Stand by Me Doraemon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stand by Me Doraemon
YönetmenTakashi Yamazaki
Ryuich Yagi
SenaristFujiko F. Fujio (orijinal manga)
MüzikNaoki Sato
StüdyoShirogumi, Robot Communications, Shin-Ei Animation (Japonya)
CinsiSinema filmi, Anime
TürüDram, fantezi, komedi, kodomo
RenkRenkli
Yapım yılı2011, Japonya
Çıkış tarih(ler)i8 Ağustos 2014
Süre95 dakika
DilJaponca

Stand by Me Doraemon Doraemon manga serisine dayananve Ryūichi Yagi ve Takashi Yamazaki tarafından yönetilen 2014 Japon bilgisayar animasyonlu bilim kurgu komedi drama filmidir . 8 Ağustos 2014'te gösterime girdi. Doraemon serisinin en çok hasılat yapan filmi. Stand by Me Doraemon, Japonya'da ticari olarak başarılıydı. Beş hafta üst üste gişe listelerinde bir numara oldu ve Karlar Ülkesi'nin ardından toplam 183,4 milyon dolarlık gişe hasılatı ile Japonya'da 2014'ün en çok hasılat yapan ikinci Japon anime filmi oldu . Şubat 2015'te film, 38. Japonya Akademi Ödülü'nde Japonya Yılın Animasyon Akademisi Ödülü'nü kazandı .

20 Kasım 2020'de Japonya'da bir devam filmi yayınlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Nobita Nobi, tembelliği nedeniyle derslerinde sürekli başarısız notlar alan ve sınıf arkadaşları Suneo Honekawa ve Takeshi 'Gian' Goda tarafından her zaman zorbalığa uğrayan bir beşinci sınıf öğrencisidir. Onu her gün izleyen 22. yüzyıldan büyük-büyük torunu Sewashi, robotik kedisi Doraemon'u da beraberinde getirirken Nobita'nın zaman çizelgesine seyahat ediyor . Sewashi, Nobita'nın hareketini sürdürmesi halinde feci bir geleceği olacağını açıklıyor: Gian'ın kız kardeşi Jaiko ile evlenecek, özel şirketi yakılacak ve büyük bir borçla kalacak. Bunu atlatmak için, Doraemon'a Nobita'ya yardım etmesini emreder ve Doraemon'un burnunu Nobita daha iyi bir gelecek kazanmadıkça geleceğe dönmesini engellemek için değiştirir.

Tehdide kadar isteksiz olan Doraemon, ona son derece yardımcı olan Nobita'ya yardım etmek için cihazlarını tanıtır. Doraemon, Nobita'yı aletlerine fazla bağımlı olmaması konusunda uyarsa da Nobita, Doraemon'dan aşık olduğu Shizuka Minamoto'yu kazanmasına yardım etmesini ister.Doraemon'un, geleceği düzeltilirse Nobita'nın evleneceğini açıkladığı kişi. Ancak tüm çabaları, Shizuka'yı başarılı öğrenci Hidetoshi Dekisugi'ye yaklaştırır. Nobita'nın daha çok çalışarak Dekisugi ile eşit olma girişimi boşunadır ve onu daha mutlu etmek için Shizuka'yı bırakmaya karar verir. Bunu, iç çamaşırını ortaya çıkarmak için Shizuka'nın eteğini çevirerek (ama ona bakmadan) yapıyor, bu da Shizuka'nın ona tokat atıp gözyaşları içinde kaçmadan önce çığlık atmasına ve utanç içinde eteğini aşağıda tutmasına neden oluyor. Bir süre sonra Shizuka, Nobita'nın bunu ona yaptığında gözlerini kapattığını fark eder. Bu, Nobita için endişelenmeye başlamasına neden olur. Gian ve Suneo'nun, yakın zamanda başka bir testte başarısız olduğu için Nobita'nın özgüveninin Sensei tarafından ezildiği ve onun intihar etmeyi planladığına inanmasına neden olduğu hakkındaki konuşmasına kulak misafiri olur.

Yaşlı halinin Shizuka'nın dağa tırmanma davetini reddettiğini gören Nobita, şiddetli bir kar fırtınası sırasında grubundan ayrılan Shizuka'ya yardım etmek için eski halinin kılığına girer. Shizuka'nın kendisine daha fazla zarar vermesine yardım etme çabaları, ancak bu, Shizuka'nın Nobita ile daha önceki konuşmasından kaptığı soğuktan düşmeden önce "Evet" diyerek Nobita'ya eşlik etmesi gerektiğini hissetmesine neden olur. Kendini anı hatırlamaya zorlayan ikili, anıyı hatırlayan Nobita'nın yaşlı hali tarafından kurtarılır. Nobita, eski halinden Shizuka'nın ikincisinin onunla evlenme teklifine yanıt verdiğini öğrenir. Bu, Shizuka'nın gerçekten de Nobita ile evleneceği anlamına gelir. Shizuka'nın babasının da Nobita'yı kızının eşi olarak kabul ettiğini duyan Nobita ve Doraemon şimdiki zaman çizelgesine geri döner.

Nobita'nın geleceği daha iyiye doğru değişirken, Doraemon'un programlaması ona 48 saat içinde geleceğe dönmesini emreder. Nobita için endişelenen Doraemon'un ayrılmakta zorlandığını fark eden Nobita, Doraemon olmadan kendini savunabileceğini kanıtlamak için Gian ile yüzleşir ve acımasız bir mücadele verir. Nobita'nın pes etmeyi reddettiğini gören Gian, ertesi gün huzur içinde ayrılmadan önce Doraemon ağlayarak Nobita'yı eve götürürken Gian kaybeder. 1 Nisan Şakası sırasında Nobita, Gian tarafından Doraemon'un geri döndüğüne inanması için kandırılır. Öfkeyle, Doraemon'un kendisine verdiği ve tüketicinin söylediği her şeyin tersini yapan bir çözümü içer. (Kendisini ısırmaya çalışan bir köpek tarafından kovalanan) Suneo ve (onu cezalandırmaya hazırlanan annesi tarafından sürüklenen) Gian'a karşı intikamını bitirmek, Nobita, Doraemon'un asla geri dönmeyeceğine üzülürken eve döner. Doraemon aniden geri döner ve Nobita'ya, Doraemon'un hala iksirin etkisiyle asla geri dönmeyeceğini söylediği için onunla kalma izni aldığını söyler ve bu bir gerçek oldu. İkisi de sarılır ve mutluluktan ağlarlar.

Seslendirme sanatçıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol Japonca
Doraemon Wasabi Mizuta
Nobita Nob/ Noby Megumi Ōhara
Satoshi Tsumabuki (adult)
Shizuka Minamoto / Sue Yumi Kakazu
Suneo Honekawa / Sneech Tomokazu Seki
Takeshi "Gian" Goda / Big G Subaru Kimura
Sewashi / Soby Sachi Matsumoto
Jaiko / Little G Vanilla Yamazaki
Hidetoshi Dekisugi / Ace Goody Shihoko Hagino
Teacher / Mr. S Wataru Takagi
Tamako Nobi / Tammy Kotono Mitsuishi
Nobisuke Nobi / Toby Yasunori Matsumoto
Gian's Mother Miyako Takeuchi
Yoshio Minamoto Aruno Tahara

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fiver (10 Kasım 2014). "Fiver - Stand by Me (Official Music Video from movie: Stand by Me Doraemon)". YouTube. 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]