Evrimsel etik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Evrimsel etik, evrim teorisinin etik veya ahlak anlayışımıza nasıl dayanabileceğini araştıran bir araştırma alanıdır. Evrim etiği ile araştırılan konular oldukça çeşitlidir. Evrim etiğinin destekçileri, tanımlayıcı etik, normatif etik ve metaetik alanlarına önemli etkileri olduğunu iddia etmişlerdir.[1]

Betimsel evrim etiği, evrimin insan psikolojisi ve davranışlarını şekillendirmedeki rolüne dayanan iddialara dayanan ahlaki biyolojik yaklaşımlardan oluşur. Bu tür yaklaşımlar, evrimsel psikoloji, evrimsel sosyobiyoloji veya etoloji gibi bilimsel alanlara dayanabilir ve bazı insan ahlaki davranışlarını, kapasitelerini ve eğilimlerini evrimsel açıdan açıklamaya çalışabilir. Örneğin, ensestin ahlaki açıdan yanlış olduğuna dair olan neredeyse evrensel inanç, insanın türünün korumasını, hayatta kalmasını sağlamak için evrimsel bir adaptasyon olarak açıklanabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fitz Patrick, William (2016). "Morality and Evolutionary Biology". Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. 12 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2020.