Rise of Nations

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rise of Nations
Rise of Nations box cover.jpg
Dağıtıcı(lar) Microsoft
Yapımcı(lar) Big Huge Games
Tasarımcı(lar) Brian Reynolds
Sürüm 02.04.04.2903
Platform(lar) Microsoft Windows, OS X
Çıkış tarih(ler)i 20 Mayıs 2003
Biçim(ler) Tek oyunculu, çok oyunculu
Sınıf(lar)ı Gerçek Zamanlı Strateji
Ortam 1 CD-ROM
Sistem gereksinimleri

500 MHz işlemci, 128 MB RAM, 800 MB sabit disk boşluğu, 16 MB GPU, Windows 98,Windows 2000,Windows Me ve Windows Xp işletim sistemi

Giriş Klavye, Fare

Rise of Nations (Türkçesi: Ulusların Yükselişi), Civilization 2 ve Alpha Centauri oyunlarında çalışmış olan Brian Reynolds öncülüğündeki Big Huge Games'in yapımcılığını, Microsoft Game Studios'un ise dağıtımcılığını üstlendiği 20 Mayıs 2003'te yayınlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir oyundur.

28 Nisan 2004 tarihinde oyuna Thrones and Patriots (Türkçesi: Tahtlar ve Yurtseverler) adlı bir ek paket çıkarıldı. 2004'ün ilerleyen günlerinde ikisi birden Gold Edition (Altın sürüm) adı altında satılmaya başlandı.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Rise of Nations, yüzeysel bakıldığında normal bir strateji oyunu gibidir. Oyuna bir üsle başlanır, ardından birkaç bina yapılarak ham madde toplanmaya ve bir ordu kurarak düşman kentler ele geçirilmeye çalışılınır. Fakat Rise of Nations'u bir klasik yapan ufak oynanış ayrıntılarıdır.

Oyun, "Toprak" yani bölge fikrini uygulamıştır. Oyunda yeni şehirler kurularak sınırlar genişletilebilir. Bir şehrin yanına dikilen tapınak ve kaleler o şehrin sınırlar üzerindeki etkisini arttırabilir. Şehirlerin önemi oyunda fazla olduğu için, düşman saldırısında şehirler yok edilmez, onun yerine belli bir süre asimile edilene kadar tarafsız kalırlar, ardından eğer geri alınamamışsa düşman kontrolüne geçerler ve bu da oyunun kalitesini arttırır. Ayrıca oyunda yapılan şehirler değiştirilebilir ve böylelikle fethedilen yerlerden istenileni başkent yapılabilir.

Şehirler aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunur. Oyunda toplanması gereken kaynaklardan biri paradır ve para sadece şehirler veya müttefiklerin şehirleri arasında karavanlar kurularak ele geçirilebilir. Bu nedenle şehir kurmak iyi bir oyunun her açıdan temeli olur.

Diğer kaynaklar ise "Food"(Yiyecek), "Wood"(Odun), "Metal"(Metal), "Oil"(Petrol) ve "Knowledge"(Bilgi)'den oluşur. Yiyecek, Odun ve Para kaynakları ilk çağdan (Antik Çağ) itibaren oyunda açıkken, diğer çağlarda sırasıyla Metal, Bilgi ve Petrol açılır. Kaynak toplama sistemi diğer stratejilerden farklı işler. Bir yurttaşı direk ağaca veya madenlere götürmek yerine belli binalar inşa edilerek vatandaşlar bu binalarda görevlendirilir.Örnek olarak odun toplamak için bir ormanın kenarına "Ormancı Kampı" kurmak gerekmektedir.

Oyunda bir yere saldırı yapıldığında o yerin alınması çok zor olabilir. Ancak ordunuz çok güçlü olursa durum değişir.Fakat oyunda asıl amaç savaşmak değil, asıl amaç yönetilen ülkeyi son çağa getirmek ve "Library"(Kütüphane)'de bulunan bütün buluşları tamamlayarak sona varmaktır. Rise of Nations'taki 18 milletin de kendine özgü güçleri ve özel birimleri vardır. Mesela Türklerin Yeniçerileri ile Japonların Samuraylarını örnek olarak verebiliriz. Özel güçler ise "Power of the..."(... Gücü) olarak adlandırılır. Mesela Rusların "Power of the Motherland"(Anavatan Gücü) vardır. Bu, onların bölgelerine girenlerin normalden iki kat fazla hasar almasına sebep olur. Türkler ise "Power of the Siege"(Fetih Gücü)'ne sahiptir, ve bir şehri daha çabuk asimile edebilirler.

Tek kişilik bir senaryosu da bulunan Rise of Nationsun bu senaryosunun ismi "Conquer the World"(Dünyayı Fethet)'dir. Bu senaryolarda her turda ordularımızı Risk tarzı bir haritada hareket ettirilir, ve eğer bir orduyla karşılaşılırsa harita yakınlaşır, ve GZS kamerasında ordular kontrol edilir. Eğer Conquer the World'de düşmanın başkenti alınırsa o düşmanın bütün toprakları alınabilir. Ayrıca Thrones and Patriotsta, Büyük İskender, Napolyon, Yeni Dünya ve Soğuk Savaş senaryoları da vardır.

Çok oyuncu olarak ise oyunun ilgi çeken bir yanıdır, MAC sahipleri de kendi aralarında GameRanger'ı kullanarak oynayabilirler. Ancak MAC sahipleri PC sahipleriyle oynayamazlar.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Rise of Nations taş-kâğıt-makas denklemlerine dayalı bir oynanış sunar. Mesela "Pikemen"(Mızrakçı)lar, "Knight"(Şövalye)ları kolayca yenebilirken, "Foot Archer"(Okçu)lara karşı çok güçsüzdür.

İnce bir taktik ve dengeyi sağlayabilme yeteneğine ihtiyaç duyan Rise of Nations'ta, en büyük hedef teknolojik olarak gelişmek ile askeri anlamda gelişmek arasındaki dengeyi kurabilmektir. Satranca benzer bir şekilde, burada da iki tarafta da yapılabilecek ufak hatalar sonradan başınıza büyük hatalar olarak konabilir. Mesela Antik Çağda Scout (İzci)'unuzu geliştirme amaçlı yapmanız gereken ama unuttuğunuz bir araştırmayı yapmış olan bir oyuncu, "Information Age"(Bilgi Çağı)de izcisinin "Special Forces"(Özel Kuvvetler)'a dönüşmüş olup casusluk yapabileceğini görüp hayıflanabilir.

Oyunun bir diğer ilginç özelliği ise nükleer araştırma yapmaya onay tanımasıdır, fakat bir nükleer saldırı düzenlenirse sonuçlarına katlanmak zorunda kalınacaktır.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda 200'ün üzerinde farklı ünite vardır, gerek Antik Çağ'ın mızrakçıları, gerek Bilgi Çağı'nın lav silahı kullananları. Her ünite, çağ atladıkça belli araştırmalarla yeni şeylere dönüşebilir. Mesela Klasik Çağ'ın eşekli karavanları, Modern Çağ'da kamyonlar olur. Fakat bazı ırklar, bazı çağları göremediklerinden Rise of Nations ekibi bazı tahminlerde bulunmak zorunda kalmış. Mesela Mayalar Modern Çağ'da gerillaya benzer ünitelere ev sahipliği yaparlar.

Ünitelerin farklılığı, oyuncuya büyük bir özgürlük tanır, istediği şekilde ordular oluşturabilen oyuncu, eğer dengeyi iyi kurmuşsa, büyük bir ordu kurabilir. Çoğu ünite üçer üçer geldiğinden dolayı büyük orduların meydan muharebelerine tanık olmak pek de uzak bir ihtimal değildir.

Oyuncu Aztek, Bantu, İngiliz, Çin, Mısır, Fransız, Alman, Yunan, İnka, Japon, Kore, Maya, Moğol, Nubiler, Romalılar, Rus, İspanyol ve Türk ırklarını seçme imkânına sahiptir. Ve her ülkenin askerleri değişiktir ama aslında hepsi aynıdır ve eşit güçtedir.Aralarındaki tek fark görünüşleridir.

İncelemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun genel olarak olumlu eleştiriler aldı. GameSpy oyuna 90, GameSpot 93, PC Gamer Amerika 95, LeveL Türkiye ise 92 verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]