Doraemon: Nobita'nın Dinozoru 2006

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doraemon: Nobita'nın Dinozoru 2006
YönetmenAyumu Watanabe
YapımcıShin-Ei Animation
Hikâye (eser)Fujiko F. Fujio
Oyuncular
MüzikKan Sawada
KurguHajime Okayasu
StüdyoShin-Ei Animation
DağıtıcıTv Asahi
Çıkış tarih(ler)i4 Mart 2006 (2006-03-04)
Süre107 dakika
ÜlkeJaponya
DilJaponca

Doraemon: Nobita'nın Dinozoru 2006 ( Japoncaドラえもん のび太の恐竜2006 , Doraemon: Nobita no Kyōryū 2006) 2006 Japon animasyon bilim kurgu macera filmidir . 1980 yapımı olan ilk Doraemon filmi Doraemon: Nobita'nın Dinozoru . Film 4 Mart 2006'da Japonya'da sinemalarda gösterime girdi . 26. Doraemon filmidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Suneo herkese Tyrannosaurus rex'in fosilleşmiş bir pençesini gösteriyor ve Nobita ona bakmadığı için kızgın. Nobita yaşayan bir dinozor bulabileceğini iddia ediyor . Panikleyen Nobita dinozorları araştırır ve bir tepeyi kazmaya başlar. Ama sonra, bir ev sahibi ona bağırır ve yumurta kabuklarını atmak için yerde bir delik açmasını sağlar. Nobita, yumurta şeklinde bir kaya ortaya çıkarır. Zaman sargısını kullanarak kayayı eski haline döndürür ve yumurtadan çıkmayı planlar. Yaz mevsiminin zirvesi olmasına rağmen , şiltesine sarılmış bir battaniyeye sarılarak bir gün ve bir gece geçirir . Bir plesiosaur Futabasaurus çıkar ve Nobita, plesiosaur'a Piisuke adını vermeye karar verir. Suneo ve Gian, Nobita'yı aramaya gelirler, ancak Piisuke hala çok küçük olduğu için Nobita onlara plesiosaur'u göstermez ve onlarla bir anlaşma yapar. Onlara gerçek bir dinozor gösteremezse, burnundan spagetti yemek zorunda kalacaktı. Bu arada, Nobita ve Piisuke, bebek plesiosaur'a iyi bakıldığından emin olmak için çok sıkı çalışan, kendi sashimi yemeğini besleyen ve onunla oynayan Nobita ile aralarında güçlü bir bağ oluşturur . Piisuke'ye çok bağlanır.

Piisuke, Nobita'nın dolabında kalamayacak kadar büyür ve bir göle taşınması gerekir. Nobita her gece onu ziyaret etmeye devam ediyor, ona yiyecek getiriyor ve onunla oynuyor. Ancak Nobita hastalanır ve bir gece bunu yapamaz. Doraemon onun yerine Piisuke'yi beslemeye çalışır ama eve Piisuke'nin gittiğini söyleyerek gelir. Ancak Nobita gelmediği için Piisuke onu aramaya gelmiş. İlk başta Nobita, Piisuke'nin şehre gelmesine kızıyor ama uzun süre kızgın kalmıyor. Doraemon, plesiosaur Nobita'nın iyi olduğunu görünce Piisuke'yi göle geri götürür. Ancak ertesi gün Nobita onu ziyarete gittiğinde Piisuke'nin görüldüğünü duyar ve göle vardığında etrafı gazeteciler sarar. Nobita görülmeden Piisuke'ye gidemez ve evine gider.

Gece olduğunda Nobita, Piisuke'yi gazetecilerden uzaklaştırmaya çalışmak için göle geri döner. Doraemon bir oyalama görevi görürken Nobita küçültme ve büyütme meşalesini Piisuke'yi küçültmek için kullanır, böylece daha soğuk bir kutuya girerdi. Piisuke ile birlikte kaçar ve o ve Doraemon, Piisuke'yi Geç Kretase'ye geri götürmek için zaman makinesini kullanırlar . Ancak yolda, zaman makinesi Piisuke'yi yakalamak isteyen gelecekten gelen avcılar tarafından saldırıya uğrar. Nobita, Doraemon ve Piisuke kaçmayı başarır ama zaman makinesi zarar görür. Tarih öncesi zamanlarda Piisuke'den ayrılırlar ve yol boyunca ağlayan Nobita ile eve dönerler.

Gian ve Suneo, Nobita'nın evine gelirler ve Nobita onlara bir dinozor gösteremediği için burnundan dev bir tabak spagetti yemeye zorlanır. Onları bir dinozoru olduğuna ikna etmeye çalışır ama ona inanmazlar. Şizuka'nın evine şikayet etmeye gittiğinde, Shizuka da ona inanmaz. Kızgın, Nobita arkadaşları Piisuke'yi tarih öncesi zamanlarda göstermek için Doraemon'un aletlerinden birini kullanır. Ancak, Piisuke'nin keskin dişli Elasmosaurus tarafından zorbalığa uğradığını görürler . Doraemon, zaman makinesinde saldırıya uğradıkları için yanlışlıkla Piisuke'yi Japonya yerine Kretase Amerika'da bıraktıklarını söylüyor. Nobita, Doraemon'un tavsiyesine karşı herkesi zaman makinesine geri çeker ve Piisuke'yi kurtarmak için Kretase Amerika'ya dönerler.

Piisuke'yi bulurlar ve Nobita onu arkadaşlarıyla tanıştırır, bu da onların Nobita'ya karşı önceki davranışları için özür dilemelerine neden olur. Piisuke'yi modern zamanlara ve ardından Kretase Japonya'ya götürmeyi planlıyorlar. Ancak Doraemon acelesi olmadığını ve kamp kurmaları gerektiğini söyler; Bunun nedeni, zaman makinesinin ağır hasar görmüş olmasıdır ve Doraemon, diğerleri fark etmeden önce onu tamir etmeyi ummaktadır. Ancak, bir Tyrannosaurus rex tarafından saldırıya uğradıklarında ve çocuklar eve gitmek istediklerinde Doraemon zaman makinesinin bozulduğunu kabul eder. İlk başta çocuklar korkarlar, ancak Doraemon Bambu helikopterleri kullanarak Kretase Dönemi Japonya'sına giderek Piisuke'yi eve götürebileceklerini söyler ve bunu yapmak için uzun bir yolculuğa çıkarlar ve ilerledikçe tarih öncesi dünyayı keşfederler. Daha sonra bir sürüyle arkadaş olurlar.Ornithomimus , onları bir göle bırakmadan önce onları gezdiren Doraemon'un özel köfteleriyle birlikte. Orada, grup bir Alamosaurus sürüsüyle karşılaşır ve bir kez daha bir Tyrannosaurus tarafından saldırıya uğrar , ancak onu köftelerle evcilleştirirler.

Daha sonra, bir Quetzalcoatlus sürüsü tarafından kovalandıktan sonra, Piisuke'yi ondan almak isteyen gelecekten gelen dinozor avcıları tarafından köşeye sıkıştırılırlar. Düşüneceklerini söylüyorlar ve geceleyin kendilerine kilden figürler yapıp uzaktan kumandalı kil arabalara koyuyorlar. Ertesi gün planları ortaya çıkar, Shizuka, Gian ve Suneo yakalanır. Doraemon ve Nobita onları kurtarmak için acele eder ve beşi de vahşi bir Tyrannosaurus tarafından yenmekle karşı karşıya kalır . Yaklaştıkça, onun evcil dinozorlardan biri olduğunu anlarlar ve onunla avcıları kovalarlar ve avcının evcil hayvanı Spinosaurus'u yenerler.. Zaman Polisi, avcıları bir kafeste keşfetmek için olay yerine gelir ve grup gitti. Beşli, Japonya'ya kendi başlarına yürümeye karar verir ve kahramanca eylemlerini bir selamla kabul eden Zaman Polisi ile karşılaşır. Piisuke Japonya'da ait olduğu yere geri götürülür ve beşi de eve döner.

Zaman makinesini kullanarak tarih öncesi döneme gitmeden birkaç gün öncesine dönerler. Nobita'nın annesi neden hepsinin yanından geçtiğini sorar, Nobita "Yapacak bir şeyimiz var!" der.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Japon seslendirme sanatçısı
doraemon Wasabi Mizuta
Nobita Nobi Megumi Ōhara
Shizuka Minamoto Yumi Kakazu
Takeshi Gouda Gian Subaru Kimura
Suneo Honekawa Tomokazu Seki
Piisuke Ryunosuke Kamiki
Siyah maske Eiichiro Funakoshi
Dorumanstein Kenji Utsumi
Tamako Nobi Kotono Mitsuishi
Nobisuke Nobi Yasunori Matsumoto
Suneo'nun Annesi Minami Takayama
Suneo'nun Babası Hideyuki Tanaka
Hamile kadın Masayo Kurata
kızlar Sumomo Momomori

Tomoe Sakuragawa

erkekler Misato Fukuen

Aya Yamashita

Dalgıçlar Funihiko Goto

Yuki Shimowada Masaaki Koda

Zaman Devriyesi üyeleri Sukima Anahtarı
minyonlar Naomi Kusumi

Hidenari Ugaki Yasuhiro Takato Masafumi Kimura

Haber spikeri Hitori Gekidan