Doraemon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doraemon
ドラえもん
(Sōkō Kihei Botomuzu)
TürKomedi,[1] bilimkurgu[2]
Manga
YazarFujiko F. Fujio
YayımcıShogakukan
Diğer yayımcı
21st Century Publishing House (çift dil İngilizce-Çince)
Shogakukan (çift dil)
Chingwin Publishing Group (çift dil İngilizce-Çince)
BaskıTentōmushi Comics
DergiCoroCoro Comic
ve diğer Shogakukan çocuk dergileri
DemografikShōnen
Yayın tarihiOcak 1970
(önce tam hikaye yayınlandı)
23 Haziran 1996
Cilt sayısı45 (Cilt listesi)
Manga
Doraemon Plus
YazarFujiko F. Fujio
YayımcıShogakukan
BaskıTentōmushi Comics
DergiCoroCoro Comic
ve diğer Shogakukan çocuk dergileri
DemografikÇocuk
Yayın tarihi25 Nisan 20056 Aralık 2014
Cilt sayısı6 (Cilt listesi)
TV Anime Dizileri
İlişkili Mangalar
Diğer medyalar

TV anime Doraemon (Japoncaドラえもんドラえもん) Fujiko F. Fujio (藤子·F·不二雄) tarafından yapılan bir Japon manga serisidir. Mangası (Japon çizim sanatıyla yapılmış çizgi roman) 1969 yılında; animesi (Japon çizim sanatıyla çizilmiş çizgi film) TV'de 1979 yılında yayınlanmıştır. Doraemon, gelecekten gelen bir robot kedidir. Olay, 2112 yılında Matsushiba Robot Fabrikası'nda başlıyor. Bu fabrikada üretilen her robotun çeşitli ilgi alanları ve görevleri vardır ve filmin ana kahramanı Doraemon'un görevi çocuk bakıcılığıdır. Ancak derslerindeki başarısızlığı ve beceriksizliği nedeniyle diğer robotlar tarafından dışlanır. Kimse onun Robot Akademisinden mezun olduktan sonra iş bulabileceğine inanmazken şans eseri bir ailenin Sewashi isimli çocuğuna bakıcılık yapması için işe alınır. Yaşadığı birtakım talihsiz olaylara rağmen onunla geçirdiği mutlu yılların ardından Sewashi'ye değerli bir yıl başı hediyesi vermek ister ve Sewashi'nin büyük-büyük dedesi Nobita Nobi'yi mutlu etmek ve daha iyi bir gelecek yaşamasını sağlamak için geçmişe gider. Bu onun Sewashi'ye yıl başı hediyesi olacaktır. Anime boyunca Doraemon'un Nobita Nobi'yle yaşadığı maceraları ve ona yardım etme çabalarını izleriz.

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Doraemon" ismi yaklaşık olarak "başıboş" anlamındadır. Doraemon'un (ドラえもん) yazılımı iki Japon alfabesinden oluşmuştur. "Dora" (ドラ) kelimesi Katakana alfabesi (カタカナ - 片仮名), "Emon" (えもん) kelimesi ise Hiragana alfabesinden (ひらがな - 平仮名) oluşmuştur. "Dora" sokak kedisi anlamında (どら猫 - Dora-neko), "Emon" ise geçmişten gelmiş, artık çok sevilen erkek anlamındadır.

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Doraemon (ドラえもん)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmeler (Japonca): Kōsei Tomita (富田 耕生)-Masako Nozawa (野沢 雅子)=(1973) Nobuyo Ōyama (大山 のぶ代)=(1979~Mart 2005) Wasabi Mizuta (水田 わさび)=(Nisan 2005~)

Doraemon, doğum tarihi 3 Eylül 2112 olan ve gelecekten gelen mavi renkte bir robot kedi. Nobita'ya yardımcı olmak için gelecekten gelmiştir. En çok sevdiği şey Dorayaki (ドラ焼き, bir Japon keki), en nefret ettiği şeyler ise farelerdir. 129 kg'dır ve 129 cm'dir. Dört boyutlu cebe sahiptir.

Nobita Nobi (野比 のび太)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmeler (Japonca): Toshiko Ōta (太田淑子)=(1973) Noriko Ohara (小原乃梨子)=(Nisan 1979~Mart 2005) Yuko Maruyama (丸山裕子)=(Temmuz 1979) Megumi Ōhara (大原めぐみ)=(Ağustos 2005~)

Nobita, Doraemon'un en iyi arkadaşıdır. 7 Ağustos'ta doğmuştur. Manga serisinde 4, anime serisinde 5. sınıfta okumaktadır.

Nobita’nın ne ders ne spor yeteneği az denilecek kadar kötü olduğundan 21.yüzyıldan Doraemon onu kurtarmak için gelmiştir. Genellikle sınavlardan 0 alır. Bu yüzden annesi hep kızar. Yardımsever, duyarlı ve iyi kalplidir. Hiçbir yeteneği yok değildir. Silah atışında hedef tutturma da ve ayatori(Japon el sanatı ip ile oynanır.) de çok iyidir. Ayrıca öğlen uykularında da çok iddialıdır. 0.93 saniyede uyuma rekoru vardır. Yeşil biberleri sevmez. Genellikle Doraemon’un ödünç verdiği eşyaları pek etkili kullanmaz. Gelecekte Shizuka ile evlenir ve Nobisuke isimli oğlu vardır.

Shizuka Minamoto (源 静香)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmeler (Japonca): Masako Ebisu (恵比寿まさ子)=(1973) Michiko Nomura (野村道子)=(Nisan 1979~Mart 2005) Yumi Kakazu (かかずゆみ)=(Nisan 2004~)

Mayıs'ta doğmuştur. Nobita ile sınıf arkadaşıdır. Samimi ve cömert bir kızdır. Banyo yapmak hobisidir. En sevdiği yiyecek fazla kızarmamış patatestir.Keman çalmayı sevmesine rağmen, çok iyi bir şekilde piyano çalabilir. Keman çalma da çok kötüdür. Giant’ın sesiyle yarışabilecek kadar.Pero isimli bir köpeği ve de Pi-chan isimli bir muhabbet kuşu vardır. Yemek pişirmeye de ilgilidir. Ders notları da Dekisugu ile iddialı yarışabilecek düzeydedir. Gelecekte Nobita’nın başına bela gelmesin diye kendini sorumlu tuttuğundan onunla evlenir. Nobisuke adında oğulları olur.

Suneo Honekawa (骨川 スネ夫)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmeler (Japonca): Shun Yashiro (八代駿)=(1973) Kenta Kimotsuki (肝付兼太)=(Nisan 1979~Mart 2005) Naoki Tatsuda (Kasım 1985~Aralık 1985) Tomokazu Seki (関智一)= (Nisan 2005~)

Şubat ayında doğmuştur. Nobita'nın sınıf arkadaşıdır. Alçak komplekslidir. Kendini beğenmiştir, her gün ayna karşısında kendini över. Ailesi çok zengindir, babası şirket başkanı, aynı zamanda bir dizide oynamaktadır.

Takeshi Gōda/Gian (剛田 武/ジャイアン)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmeler (Japonca): Kenta Kimotsuki (肝付兼太)=(1973) Kazuya Tatekabe (たてかべ和也)=(Nisan 1979~Mart 2005) Subaru Kimura (木村昴)=(Nisan 2005~)

15 Haziran'da doğmuştur. Nobita'nın sınıf arkadaşıdır. Sınıf, onu "zorba" olarak tanır. Zorba ve iri yarı olmasına rağmen oldukça duygusaldır. Oldukça şişmandır. Şarkıları korkunçtur. Çocukları korkutmayı çok sever.

Nobi ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamako Nobi/Anne (野比 玉子/ママ)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmeler (Japonca): Noriko Ohara (小原乃梨子)=(1973) Sachiko Chidjimatsu (千々松幸子)=(Nisan 1979~Mart 2005) Kotono Mitsuishi (三石琴乃)=(Nisan 2005~)

Nobita'nın annesidir. 38 yaşındadır ve ev kadınıdır. Nobita, tembellik yapınca ya da yaramazlık yapınca ona çok kızar. Evlenmeden önceki soyadı Kataoka (片岡)dır.

Nobisuke Nobi/Baba (野比 のび助/パパ)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmeler (Japonca): Ichiro Murakoshi (村越伊知郎)=(1973) Masayuki Katō (加藤正之)=(Nisan 1979~Ekim 1992 - 1993 yılındaki ani ölümüyle yerini Yōsuke Naka almıştır.) Yōsuke Naka (中庸助)=(Ekim 1992~Mart 2005) Yasunori Matsumoto (松本保典)=(Nisan 2005~)

Nobita'nın babasıdır. 24 Mayıs'ta doğmuştur, 36 yaşındadır. Tamako Nobi ile evlidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Shogakukan-Shueisha Productions grants merchandise rights for beloved Doraemon franchise to Viz Media for Americas region". Viz Media. 22 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2015. 
  2. ^ Ong, Bang (28 Ağustos 2015). "10 Asian heroes we worshipped while growing up". Stuff. 22 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]