Rise of Nations

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rise of Nations
Dağıtıcı(lar) Microsoft
Yapımcı(lar) Big Huge Games
Tasarımcı(lar) Brian Reynolds
Sürüm 02.04.04.2903
Platform(lar) Microsoft Windows, Mac OS X
Çıkış tarih(ler)i 20 Mayıs 2003
Biçim(ler) Tek oyunculu
Çok oyunculu
Sınıf(lar)ı Gerçek Zamanlı Strateji
Ortam 1 CD-ROM
Sistem gereksinimleri

500 MHz işlemci, 128 MB RAM, 800 MB sabit disk boşluğu, 16 MB GPU, Windows 98,Windows 2000,Windows Me ve Windows Xp işletim sistemi

Giriş Klavye, Fare

'Rise of Nations' (Türkçesi: Ulusların Yükselişi), Civilization 2 ve Alpha Centauri oyunlarında çalışmış olan Brian Reynolds öncülüğündeki Big Huge Games'in yapımcılığını, Microsoft Game Studios'un ise dağıtımcılığını üstlendiği 20 Mayıs 2003'te yayınlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir oyundur.

28 Nisan 2004 tarihinde oyuna Thrones and Patriots (Türkçesi: Tahtlar ve Yurtseverler) adlı bir ek paket çıkarıldı. 2004'ün ilerleyen günlerinde ikisi birden Gold Edition (Altın sürüm) adı altında satılmaya başlandı.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Rise of Nations, yüzeysel bakıldığında normal bir strateji oyunu gibi. Oyuna bir üsle başlayıp, ardından birkaç bina yaparak hammadde toplamaya, ve bir ordu kurup düşman kentlerini yağmalamaya çalışıyorsunuz. Fakat Rise of Nations'u bir klasik yapan ufak oynanış ayrıntıları.

Oyun Toprak, yani bölge fikrini uygulamış. Oyunda yeni şehirler kurarak sınırlarımızı genişletebiliyoruz. Bir şehrin yanına diktiğimiz tapınak ve kaleler o şehrin sınırlar üzerindeki etkisini arttırabiliyor. Şehirlerin önemi oyunda fazla olduğu için, düşman saldırısında şehirler yok edilmiyor, onun yerine belli bir süre asimile edilene kadar tarafsız kalıyor, ardından eğer geri alınamamışsa düşman kontrolüne geçiyor, ve bu da oyunun kalitesini artırıyor. Ayrıca oyunda yapılan şehirleri değiştirebiliyorsunuz ve böylelikle fethettiğiniz yerlerden istediğinizi başkent yapabiliyorsunuz.

Şehirler aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunuyor. Oyunda toplamamız gereken kaynaklardan biri para ve para sadece kendi şehirlerin veya müttefiklerinin şehirleri arasında karavanlar kurarak ele geçirilebiliyor. Bu nedenle şehir kurmak, iyi bir oyunun her açıdan temeli oluyor.

Diğer kaynaklar ise Food(Yiyecek), Wood(Odun), Metal(Metal), Oil(Petrol) ve Knowledge(Bilgi)'den oluşuyor. Yiyecek, Odun ve Para kaynakları ilk çağdan (Antik Çağ) itibaren oyunda açıkken, diğer çağlarda sırasıyla Metal, Bilgi ve Petrol açılıyor. Kaynak toplama sistemi diğer stratejilerden farklı işliyor. Bir yurttaşı direk ağaca veya madenlere götürmek yerine belli binalar inşa ederek vatandaşları bu binalarda görevlendiriyorsunuz. Mesela odun toplamak için bir ormanın kenarına Ormancı Kampı kurmak zorunda kalıyorsunuz.

Oyunda bir yere saldırı yaptığınızda o yeri almanız çok zor olabiliyor. Ancak ordunuz çok güçlü olursa durum değişiyor. O zaman oyunun asıl tadına varıyorsunuz.Fakat oyunda asıl amaç savaşmak değil, asıl amaç ülkenizi son çağa getirmek ve Library(Kütüphane)'de bulunan bütün buluşları tamamlayarak sona varmaktır. Rise of Nations'taki 18 milletin de kendine özgü güçleri ve özel birimleri var. Mesela Türklerin Yeniçerileri ile Japonların Samuraylarını örnek olarak verebiliriz. Özel güçler ise Power of the...(... Gücü) olarak adlandırılıyor. Mesela Rusların Power of the Motherland(Anavatan Gücü) var. Bu, onların bölgelerine girenlerin normalden iki kat fazla hasar almasına sebep oluyor. Türkler ise Power of the Siege(Fetih Gücü)'ne sahip, ve bir şehri daha çabuk asimile edebiliyorlar.

Tek kişilik bir senaryosu da bulunan Rise of Nations'un bu senaryosunun ismi Conquer the World(Dünyayı Fethet) Bu senaryolarda her turda ordularımızı Risk tarzı bir haritada hareket ettiriyoruz, ve eğer bir orduyla karşılaşırsak harita yakınlaşıyor, ve GZS kamerasında orduları kontrol ediyoruz.Eğer Conquer the World'ta düşmanımızın başkentini alırsak o düşmanın bütün topraklarını alabiliyoruz. Ayrıca Thrones and Patriots'ta,Büyük İskender,Napolyon,Yeni Dünya ve Soğuk Savaş senaryoları da vardır

Çok oyuncu olarak ise oyunun ilgi çeken bir yanı, MAC sahiplerinin de kendi aralarında GameRanger'ı kullanarak oynayabilmeleri. Tabii ki MAC sahipleri PC sahipleriyle oynayamıyorlar.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Rise of Nations taş-kâğıt-makas denklemlerine dayalı bir oynanış sunuyor. Mesela Pikemen(Mızrakçı)lar, Knight(Şövalye)leri kolayca yenebilirken, Foot Archer(Okçu)lara karşı çok güçsüzler.

İnce bir taktik ve dengeyi sağlayabilme yeteneğine ihtiyaç duyan Rise of Nations'ta, en büyük hedef teknolojik olarak gelişmek ile askeri anlamda gelişmek arasındaki dengeyi kurabilmek. Satranca benzer bir şekilde, burada da iki tarafta da yapabileceğiniz ufak hatalar sonradan başınıza büyük hatalar olarak konabiliyor. Mesela Antik Çağda Scout(İzci)'nizi geliştirme amaçlı yapmanız gereken ama unuttuğunuz bir araştırmayı yapmış olan bir oyuncu, Information Age(Bilgi Çağı)nda izcisinin Special Forces(Özel Kuvvetler)'e dönüşmüş olup casusluk yapabileceğini görüp hayıflanabilir.

Oyunun bir diğer ilginç özelliği ise Nükleer Araştırma yapmaya onay tanıması, fakat bir nükleer saldırı düzenlerseniz sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyorsunuz.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda 200'ün üzerinde farklı ünite var, gerek Antik Çağ'ın mızrakçıları, gerek Bilgi Çağı'nın lav silahı kullananları. Her ünite, çağ atladıkça belli araştırmalarla yeni şeylere dönüşebiliyor. Mesela Klasik Çağ'ın eşekli karavanları, Modern Çağ'da kamyonlar oluyor. Fakat bazı ırklar, bazı çağları göremediklerinden Rise of Nations ekibi bazı tahminlerde bulunmak zorunda kalmış. Mesela Mayalar Modern Çağ'da gerillaya benzer ünitelere ev sahipliği yapıyorlar.

Ünitelerin farklılığı, oyuncuya büyük bir özgürlük tanıyor, istediği şekilde ordular oluşturabilen oyuncu, eğer dengeyi iyi kurmuşsa, büyük bir ordu kurabilir. Çoğu ünite üçer üçer geldiğinden dolayı büyük orduların meydan muharebelerine tanık olmak pek de uzak bir ihtimal değil.

Oyuncu Aztek, Bantu, İngiliz, Çin, Mısır, Fransız, Alman, Yunan, İnka, Japon, Kore, Maya, Moğol, Nubiler, Romalılar, Rus, İspanyol ve Türk ırklarını seçme imkânına sahiptir.Ve her ülkenin askerleri değişiktir ama aslında hepsi aynıdır ve güçlerindedir.

İncelemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun genel olarak olumlu eleştiriler aldı. GameSpy oyuna 90, GameSpot 93, PC Gamer Amerika 95, LEVEL Türkiye ise 92 verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]