Civilization IV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Civilization IV
Covert art
Geliştirici Soren Johnson
Firaxis Games Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı 2K Games & Aspyr
Yönetmen Sid Meier Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcı Firaxis Games
Tasarımcılar Sid Meier
Soren Johnson
Programcı Soren Johnson Bunu Vikiveri'de düzenle
Besteci Jeff Briggs Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Civilization Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Gamebryo
Platformlar PC, Mac
Çıkış 25 Ekim 2005
Tür Sıra Tabanlı Strateji
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode
çok oyunculu çevrim içi oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Civilization IV Sid Meier ve ekibi tarafından geliştirilen, sıra tabanlı strateji oyunu olan Civilization serisinin dördüncü oyunu. Oyun taş devrinden başlar ve modern çağa kadar gelir. Oyuncunun amacı kurduğu uygarlığı (Civilization: (İngilizce) "Uygarlık" anlamına gelir.) daha önceden belirlediği oyun kıstaslarına göre en öne çıkarmaktır.

Uygarlık, kurulan şehirler üzerinden geliştirilir. Şehirlerdeki üç ana öğe; yiyecek(food), üretim(production) ve altın(gold)'dır. Yiyecek, kentin nüfusunun artmasını sağlar ve az yiyecek olması durumunda kentin nüfusu azalır. Üretim, kentte kurulan yapıların ve askerlerin ne kadar süre içinde tamamlanacağını belirler. Altın ise bilim araştırmları, eğlence ve kültür etkinliklerinin yanı sıra uygarlıklar arası anlaşmalarda kullanılır. Bu üç öğe, toprağın yapısına göre farklılıklar gösterir. Yiyecek, çöl ve bozkırlarda hiç bulunmazken, en çok deltalarda bulunur. İnek, geyik gibi kaynakların bulunduğu topraktaki yiyecek verimi artar. Üretim, toprağın yükseltisi arttıkça artar. Üretimi arttıran kaynaklar, demir, bakır gibi işlenme özelliğinde olan kaynaklardır. Uygarlık bilimde ilerleyip yeni teknikler geliştirdikçe; toprak üzerine, toprağın yiyecek, üretim ve altın verimini arttıracak çeşitli yapılar kurabilir.

Şehirlerde, uygalığın bilim seviyesine bağlı olarak çok çeşitli yapılar bulunur. Bu yapıların çok değişik işlevleri vardır. Yapılar arasında "harika yapı" olarak adlandırılan (Dünya'nın yedi harikası'na gönderme) özel yapılar,Dünya üzerinde sadece bir şehirde kurulabilir. Yapımı çok uzun süren harika yapılar tamamlandığında, yapıyı kuran uygarlığa çok ciddi katkılar sağlar.

Oyuncunun isteğine göre, barışçı, savaşçı veya ikisin arasında oyun seçenekleri seçilebilir.

Sid Meier ve ekibi tarafından geliştirilmiştir.Civilization IV: Warlords , Civilization IV: Beyond the Sword ve Civilization IV: Colonization adında üç eklenti paketi çıkmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Sid Meier's Alpha Centauri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]