Doraemon: Wan-Nyan Uzay Zamanı Odyssey'deki Nobita

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doraemon: Wan-Nyan Uzay Zamanı Odyssey'deki Nobita
YönetmenTsutomu Shibayama
Yapımcı
  • Junichi Kimura
  • Toshihide Yamada
  • Kumi Ogura
  • Masataka Osawa[1]
Oyuncular
MüzikKatsumi Hori[1]
Stüdyo
DağıtıcıToho
Çıkış tarih(ler)i7 Mart 2004 (2004-03-07)
Süre84 Dakika
ÜlkeJaponya
DilJaponca

Doraemon: Wan-Nyan Uzay Zamanı Odyssey deki Nobita Doraemon Uzun Hikayeler serisinin aynı adlı 24. ve son cildine dayanan 2004 Japon animasyon bilim kurgu felaket filmidir . Tsutomu Shibayama'nın yönettiği film, 7 Mart 2004'te Japonya'da gösterime girdi. Bu, 25. Doraemon uzun metrajlı filmi ve orijinal Doraemon film serisinin son filmidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşlı bir köpek, kendisine kendama veren "birisi" ile tanışabilmesi için geleceğe gitmek için kullanmayı planladığı bir zaman makinesine gider . Bununla birlikte, makine "zamansal türbülans" ile karşılaşır ve kontrolden çıkar ve köpek, sonunda bir araştırmacı kedi tarafından bulunan bebek durumuna geri döner. Günümüzde Nobita, nehir kenarında Gian ve Suneo ile oynarken nehirde boğulan bir sokak köpeği bulur. Köpeğe acıyarak onu bir "duvardaki köpek kulübesi"ne saklayarak eve götürmeye karar verir ve adını Ichi (Japonca'da havlayan bir köpeğin sesinin eş seslisi olan "One"dan türemiştir) koyar. gizlice onu besler ve bulmak için kendaması ile Ichi ile oynar. Hemen sonra,Japonca'da, bir yağmur fırtınasında keşfedilmesi nedeniyle). Sonunda, Nobita'nın annesi şüphelenir ve Nobita'nın odasını kontrol eder.

Ichi ve Zubu ile yakalanmamak için, o ve Doraemon, The Anywhere Door to the Mountains'tan geçerler, ancak yanlışlıkla ormansızlaşma nedeniyle tehlikede olan daha fazla başıboş köpek ve kedi bulur.. Bu kadar çok evcil hayvanla Nobita ve arkadaşları onları 300 milyon yıl öncesine, etrafta başka hiçbir canlının olmadığı geçmişe göndermeye karar verirler. Bir yiyecek yapma makinesini çalıştırmalarına izin vermek için Evrim Işını'nı kullandıktan sonra, Nobita Ichi'ye daha sonra geri döneceğine söz vererek ayrılırlar. Ancak, ertesi gün onları ziyaret etmeye çalıştıklarında (onların bakış açısından), bir zaman-uzay anomalisi ile karşılaştılar ve onları orijinal zaman-varış noktalarından 1000 yıl sonra zorunlu inişe gönderdiler; Şaşırtıcı bir şekilde, köpeklerin ve kedilerin, onları Geleceğin Toplumu'nunkilere rakip olan uygar bir toplum oluşturacak kadar evrimleştiren Evrim Işını'nı aşırı kullandıklarını öğrendiler.

Zaman makinesi bozulduğu için tamir edilene kadar beklemek zorundalar. Bu arada, bir grup genç hırsızla tanıştıkları toplumu keşfederler: Bulltaro, Duk, Chiko ve lider Hachi. Nobita, zaman farkına rağmen Hachi'nin kılık değiştirmiş yay yayı Ichi olduğundan emindir. Nobita ve arkadaşları, hırsızların ebeveynlerinin esir tutulduğu yer olduğuna inandıkları bir eğlence parkına sızmada hırsızlara eşlik eder. Grup, bir tatbikat kullanarak bir zaman makinesi içeren bir odaya gelir, ancak grup gardiyanlar tarafından saldırıya uğrar ve ayrılır; Doraemon sersemletilir ve gardiyanlar tarafından alınır, diğerleri esir alınır. Bu arada hükümet, Dünya ile çarpışacak ve vatandaşları tahliye edecek bir asteroit kümesi öngörüyor, Noradyum parçaları sipariş ediyor,

Doraemon, Evrim Işını'ndaki "devolve" işlevini kullanarak istenmeyen hayvanları terk ettiği için insanlardan intikam alabilmek için geleceğe seyahat etmek için Noradyumla çalışan bir zaman makinesi kullanmayı planladığını açıklayan Nekojara ile buluşmak için uyanır. atası Zubu tarafından yazılmış bir kehanet kitabı. Doraemon'un aşık olduğu, aslında onun astları olan bir idol kedi olan Shami'yi öldürmekle tehdit ettikten sonra ışını düzeltmesi için Doraemon'u kandırmayı başarır. Hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra, diğerleri Doraemon'u kurtarmak ve Noradyum'u geri almak için bir görev düzenler. Doraemon, Ray of Evolution'ı kırmayı başarır ve Nobita ve Hachi, zaman makinesinin çalışmasını başarıyla durdururken, Shami (Nekojara'nın terk ettiği) ile makineden kaçar. Ancak, bir meteor makineye çarpar ve onu batırır ve Noradium'u kullanılamaz hale getirir.

Hachi de su altına gönderilir ve Nobita Hachi'yi boğulmaktan kurtarırken, Hachi onun aslında Ichi olduğunu ve filmin başında gösterilen yaşlı köpek olduğunu öğrenir. Tamamen Noradium'dan yapılmış Nobita şeklindeki bir heykeli sakladığını hatırlıyor. Grup heykeli alır ve hükûmete teslim eder, Nekojara'nın zaman makinesini yok eder ve yol boyunca onu ve astını yakalar. Hükûmet başarıyla birkaç uzay aracı inşa etti ve asteroitler düşmeden hemen önce vatandaşları hızla tahliye etti. Nobita, arkadaşlarıyla birlikte tamir edilen zaman makinesinde ayrılırken, Ichi'ye veda eder.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Ses
doraemon Nobuyo Oyama
Nobita Nobi Noriko Ohara
Shizuka Minamoto Michiko Nomura
Takeshi "Gian" Goda Kazuya Tatekabe
Suneo Honekawa Kaneta Kimotsuki
Hachi/Eski Ichi Megumi Hayashibara

Osamu Saka

Çiko Hitomi Shimatani
dük Tomokazu Seki
Bulltaro Hisao Egawa
Şami Mika Kanai
Nekojara Shigeru Izumiya
Nyago Toshio Furukawa
Başkan Tōru Ōhira
Zubu Yuko Mizutani
Hachi'nin Annesi Keiko Han
Tama Nana Yamaguchi
Nekojara'nın askerleri Shin Aomori

Shinya Ōtaki

Sekreterler Kenichi Ogata

Bin Shimada

danışman Jun'ichi Sugawara
cazibe sunucusu Shinichiro Ohta
polisler Yuu Shimaka

Kozo Mito

Balık Satıcısı Takashi Taguchi
Nyako Yuko Sato
sunucu Noritsugu Watanabe
Nobita'nın Annesi Sachiko Chijimatsu
Nobita'nın Büyükannesi Akiko Takamura
Gian'ın Annesi Kazuyo Aoki
  1. ^ a b c Galbraith IV 2008, s. 431.