Rise of Nations

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rise of Nations
Rise of Nations box cover.jpg
Geliştirici Big Huge Games Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcı Big Huge Games
Tasarımcı Brian Reynolds
Platformlar Microsoft Windows, OS X
Çıkış 20 Mayıs 2003
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Rise of Nations (Türkçesi: Ulusların Yükselişi), Civilization 2 ve Alpha Centauri oyunlarında çalışmış olan Brian Reynolds öncülüğündeki Big Huge Games'in yapımcılığını, Microsoft Game Studios'un ise dağıtımcılığını üstlendiği 20 Mayıs 2003'te yayınlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir oyundur.

28 Nisan 2004 tarihinde oyuna Thrones and Patriots (Türkçesi: Tahtlar ve Yurtseverler) adlı bir ek paket çıkarıldı. 2004'ün ilerleyen günlerinde ikisi birden Gold Edition (Altın sürüm) adı altında satılmaya başlandı.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Rise of Nations, yüzeysel bakıldığında normal bir strateji oyunu gibidir. Oyuna bir üsle başlanır, ardından birkaç bina yapılarak ham madde toplanmaya ve bir ordu kurarak düşman kentler ele geçirilmeye çalışılır. Fakat Rise of Nations'ı bir klasik yapan ufak oynanış ayrıntılarıdır.

Oyun, "Toprak" yani bölge fikrini uygulamıştır. Oyunda yeni şehirler kurularak sınırlar genişletilebilir. Bir şehrin yanına dikilen tapınak ve kaleler o şehrin sınırlar üzerindeki etkisini arttırır. Şehirlerin önemi oyunda fazla olduğu için, düşman saldırısında şehirler yok edilmezler, onun yerine belli bir süre asimile edilene kadar tarafsız kalırlar, ardından eğer geri alınamamışsa düşman kontrolüne geçerler ve bu da oyunun gerçekçiliğini arttırır. Ayrıca oyunda yapılan şehirler değiştirilebilir ve böylelikle fethedilen yerlerden istenileni başkent yapılabilir.

Şehirler aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunur. Oyunda toplanması gereken kaynaklardan biri de paradır ve para sadece şehirler veya müttefiklerin şehirleri arasında kurulan karavan ticaretiyle elde edilebilir. Bu nedenle şehir kurmak iyi bir oyunun her açıdan temelini oluşturur.

Diğer kaynaklar ise "Food" (Yiyecek), "Wood" (Odun), "Metal" (Metal), "Oil" (Petrol) ve "Knowledge" (Bilgi)'den oluşur. Yiyecek, Odun ve Para kaynakları ilk çağdan (Antik Çağ) itibaren oyunda açıkken; diğer çağlarda sırasıyla Metal, Bilgi ve Petrol açılır. Kaynak toplama sistemi diğer stratejilerden farklı işler. Bir yurttaşı doğrudan ağaca veya madenlere göndermek yerine belli binalar inşa edilerek vatandaşlar bu binalarda görevlendirilir. Örnek olarak odun toplamak için bir ormanın kenarına "Ormancı Kampı" kurmak gerekmektedir.

Oyunda bir yere saldırı yapıldığında o yerin alınması çok zor olabilir. Ancak ordu çok güçlü olursa durum değişir. Fakat oyunda asıl amaç savaşmak değil, asıl amaç yönetilen ülkeyi son çağa getirmek ve "Library" (Kütüphane)'de bulunan bütün buluşları tamamlayarak sona varmaktır. Rise of Nations'taki 18 milletin de kendine özgü güçleri ve özel birimleri vardır. Bunlara Türklerin Yeniçerileri ile Japonların Samurayları örnek olarak verilebilir. Özel güçler ise "Power of the..."(... Gücü) olarak adlandırılır. Örneğin Rusların "Power of the Motherland" (Anavatan Gücü) vardır. Bu onların bölgelerine girenlerin normalden iki kat fazla hasar almasına sebep olur. Türkler ise "Power of the Siege" (Fetih Gücü)'ne sahiptir ve bir şehri daha çabuk asimile edebilirler.

Tek kişilik bir senaryosu da bulunan Rise of Nations'un bu senaryosunun ismi "Conquer the World" (Dünyayı Fethet)'dir. Bu senaryolarda her turda ordular Risk tarzı bir haritada hareket ettirilir ve eğer bir orduyla karşılaşılırsa harita yakınlaşır, böylece GZS kamerasında ordular kontrol edilir. Eğer Conquer the World'de düşmanın başkenti alınırsa o düşmanın bütün toprakları alınabilir. Ayrıca Thrones and Patriots'ta Büyük İskender, Napolyon, Yeni Dünya ve Soğuk Savaş senaryoları da mevcuttur.

Çok oyunculu oynanış ise oyunun bir başka özelliğidir, MAC sahipleri de kendi aralarında GameRanger'ı kullanarak oynayabilirler. Ancak MAC sahipleri PC sahipleriyle oynayamazlar.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Rise of Nations taş-kâğıt-makas denklemlerine dayalı bir oynanış sunar. Örneğin "Pikemen" (Mızrakçı)lar, "Knight" (Şövalye)ları kolayca yenebilirken, "Foot Archer" (Okçu)lara karşı çok güçsüzdür.

İnce bir taktik ve dengeyi sağlayabilme yeteneğine ihtiyaç duyan Rise of Nations'ta, en büyük hedef teknolojik olarak gelişmek ile askeri anlamda gelişmek arasındaki dengeyi kurabilmektir. Satranca benzer bir şekilde, burada da iki tarafta da yapılabilecek ufak hatalar sonradan başınıza büyük hatalar olarak konabilir. Mesela Antik Çağda Scout (İzci)'unuzu geliştirme amaçlı yapmanız gereken ama unuttuğunuz bir araştırmayı yapmış olan bir oyuncu, "Information Age" (Bilgi Çağı)de izcisinin "Special Forces" (Özel Kuvvetler)'a dönüşmüş olup casusluk yapabileceğini görüp hayıflanabilir.

Oyunun bir diğer ilginç özelliği ise nükleer araştırma yapmaya onay tanımasıdır, fakat bir nükleer saldırı düzenlenirse sonuçlarına katlanmak zorunda kalınacaktır.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda 200'ün üzerinde farklı ünite vardır, gerek Antik Çağ'ın mızrakçıları, gerek Bilgi Çağı'nın lav silahı kullananları. Her ünite, çağ atladıkça belli araştırmalarla yeni şeylere dönüşebilir. Mesela Klasik Çağ'ın eşekli karavanları, Modern Çağ'ın kamyonları olur. Fakat bazı ırklar, bazı çağları göremediklerinden Rise of Nations ekibi bazı tahminlerde bulunmak zorunda kalmış. Mesela Mayalar Modern Çağ'da gerillaya benzer ünitelere ev sahipliği yaparlar.

Ünitelerin farklılığı, oyuncuya büyük bir özgürlük tanır, istediği şekilde ordular oluşturabilen oyuncu, eğer dengeyi iyi kurmuşsa, büyük bir ordu kurabilir. Çoğu ünite üçer üçer geldiğinden dolayı büyük orduların meydan muharebelerine tanık olmak pek de uzak bir ihtimal değildir.

Oyuncu Aztek, Bantu, İngiliz, Çin, Mısır, Fransız, Alman, Yunan, İnka, Japon, Kore, Maya, Moğol, Nubiler, Romalılar, Rus, İspanyol ve Türk ırklarını seçme imkânına sahiptir. Ve her ülkenin askerleri değişiktir ama aslında hepsi aynıdır ve eşit güçtedir.Aralarındaki tek fark görünüşleridir.

İncelemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun genel olarak olumlu eleştiriler aldı. GameSpy oyuna 90, GameSpot 93, PC Gamer Amerika 95, LeveL Türkiye ise 92 verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]