Jazz Jackrabbit 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jazz Jackrabbit 2
Jazz Jackrabbit 2.PNG
Geliştirici Orange Games
Epic Games Edit this on Wikidata
Yapımcı Project 2 Interactive
Besteci Alexander Brandon Edit this on Wikidata
Seri Jazz Jackrabbit Edit this on Wikidata
Motor Renderware
Platformlar Microsoft Windows, Mac OS X
Çıkış 1998
Mod Eşli oynanış
Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Jazz Jackrabbit 2, Unreal'in yapımcıları Epic Games (o zamanlar Epic MegaGames olarak bilinmekte) tarafından yapılan, ve 1994 senesinde yılın arcade oyunu seçilen Jazz Jackrabbit adlı oyunun devamıdır.

Önceki oyundan farklı olarak, Jazz'in kardeşi Spaz, ve ek paketlerde kuzeni Lori'nin oynanabilir bir halde. Değişik bölüm tasarımlarıyla dikkat çeken oyunun orijinal versiyonu 4 ana bölüm, 12 dekor ve 36 seviyeden oluşuyor.

Server sistemi diğer oyunlara göre daha sade ve kullanışlı.İyi bir internete sahip olmaksızın,herkes server kurabiliyor.Online oynamada ise gerek strateji,gerek zekâ,gerekse beceri kullanmak gerekiyor.Seviye sistemi yok,her giren oyuncu diğer oyuncular ile eşit durumda başlıyor.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Jazz, kaplumbağa Devan Shell'i, onun evlilik teklif edeceği kız Eva'ya vereceği yüzüğünü çaldığı için kovalamak zorundadır. Devan Shell, zaman makinelerini kullanarak mekanlar arasında kaçarken, Jazz, onun yardımcıları ve alakasız vahşi hayvanlar ve diğer faktörlerle savaşmak zorundadır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Jazz ve Spaz, farklı kuvvetlere sahipler. Jazz, kulaklarını pervane yapıp uçabilir ve yüksek atlama yapabilir, Spaz normalin iki katı yüksekliğe zıplayabiliyor ve de karate yapıyor. Silahların kullanıldığı oyunda, orijinal silah dışında diğer silahların kurşunları bitebiliyor, ve değişik artıları ve eksileri var. Buz ve Ateş silahlarını bulmacaları çözmek için de kullanabiliyorsunuz. Onun dışında boncuk silahının iki versiyonu var, ve artık dinamitleri de kullanabiliyoruz.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Formerly A Prince (Türkçe: Eski Bir Prens)
  • Jazz'in macerasına bir zindanda başladığı bölüm, ortaçağ havasında yarasalarla dövüşmemizin ardından Carrotus'un taşra alanlarında uçan kertenkelelerle köşe kapmaca oynuyoruz. Bir laboratuvarda kaplumbağaların planlarını engellememizin ardından ise yeni bölüme geçiyoruz.
 • Jazz in Time (Türkçe: Zamanda Jazz)
  • Jazz zaman makinesini kullanmaya devam ediyor ve koloni zamanında teyzelerle dövüşüyor. Alis'in Harikalar Diyarında kırkayaklardan kaçıyoruz ve bir plajda yüzme yeteneklerimizi test edip yengeçler ve simit takmış kaplumbağalara roketler fırlatıyoruz.
 • Flashback (Türkçe: Geriye Dönüş)
  • Orijinal Jazz Jackrabbit oyununa bir saygı duruşu. Orijinal oyunun üç sevilen bölümü Diamondus, Tubelectric ve Medivo'ya geri dönen Jazz, daha zor düşmanlarla karşılaşır. Bu bölümlerde tilt oluyoruz, hayaletlerin kılıçlarından kaçıyoruz.
 • Funky Monkeys (Türkçe: Coşan Maymunlar)
  • Bir ormanda maymunlarla kapışmamızın ardından, buz kaplı cehennemlerde iskeletlerin patronunu eziyoruz, ve cehennemin dibinde suratı olmayan düşmanlarla, duvarlardan sallanan gürzler arasında, bütün düşmanların bizi düşürme çabaları arasında, disklere tutuna tutuna düşmanımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Devan'ı buluyoruz ve onu yenip oyunu bitiyoruz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]