İçeriğe atla

Doraemon: Nobita'nın Batı'ya Paralel Ziyaretinin Kaydı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doraemon: Nobita'nın Batı'ya Paralel Ziyaretinin Kaydı
YönetmenTsutomu Shibayama
YapımcıFujiko F. Fujio
Oyuncular
MüzikShunsuke Kikuchi
StüdyoAsatsu
Shin-Ei Animation
DağıtıcıToho
Çıkış tarih(ler)i12 Mart 1988 (1988-03-12)
Süre90 Dakika
ÜlkeJaponya
DilJaponca

Doraemon: Nobita'nın Batıya Paralel Ziyaretinin Kaydı (のび太のパラレル西遊記, Doraemon: Nobita no Parareru saiyûki) 12 Mart 1988 tarihinde Japonya'da gösterime giren 9. Doraemon filmidir. 16. yüzyıldan kalma Batı'ya Yolculuk romanına dayanmaktadır. ve son Şova Dönemi Doraemon'udur .

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Nobita'nın Batı hanedanlığından bir gezgin olan Taş Maymun ve Doraemon'u taklit ettiği bir rüya gördükten sonra uyanmasıyla başlar . Batıya Yolculuk adlı bir okul oyunu pratiği yapan arkadaşlarının ortasında uyanır . Sonunda, gerçek Sun Wukong'u bulmaya söz verir ve bunu yapamazsa, Gian herhangi bir Doraemon gadget'ını kullanabilir. Evde, sanal bir video oyununun tadını çıkaran Doraemon'u bulamayan Nobita, MS 645'e gider ve burada Sun Wukong'un yüzüne benzediğini ve daha sonra yardım ettiği aç beyaz bir çocuğa yardım ettiğini fark eder. Saatler sonra, Doraemon ile arkadaşlarını da beraberinde getirir ve ardından ayaklanan bir süvari tarafından engellenirler. Daha sonra Tang Seng'i fark ederler.bundan sonra Doraemon, Nobita'yı oyun boyunca Taş Maymun olarak gizler. Bazı konuşmalar sırasında, bir canavar gizlice oyundan çıkar.

Bahsini kaybettikten sonra Nobita ve arkadaşları eve döner. Gian video oyunu ister ve grup onu oynamaya başlar, ancak oyunda canavar yoktu. Doraemon, işleyişinde bir sorun olabileceğini söyler ve Gian, Shizuka ve Suneo evlerine döner. Atmosferi son derece karanlık buluyorlar. Geceleri, Nobita babasının boynuzları olduğunu görür ama sadece bir şeyler gördüğünü düşünür.

Ertesi gün prova yaparken Dekisugi, Shizuka'nın (Tang Seng rolünü oynuyor) canavarlar tarafından yeneceğini söylüyor. Grup, hikâyenin bu olmadığını söyleyerek ona karşı çıkıyor. Ama yavaş yavaş, Dekisugi sinirlenir ve boynuzları geliştirir, hangi grubun şok olduğunu görür. Öğretmenleri gelir ve grup bu konuda şikayet edince Öğretmen sinirlenir ve bir canavara dönüşür. Nobita eve varır varmaz, o ve Doraemon, Bamboo Copters'ı kullanarak şehri araştırmak için yola çıktılar ve Çin tarzı devasa bir bina buldular ve Doraemon, dün makineyi açık bıraktıklarında oyundaki canavarların ortaya çıktığını fark etti, canavarların makineden çıktığı ve tarihin akışının değiştiği MS 645'e gittiklerinde. Canavarların büyümesini ve yönetimini durdurmak için arkadaşlar, işleri düzeltmek için geri dönmeye karar verirler. Kendi karakterleri olarak kılık değiştirirler ve zamanda geriye giderler .

Ulaştığında, kamera beyaz çocukla birlikte bir tapınakta dinlenen Tang Seng'e döner. İki canavar ve evcil hayvanları Tang Seng'e saldırdıktan sonra, Nobita Taş Maymun kılığına girerek Doraemon ve arkadaşlarıyla birlikte onları yener. Tang Seng onları yolculuğuna bırakır ve arkadaşlar Tang-Seng'in yolundaki tüm canavarları ortadan kaldırmak için ileri giderler, ancak yorulurlar ve dinlendikleri rota sırasında bir kamp kapsülü açarlar. Geceleri, Tang-Seng beyaz çocuğu bir canavara fısıldayarak gözetlemek için uyanır, ancak görmezden gelir ve uykuya dalar.

Ertesi şafak, beyaz çocuk yaşarken bir canavar yarasa sürüsü Tang-Seng'i kaleye doğru taşır. Gian, Nobita'ya Tang-Seng'e bakmasını tavsiye eder. Hareket ederken, kendisini Sun Wukong olarak tanımlayan eski bir Nobita'nın yanından geçer. Bir gölün yanında durur ve Tang-Seng'e ev sahipliği yapan kaleyi fark eder. Tang-Seng'i kurtarmaya çalıştıktan sonra, kalenin canavarları tarafından saldırıya uğrar. Çölde, arkadaşlar Silverhorn'u yenmeye yardım eder, ancak Shizuka yeraltındaki bir canavar tarafından gizlice kaçırılır. Beyaz çocuk özür diler ve arkadaşları kalenin içine yönlendirir. Ana kapıya ulaşırken, arkadaşlar beyaz çocuğun arkasındaki bir deliğe düşer. Uyanırlar ve Shizuka ve Tang-Seng ile tekrar bir araya gelirler ancak iplerle bağlanırlar .

Tang-Seng, aslında Kalenin Canavarı'nın oğlu olan beyaz çocuğu affetse de, Canavar, Canavarlar Kralı'na grubu yemesini emreder. Ancak, Doraemon'u aside batırmadan önce, Dorami onu kurtarmaya gelir ve beyaz çocuk gizlice tüm arkadaşlarını serbest bırakır. Nobita başlangıçta mücadele eder, ancak daha sonra, Canavar Kral'ı delip geçen ve Canavar'ın ölümüne yol açan sopasını büyütür ve böylece sihir kaybolur ve Montress de lavlara düşer. Yanardağ sallanmaya başlayınca arkadaşlar, yanardağın patlamasını izlerken onları yakındaki bir ülkeye yönlendiren Anywhere Door'un yardımını alırlar. Arkadaşları daha sonraki yolculuğuna çıkan Tang-Seng'e veda ederken Nobita orijinal kimliğini gizler .

Eve döndükten sonra Nobita annesinden şüphelenir, ancak boynuz bulamayınca rahatlar. Nobita ve annesi kucaklaşırken arkadaşlar gülümser. Krediler toplandığında, tema şarkısı çalarken, arkadaşlar anneleriyle mutlu bir şekilde tekrar bir araya gelirler.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

doraemon Nobuyo Oyama
Nobita Nobi Noriko Ohara
Shizuka Minamoto Michiko Nomura
Suneo Honekawa Kaneta Kimotsuki
Jian Goda Kazuya Tatekabe
Tamako Nobi Sachiko Chijimatsu
Nobisuke Nobi Masayuki Kato
Hidetoshi Dekisugi Sumiko Shirakawa
usta Ryoichi Tanaka
dorami Keiko Yokozawa
Zaman makinesi Yuji Mitsuya
Tang Sanzang Masaru Ikeda
Linley / Kızıl Çocuk Yuko Mizutani
Boğa Şeytan Kral Hidekatsu Shibata
Prenses Demir Yelpaze Yoko Kuri
Haliç Takko İşimori
Gümüş boynuz Seizo Kato
Motohira-kun Keiichi Nanba
Kahraman Makine Bilgisayarı Toshio Ishii
Prenses şeftalisi Eriko Hara
tengu yarasaları Yuu Shimaka

Aruno Tahara