San Marino Ölçeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

San Marino Ölçeği, olası dünya dışı akıllı yaşamı hedefleyen Dünya'dan kasıtlı aktarımlarla ilişkili riskleri değerlendirmek için önerilen bir ölçektir. Ölçek, sinyal yoğunluğunun ve bilgi içeriğinin bir fonksiyonu olarak Dünya'dan yapılan aktarımların önemini değerlendirir. Ölçek 2005 yılında San Marino'da bir konferansta Iván Almár tarafından önerildi.[1][2][3] Jüpiter, Satürn ve Neptün'ün radyo çıkışı modelde dikkate alınmamıştır. San Marino Ölçeği daha sonra Uluslararası Astronot Akademisi SETI Daimi Çalışma Grubu tarafından Hindistan'ın Haydarabad kentinde düzenlenen 2007 toplantısında kabul edildi.

Hesaplama[değiştir | kaynağı değiştir]

Almár tarafından verilen orijinal sunumda, belirli bir olayın San Marino Endeksi, SME, iki terimin toplamı olarak hesaplanır.

İlk terim, I, aynı frekans bandında arka plan gürültüsüne göre sinyalin yoğunluğunu temel alır. Bu terim logaritmiktir ve şu şekilde hesaplanır:

Örneğin, aynı frekans ve bant genişliğinde arka plan gürültüsünden 100 kat daha yoğun olan bir sinyalin I değeri iki olacaktır.

İkinci terim olan C, daha özneldir ve sinyalin içeriği, amacı, zamanlaması ve karakteri ile ilgilidir.[3] Birinin C derecesi, herhangi bir bilgi içeriğinden yoksun ve rastgele yönlendirilmiş, başıboş bir radar darbesi gibi bir şeydir. Beş C derecesi, dünya dışı bir sinyale kasıtlı bir cevaptır.

Değerlendirme ölçeği[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Değer Potansiyel Zarar
10 Olağanüstü (Extraordinary)
9 Sıradışı (Outstanding)
8 Kapsamlı (Far-reaching)
7 Yüksek (High)
6 Önemli (Noteworthy)
5 Orta (Intermediate)
4 Ehven (Moderate)
3 Küçük (Minor)
2 Düşük (Low)
1 Önemsiz (Insignificant)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The San Marino Scale". IAA SETI Permanent Study Group. 2 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Hecht, Jeff; Paulshuch, H (24 Ekim 2006). "The San Marino Scale: A new analytical tool for assessing transmission risk". Acta Astronautica. 60: 57-59. Bibcode:2007AcAau..60...57A. doi:10.1016/j.actaastro.2006.04.012. Diğer özetNew Scientist. 
  3. ^ a b Almár, Iván (11 Mart 2005). "Quantifying Consequences Through Scales" (PDF) (İngilizce). 2 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2018.