Türler sorunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

... Tür ve varyete arasındaki ayrımın tamamen belirsiz ve keyfi bir şekilde yapılması beni şaşkınlık içinde bırakmıştı

Charles Darwin, Türlerin Kökeni (p. 48)[1]

Türler sorunu veya tür kavramı sorunsalı, tür kavramının nasıl tanımlanması gerektiği veya bir "türün" ne olduğu dair sorunsallar olup bunun yanında herhangi bir türü belirlerken ortaya çıkabilecek birçok tanım ve belirleme zorluklarına dair soru ve sıkıntıları içerir.

Bununla ilgili olan ve bazı zaman zorluk çıkarabilen bir soru, en iyi ve en doğru bir şekilde bir organizmanın hangi türe ait olduğunun belirlenmesidir. Buna dair başka bir sorun ise zamanla ilgili olup bir türün ne zaman bir tür olarak tanındığı ile ilgilidir. Bu, özellikle daha önce tanımlanmış olan ama tanımlandığı türden farklı görünen bir organizmayı keşfeden biyolog için bir sorun teşkil edebilir. Bununla ilgili sorular, yeni verilerin, daha önce açıklanan bir türün, aslında belki ayrı bir tür olarak kabul edilebileceğini ve her birinin ayrı ayrı evrilen iki veya daha fazla gruplar içerebileceğini gösterdiği zaman ortaya çıkar.

Türler hakkındaki birçok tartışma, nominalizm ve realizmin yanı sıra dil ve bilişsel sorunlar gibi felsefi konulara dokunur.

Yalnız "türler sorunu" tabirinin şu an yürürlükte olan anlamı, 19. ve 20. yüzyıllarda Darwin ve diğerleri tarafından kullanılan ve "tür problemi" ile kastedilen anlamdan oldukça farklıdır.[2] Darwin için türler sorunu, yeni türlerin nasıl ortaya çıktığı sorusuydu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Darwin, C. (1859). "On the origin of species by means of natural selection". Londra: Murray. ISBN 8420656070. 
  2. ^ Robson, G. C. (1928). "The Species Problem: an Introduction to the Study of Evolutionary Divergence in Natural Populations". Edinburgh: Oliver and Boyd. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]