SERENDIP

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

SERENDIP (Search for Extraterrestrial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligent Populations, "Yakın, Gelişmiş, Akıllı Topluluklara Ait Dünya Dışı Radyo Yayımları Araması") Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley kaynaklı bir Dünya-dışı akıllı yaşam araştırması (SETI) programıdır.[1]

SERENDIP, devam eden ana radyo teleskop gözlemlerinden yararlanmanın avantajını kullanır. SERENDIP kendi gözlem programına sahip olmaktan ziyade, diğer astronomlar teleskobu kullanırken kaydedilen derin uzay radyo verisini analiz eder.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

SERENDIP programının ilk enstrümanı 100 kHz bant genişliğine sahip 100 kanallı bir analog radyo spektrometresidir. Daha sonraki enstrümanları, taradığı kanal sayısını yaklaşık olarak her yıl katlamasıyla önemli ölçüde daha becerikli olmuştur. Bu enstrümanlar, NRAO'nun Green Bank'taki 90 metre çaplı teleskobu ve Arecibo'daki 305 metre çaplı teleskop da dahil olmak üzere pek çok teleskoba yayılmışlardır. SERENDIP gözlemleri, çoğunluğu hidrojenin doğal geçişi olan 1.42 GHz (21 cm) ve hidroksilin doğal geçişi olan 1.66 GHz civarında olmak üzere 400 MHz ile 5 GHz frekans aralığında yapılmıştır.

Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

En son katılan SERENDIP spektrometresi olan SERENDIP Vb Arecibo Gözlemevi´ne Haziran 2009'da kurulmuştur ve şu an kullanılmaktadır. Bu cihaz, 200 MHz genişliğinde bir bant aralığını kapsayan 128 milyon frekans kanalı olan FPGA-tabanlı dijital bir spektrometredir. Cihaz verileri her iki dairesel kutupta da, 1.27 GHz ile 1.57 GHz arasında bir tayf aralığını kapsayan Arecibo L-band Feed Array[2] (ALFA) ile birlikte alır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça ve notlar[değiştir | kaynağı değiştir]