a 2018 release date: everything you need to know". GamesRadar. 26 Mayıs 2017. 27 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2017. 
  4. ^ Lawrence (22 Mart 2018). "A deep dive into what Ubisoft Montreal hopes to achieve with Far Cry 5". Finder.com.au. 4 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2018.