Sun Wukong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Modern bir Sun Wukong resmi

Sun Wukong (geleneksel Çin yazısı: 孫悟空, basitleştirilmiş Çin yazısı: 孙悟空; pinyin: Sūn Wùkōng;Wade-Giles:Sun1 Wu4-k'ung1), Batı'da Maymun Kral adıyla da bilinir. Çin edebiyatında dört büyük eserden biri olarak kabul edilen Batı'ya Yolculuk adlı romanın ana karakterlerinden biridir. Romanda Budist sutraları getirmek için Hindistan'a giden rahip Xuanzang'a eşlik eden ve tehlikelerden koruyan, olağanüstü dövüş yeteneklerine sahip bir karakterdir.

İnanılmaz derecede güçlüdür; 13,500 jīn (8,100 kg) ağırlığındaki Ruyi Jingu Bang (Çince: 如意金箍棒; Pinyin: Rúyì Jīngū Bàng, anlamı "altın uçlu akıl sopası") adlı sopasını rahatlıkla taşır. Ayrıca oldukça da hızlıdır, havada attığı bir takla ile 108,000 li (54,000 km) uzağa gidebilir. Farklı hayvan ve cisimlere dönüşmesini sağlayan 72 dönüşüm bilir, ancak insana dönüştüğünde kuyruğunu dönüştüremez. Cennetin en iyi generalleriyle karşılaşabilecek kadar yetenekli bir dövüşçüdür. Saçının her teli kendisinin bir kopyasına, çeşitli silahlara, hayvanlara veya eşyalara dönüşebilir. Rüzgara ve kısmen suya hükmeden büyüler bilir, şeytanlardan korunmak için büyülü çemberler oluşturabilir ve insanları, şeytanları veya tanrısal varlıkları dondurabilir.

Akira Toriyama'nın Dragon Ball adlı ünlü mangasındaki Son Goku karakteri Sun Wukong'dan esinlenilmiştir. Ayrıca Son Goku'nun adı Sun Wukong'un Japoncası olan Son Gokuu'dan, Goku'nun sopasının adı olan nyoi-bō (akıl sopası/değneği) ise Ruyi Jingu Bang'ın Japoncadaki adıdır.