İçeriğe atla

Sun Wukong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Modern bir Sun Wukong resmi

Sun Wukong (geleneksel Çin yazısı: Geleneksel Çince孫悟空, basitleştirilmiş Çin yazısı: Basitleştirilmiş Çince孙悟空; pinyin: Sūn Wùkōng;Wade-Giles:Sun1 Wu4-k'ung1), Batı'da Maymun Kral adıyla da bilinir. Çin edebiyatında dört büyük eserden biri olarak kabul edilen Batı'ya Yolculuk adlı romanın ana karakterlerinden biridir. Romanda Budist sutraları getirmek için Hindistan'a giden rahip Xuan Zang'a eşlik eden ve tehlikelerden koruyan, olağanüstü dövüş yeteneklerine sahip bir karakterdir.

13,500 jīn (8,100 kg) ağırlığındaki Ruyi Jingu Bang (Çince: 如意金箍棒; Pinyin: Rúyì Jīngū Bàng, anlamı "altın uçlu akıl sopası") adlı sopasını rahatlıkla taşır. Ayrıca oldukça da hızlıdır, havada attığı bir takla ile 108,000 li (54,000 km) uzağa gidebilir. Farklı hayvan ve cisimlere dönüşmesini sağlayan 72 dönüşüm bilir, ancak insana dönüştüğünde kuyruğunu dönüştüremez. Cennetin en iyi generalleriyle karşılaşabilecek kadar yetenekli bir dövüşçüdür. Saçının her teli kendisinin bir kopyasına, çeşitli silahlara, hayvanlara veya eşyalara dönüşebilir. Rüzgara ve kısmen suya hükmeden büyüler bilir, şeytanlardan korunmak için büyülü çemberler oluşturabilir ve insanları, şeytanları veya tanrısal varlıkları dondurabilir.

Akira Toriyama'nın Dragon Ball adlı ünlü mangasındaki Son Goku karakteri Sun Wukong'dan esinlenilmiştir. Ayrıca Son Goku'nun adı Sun Wukong'un Japoncası olan Son Gokuu'dan, Goku'nun sopasının adı olan nyoi-bō (akıl sopası/değneği) ise Ruyi Jingu Bang'ın Japoncadaki adıdır.

Efsaneye göre, Sun Wukong(Maymun Kral), bir dağın üzerinde duran zamanın başlangıcından beri dünya ve cennetten güç alan sihirli bir taştan doğdu. Taşın 36 feet ve 5 inch(11 metre ve 12.90 cm) yüksekliği cennetin derecelerini simgeler, 24 feet (7.315200000000001 metre) olan çevresi ise güneş takviminin bölümlerini simgeler ve üzerindeki dokuz delik ise dokuz trigram için. Taş sihirli bir rahim oldu, bu rahim ki bir gün top boyutunda taştan bir yumurtaya döndü.

Rüzgar yumurtanın üzerine estiğinde yumurta taştan bir maymuna dönüştüğünde beş duyusu ve dört uzvu vardı. Taştan maymun ortaya çıktığında emekleme ve yürüme yeteneklerine sahipti. Gözlerini hareket ettirdiğinde, gözlerinden çıkan altın ışınlar Kutup Yıldızına doğru gidip yüce tanrı bilgeyi ve yanında oturan ölümsüz vekillerini şaşırttı.