Oda Nobunaga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oda Nobunaga
Oda Nobunaga'nın Kanō Motohide tarafından 16. yüzyılda çizilen portresi
Daijō-daijin
Görev süresi
1578-1582
Yerine geldiği Nijō Haruyoshi
Yerine gelen Konoe Sakihisa
Kişisel bilgiler
Doğum 23 Haziran 1534(1534-06-23)
Ölüm 21 Haziran 1582 (47 yaşında)
İmzası

Oda Nobunaga (織田 信長), asıl adı Kichihōshi, sonradan Saburō (d. 23 Haziran 1534 - ö. 21 Haziran 1582), Japon savaşçı.[1] Ashikaga şogunluğunu devirmiş ve Japon eyaletlerinin yarısını kendi yönetimi altında birleştirerek yıllardır sürmekte olan Sengoku dönemini sona erdirmiştir.[1]

Ünlü Fujiwara ailesinden gelen bir devlet görevlisinin oğluydu.[1] 1549'da babasının mülklerini devraldı. O sırada Ashikaga şogunluğu merkezi otoriteyi sağlayamaz olmuş ve topraklarını genişletmek isteyen daimyolar arasında savaş başlamıştı. Nobunaga kısa sürede hem akrabalarına, hem de eyaletin en güçlü ailesine karşı üstünlük sağladı.1560'ta Owari'nin tümünü denetimi altına alarak askeri yeteneğini kanıtladı. Aynı yıl komşu eyaletlerin birini elinde tutan Imagava Yoshimoto'nun büyük kuvvetlerini yenilgiye uğratarak kimsenin beklemediği bir zafer kazandı. Bu, ülkeyi birleştirme yolunda attığı ilk adım oldu.

1562'de komşu Mikawa eyaletinin feodal beyi Tokugawa Ieyasu ile ittifak kurdu. Ertesi yıl, bir suikast sonucu öldürülen şogun Ashikaga Yoshiteru'nun yerine Yoşiaki'yi geçirmek için Kyoto üzerine yürüyerek Yoshiaki'yi şogun ilan etti. Ama kısa bir süre sonra Yoshiaki'yle arası açıldı ve 1573'te onu iktidardan uzaklaştırdı. Bu olay Aşikaga şogunluğunun sonu oldu.

Nobunaga, askeri seferlerinin yanı sıra, Ovari Ovasının merkezindeki Nagoya kentinde yeni güçlenmeye başlayan tüccarların desteğini alarak önemli bir mali güç sağladı. Daimyōların yollardan geçiş ücreti ve loncalardan vergi almalarını yasakladı. Ele geçirdiği malikane ve tapınak mülklerinin çoğunu samurai'lere ve varlıklı çiftçilere dağıtarak onların bağlılığını kazandı.

Ayrıca Budist mezheplerinin etkisini azaltarak konumunu daha da güçlendirdi. Bu amaçla, Heian döneminden (794-1188) beri ülkenin dini ve siyasi hayatında önemli rol oynayan Budist Tendai mezhebinin merkezi olan Enryaku-ji manastırlarını yaktırdı.

Yoshiaki'yi destekleyerek ve bazı daimyōlarla ittifak kurarak ülkeyi birleştirme çabalarını engelleyen Ikkō mezhebiyle mücadelesi ise yaklaşık 10 yıl sürdü. Yönetim merkezini Kyoto'ya taşıdıktan sonra Cizvit misyonerlerini koruması altına aldı ve başkentte bir kilise, Azuchi'de bir ilahiyat okulu kurmalarına izin verdi. Bu uygulamanın tek nedeni Batı kültürüne duyduğu ilgi değildi. Nobunaga, Hıristiyanlığın güçlenmesiyle Budist tapınakların etkisinin azalacağını düşünüyordu. 1582 ilkbaharına doğru bütün Orta Japonya'yı denetimine alan Nobunaga, egemenliğini ülkenin batısına doğru genişletme hazırlıkları içindeyken Akechi Mitsuhide'nin ihaneti ile Honnō-ji de kuşatıldı ve intihar etti.[1]

Öldüğünde Japonya'nın hemen hemen yarısını denetimi altına almış ve ülkenin siyasal ve ekonomik birliğine giden yolu açmıştı.[1]

Özellikle düşman ordularına karşı ateşli silahlar kullanan Ashigaru birimlerine verdiği önem,kendisine savaşlarda büyük avantaj kazandırmıştı.Ayrıca kale kuşatmalarında tüfekli birlikler ile çember ateşini deneyen ilk savaş lordu Oda Nobunaga dır.

Azılı düşmanı Takeda Shingen in tüfek ateşi ile yaralanması ve bu düşmanının ölümünü öğrendiğinde düşmanca duygularla karışık bir hayranlık beslemesi, Akira Kurosawa'nın yönetmenliğini yaptığı Kagemusha filminde de ele alınmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e Henshall, Kenneth G. (2014). Historical dictionary of Japan to 1945. Lanham: Rowman & Littlefield Publishers. ISBN 978-0810878716.