Civilization II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Civilization II
Civilization
Civilization
GeliştiriciMicroProse Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıMicroProse
YapımcıMicroProse
TasarımcılarBrian Reynolds
Douglas Caspian-Kaufman
Jeff Briggs
BesteciJeff Briggs Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarMac OS, PlayStation, Windows
Çıkış29 Şubat 1996
TürSıra Tabanlı Strateji
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Sid Meier's Civilization II, (Civ II olarak da bilinir), Brian Reynolds, Douglas Caspian-Kaufman ve Jeff Briggs tarafından tasarlanmış bir sıra tabanlı strateji oyunudur. İsminin başına Sid Meier'in adının yazılmasına rağmen, ne Sid Meier'in ne de Bruce Shelley'nin oyunun yapımıyla ilgisi vardır. Civilization II 1996 yılında ilk önce masaüstü bilgisayarlar için çıktı, daha sonra PlayStation'a uyarlandı.

2002'de Atari oyunu Windows Me ve Windows XP gibi yeni işletim sistemleri için yeniden piyasaya sürdü.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekran görüntüsündeki oyunda, sağ üst köşedeki haritada da görebileceğiniz gibi dünyanın tamamı keşfedilmiştir.

Civilization II ilk oyunla oynanış bakımından hemen hemen aynı özellikleri gösterir. Birimlerde ve medeniyetlerde değişiklikler yapılmış; yeni birimler, medeniyetler, teknolojiler oyuna eklenmiştir. Grafikler (tıklanabilir linkler ve hareketli pencerelerle oldukça geliştirilmiş) izometrik sunumla güçlendirilmiştir. Yapay zeka da aynı şekilde geliştirilmiştir.

Artık ırmaklar üstünde bulundukları kareyi tamamen kaplamamaktadır. Sadece bulunduğu karenin bir parçası olan ırmaklar, defansif ve hareket bonusları verir. Bir ırmak üzerinden giden birimler artık yoldan gidiyormuş gibi 1/3 hareket puanı kaybederler.

Oyuna ateşgücü ve sağlık gibi yeni kavramlar eklendi (CivI'de bir falanj birimi bir savaş gemisini yenebiliyordu. Bu özellik sayesinde bu önlenmiş oldu.) ve bazı birimlerin özellikleri değiştirildi. Örneğin, mühendis ve göçmen birimleri artık toprakları işlemesi için otomatiğe bağlanabiliyor, fakat düşman bölge kontrolünde geçemiyorlar. Lejyonerlerin de saldırı ve savunma güçleri ile maliyetleri artırlımış. Ayrıca hayalet uçaklar gibi yeni birimler de oyuna eklenmiş.

Oyundaki başka bir kayda değer şey de, bazı konularda meclise danışabilmenizdir. Mecliste bir askeri danışman, bir ekonomi danışmanı, bir diplomasi danışmanı, bir teknoloji danışmanı ve bir halk danışmanı bulunur. Her danışmanın alanı farklı olduğundan çoğunlukla birbirine ters düşerler. Danışmanlar kıyafetleri her çağda değişir. Ancak meclis, çoğu zaman gülünç tavsiyelerde bulunur. Ülkede anarşi olduğu zaman, tüm danışmanlar birden konuşmaya başlar ve en sonunda kavga ederler.

Oyunu kazanmanın iki yolu vardır: ya tüm medeniyetleri haritadan silersiniz, ya da bir uzay gemisi yapıp Alpha Centauri'ye ulaşırsınız. Uzay gemisi yapmak daha zordur, çünkü oyun 2020'de bittiği için tur sayısı sınırlıdır. Eğer uzay gemisi Alpha Centauri'ye ulaşmazsa oyun sadece biter. Tüm medeniyetler işgal edildikten, veya uzay gemisi hedefine ulaştıktan, veya sene 2020'den sonra da oyuncu isterse oynamaya devam edebilir. Fakat puan toplayamaz.

Oyunda kimin ne yaptığını iyi ölçen bir skor sistemi mevcuttur. Her mutlu vatandaş iki, her bir halinden memnun vatandaş bir puan getirir (mutsuz vatandaşlar hiç puan getirmez). Yani medeniyetinizin nüfusu ne kadar çoksa o kadar çok puan alırsınız. Oyuncular hükûmet rejimlerine bağlı olarak, oyunun sonlarına doğru lüks oranlarını artırarak daha çok puan toplayabilirler. Her yapıt 20 puan getirirken, kirliliğin olduğu her kare 10 puan götürür. Son skorunuz, oyunun oynandığı zorluk derecesine de bağlıdır. Oyunun sonunda oyuncuya bir sıfat verilir. İyi oyuncular "Aslan Yürek", "Muhteşem (the Great)" gibi sıfatlar alır. En büyük sıfat "Muhteşem'dir (The Magnificent)".

Genişlemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuna yeni özellikkler ekleyen üç yeni genişleme paketi yapıldı. İlki 12'si resmi, 8'i fan yapımı olmak üzere 20 yeni senaryo ekleyen Conflicts in Civilization ek paketidir[1].

MicroProse tarafından yapılan 12 senaryo:

 • After the Apocalyspe
 • Age of Discovery
 • The Age of Napoleon
 • Alexander the Great
 • Alien Invasion
 • American Civil War
 • The Crusades
 • The Great War
 • Jihad: The Rise of Islam
 • The Mongol Horde
 • The War for Independence
 • World War: 1979

Bunu 19 yeni senaryo ekeleyen Fantastic Worlds takip etti. Son genişleme paketi ise Multiplayer Gold Edition adıyla yayınlanan, diğer paketleri içeren ve oyuna yeni çoklu oyuncu seçenekleri ekleyen pakettir.

Civilization II: Test of Time 1999 yılında yayınlandı. Bir ek paket olmayıp kendi başına çalışan oyun, animasyonlu birimler, bir oyunda birden fazla harita desteği ve yeni görev modları gibi yenilikler sağlamıştır.

Windows XP üstünde Civ2'den bir görüntü.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Civ II IGN'nin 2005 yılındaki gelmiş geçmiş en iyi 100 oyun listesinde 4 numarada yer aldı.[2] Listede yalnız bilgisayar değil diğer konsollardaki oyunlar da vardı ve Civ II listedeki en iyi bilgisayar oyunuydu.

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Civilization II oldukça uzun soluklu bir oyun oldu. Çoğu PC oyunu birkaç ay içinde gelip geçerken, bu oyun yıllardır kendini oynatmayı başarmış ve Activision'ın Call to Power serileri gibi birçok oyuna ilham kaynağı olmuştur. Oyunun çılgın fanları tarafından yapılan modlar sayesinde de oyun kalıcılığını korumuştur. Daha sonra Firaxis'ten Civilization III ve Civilization IV resmî devam oyunları olarak yayınlandı.

Medeniyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Medeniyetlerin Renk Tablosu
Renk başına bir medeniyet bir oyunda bulunabilir
BEYAZ Romalılar Ruslar Keltler
YEŞİL Babilliler Zulular Japonlar
MAVİ Almanlar Fransızlar Vikingler
SARI Mısırlılar Aztekler İspanyollar
AÇIK MAVİ Amerikanlar Çinliler Persler
TURUNCU Yunanlar İngilizler Kartacalılar
MOR Hintler Moğollar Siular
KIRMIZI Barbarlar

Aslında Araplar ve İnkalılar da oyuna eklenmiştir ama oynanabilmesi için başka bir medeniyetle yer değiştirmelidir. Ayrıca oyunun data dosyaları üzerinde oynanarak yeni medeniyetler de kolayca oyuna eklenebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Apolyton sitesi, Civ II genişleme senaryoları". 16 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2007. 
 2. ^ "IGN's Top 100 Games". IGN. 20 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2007. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]