Age of Empires (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Age of Empires
GeliştiriciEnsemble Studios Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıMicrosoft
YapımcıEnsemble Studios
TasarımcılarRick Goodman, Bruce Shelley, Brian Sullivan
SeriAge of Empires Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarMicrosoft Windows, Pocket PC (2002), Apple Macintosh, Gizmondo
Çıkış26 Kasım 1997
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Age of Empires (Türkçe: İmparatorluklar Çağı), 1997 yılında Ensemble Studios tarafından yapılan ve Microsoft tarafından piyasaya sürülen gerçek zamanlı strateji oyunudur. Tarihi gerçeklerden kaynak aldığı senaryosu ile dikkat çeken oyunda, Taş Devri'nden Demir Çağı'na dek süren bir zaman ele alınır. Motoru Genie ile de dikkat çeken oyun, 2D bir grafik dokusu kullanmasına rağmen o dönem için görülmemiş grafikleriyle de öne çıkmıştır.

Popüler bir serinin ilk oyunu olan Age of Empires, sonradan Age of Empires II: The Age of Kings, Age of Mythology ve Age of Empires III gibi oyunların da öncülü olmuştur. Ayrıca Definitive Edition versiyonu 19 Ağustos 2019 tarihinde Steam gibi oyun platformlarına çıkarılmıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun asıl amacı teknolojik olarak Taş Devri'nden Demir Çağı'na kadar ilerlemek ve askerî bir güç oluşturup düşmanları yenmektir. Kaynak toplamanın büyük önem teşkil ettiği oyunda kaynak toplamak için vatandaşlar kullanılır. Saldırı için binalarda belli kaynaklardan feragat edilip askerler yetiştirilerek bir ordu toplanır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek oyunculu olarak farklı milletlerin oynanabildiği oyunda değişik hedeflerin yapılmasının istendiği senaryolarla oynanabilir. Taş-kâğıt-makas mantığını kullanan oyundaki birimlerin çeşitliliği oyuncuyu değişik stratejiler kurmaya iter. Çok oyunculu olarak internet üzerinden oynanmaya izin veren oyun, en fazla 8 kişilik haritalarda değişik modlara ev sahipliği yapar. GameSpy'ın da desteklediği oyun, turnuvalar için de uzun süre kullanılmıştır. 12 Milletin bulunduğu oyunda bu milletler; Babylonians (Babil), Hittites (Hitit), Persians (Farslar), Assyrians (Asurlular), Egyptians (Eski Mısır), Sumerians (Sümerler), Greeks (Yunanistan), Minoans (Minos Uygarlığı), Phoenicans (Fenikeliler), Joseon, Shang ve Yamato'dur.

Teknoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda teknoloji çok büyük bir önem taşır. Çağ atladıkça ihtiyaç duyulan teknolojilerin maliyetleri arttığından dolayı ise verimli topraklara yerleşmenin önemi artar. Duvarlar her ne kadar koruma sağlasa da oyuncuyu içeri hapsettiğinden dolayı bu açıdan oynanışa büyük darbe vurabilmektedir. Oyunda rakibe göre strateji de geliştirmek zorunlu olabilir. Örneğin A Oyuncusu eğer piyadelere ağırlık vermişse B Oyuncusunun okçulara ağırlık vermesi yerinde olur. Buradan yola çıkarak B Oyuncusunun okçu teknolojisini geliştirmek için kaynak toplaması gerekir. Aynı zamanda, aynı kural kuşatmalarda da geçerlidir, eğer X Oyuncusu binaların dayanıklılığını arttırmaya yönelik teknolojiler geliştirmişse, ona rakip Y Oyuncusunun mancınık benzeri kuşatma silahlarının teknolojilerini geliştirmesi uygun olur.

Binalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki en önemli bina Town Center/Şehir Merkezidir çünkü yıkılması halinde oyun da kaybedilmektedir. Oyunda Kışla, Ahır, Okçu Kışlası gibi birçok askeri binanın yanında nüfus sınırını arttırması için "Ev"ler de bulunur. Ayrıca oyundaki önemli bir diğer bina ise Wonder/Dünya Harikasıdır. Oyunda bir Wonder dikilmesinin ardından eğer oyuncular onu 15 dakika ayakta tutabilirlerse oyun kazanılır. Fakat Wonderlar inşa edilmesi uzun süren binalar olduğundan bu kazanma yöntemi oyuncular tarafından pek tercih edilmez.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda kara ve denizde ayrı ayrı birimler bulunur. Teknoloji ilerledikçe birimlerin görünüşleri ve özellikleri değiştiğinden her çağ için farklı taktikler bulunmak zorunda kalınır. Kara savaşlarının çok fazla ağırlık taşıdığı bu oyunda piyade birimleri Barracks/Kışlalarda yetiştirilir. Gerektiğinde kuşatma silahlarından da yararlanılabilir. Tahkim edilmiş duvarları ve binaları yıkmak için bunlar kullanılır. Stable/Ahırlarda ise atlı birimler yetişir. Archery/Okçuluk Kışlalarında ise okçular yetiştirilir. Deniz birimleri ise doklarda inşa edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]