Celal Talabani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Celal Talabani
6. Irak cumhurbaşkanı
Görev süresi
7 Nisan 2005 - 24 Temmuz 2014
Başbakan İbrahim el-Caferi
Nuri el-Maliki
Başkan Yardımcısı Adil Abdül Mehdi
Gazi Meşal Acil el-Yaver
Tarık el-Haşimi
Hudeyr el-Huzayi
Yerine geldiği Gazi Meşal Acil el-Yaver
Yerine gelen Fuad Masum
Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri
Görev süresi
1 Nisan 1975 - 3 Ekim 2017
Yerine gelen Kosret Resul Ali
Irak Hükümet Konseyi Başkanı
Görev süresi
1 Kasım 2003 - 30 Kasım 2003
Yerine geldiği İyad Allavi
Yerine gelen Abdül Aziz El Hakim
Kişisel bilgiler
Doğum 12 Kasım 1933(1933-11-12)
Kelkan, Süleymaniye İli, Irak
Ölüm 3 Ekim 2017 (83 yaşında)
Berlin, Almanya
Partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği
Evlilik(ler) Hero İbrahim Ahmed
Çocuk(lar) Kubad
Bitirdiği okul Bağdat Üniversitesi
Mesleği Siyasetçi
Dini İslam

Celal Talabani (Kürtçeجەلال تاڵەبانی Celal Tallebanî, Arapçaجلال طالباني Jalāl Ṭālabānī) (d. 12 Kasım 1933, Süleymaniye - ö. 3 Ekim 2017, Berlin), Kürt siyasetçi. 2005-2014 yılları arası Irak cumhurbaşkanı olarak görev almıştır. Irak'ın ilk Arap olmayan cumhurbaşkanıdır.

Bağdat Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu olan Celal Talabani, ölümüne kadar Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kurucu liderliğini yapmıştır. Parti, genel olarak desteğini şehirli nüfustan ve Kürt toplumundaki radikallerden alıyor.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Talabani hem siyasetçi, hem de gerilla lideriydi.[kaynak belirtilmeli] 1933 yılında doğan Celal Talabani, siyasi kariyerine KDP'ye bağlı Kürdistan Öğrenci Birliğinin kurucu üyesi ve lideri olarak 1950'li yılların başında başladı. KDP'nin üst düzey üyelerinden biri hâline geldi. 1961 yılında, Abdülkerim Kasım hükûmetine karşı Kürt ayaklanmasına katıldı. Kasım'ı iktidardan uzaklaştıran darbenin ardından, 1963 yılında Cumhurbaşkanı Abdüsselam Arif'in hükûmetiyle yürütülen görüşmelerde Kürt delegasyonunun liderliğini yaptı.

1975 yılında KDP lideri Mustafa Barzani'yle aralarında derin görüş ayrılıkları oluşmaya başladı ve KDP'den ayrılanların kurduğu ve gelecekte kayınpederi olacak olan İbrahim Ahmed'in önderliğindeki KDP Siyasi Bürosu'na katıldı. Grup, 1966 yılında merkezî hükûmetle bir ittifak kurdu ve KDP karşıtı askerî kampanyada yer aldı. 1970 yılının Mart ayında KDP ve hükûmet arasında bir barış anlaşması imzalandığında, grubun siyasi hayatına son verildi.

KYB-KDP mücadelesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Talabani ve Barzani uzun yıllar birbirleriyle mücadele etti. Bunun üzerine Celal Talabani ve kendisini destekleyenler, 1975 yılında Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni kurdu. Talabani, KYB'nin sosyalist bir parti olacağını ve KDP'nin aşiret çizgisinden uzak duracağını söyledi. Bir yıl sonra, merkezî hükûmete karşı silahlı kampanya başlattı. 1988 yılında Irak hükûmeti Kürtlere karşı kimyasal silahlar kullandığında (Halepçe Katliamı), KYB ağır bir darbe aldı. Türkiye bu dönemde Barzani'yi desteklemiştir, İran ise Talabani'nin tarafını tutup güç dengesi sağlamaya çalışmıştır. Bu yüzden Talabani de, Irak'ı terk edince İran'a sığınmak zorunda kalmıştır. Talabani-Barzani ya da diğer bir deyişle KYB-KDP mücadelesi, Kuzey Irak'taki Kürt siyasi hayatının yaklaşık son 30 yılına damgasını vurmuştur. Turgut Özal döneminde Türk pasaportu taşımıştır.

Talabani Bağdat'ta Condoleezza Rice, Donald Rumsfeld ve Zalmay Khalilzad ile, Nisan 2006

Körfez Savaşı sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Saddam Hüseyin'in devrilmesi, Talabani'nin siyasi kariyerinde yeni bir dönem açtı. Talabani'nin siyasi hayatı, 1991 Körfez Savaşı'ndan ve kuzeydeki Kürtlerin Irak hükûmetine karşı Süleymaniye ve çevresinde ayaklanmasından sonra yeni bir döneme girdi. Batı ittifakının uçuşa kapalı bölge ilan etmesi KDP ile kısa süren bir balayı döneminin başlamasına yol açtı. Kuzey Irak'ta seçimler yapıldı ve 1992 yılında KYB-KDP ortak yönetimi kuruldu. İki parti arasındaki gerilim, 1994 yılında silahlı çatışmalara ve iç savaşa neden oldu. ABD ve kısmen İngiltere'nin çabalarıyla, iki parti heyetleri arasında yapılan çok sayıda toplantının ardından, Talabani ve KDP lideri Mesut Barzani 1998 yılında Washington'da bir barış anlaşması imzaladı.

Talabani, verdiği demeçlerde, 1993 yılında Süleyman Demirel-Erdal İnönü koalisyon hükûmeti kurulduktan sonra Turgut Özal'ın ölümüne kadar, Türkiye ile PKK arasında gizli arabuluculuk yaptığını da iddia etmiştir.[1]

Anlaşma, 4 Ekim 2002'de iki partiden milletvekillerinin katılımıyla bölgesel parlamentonun toplanması sonucu bir kez daha pekişti. Parlamentonun bu oturumunda, Talabani Kürtler arasındaki çatışmaların yasaklanmasını öngören bir yasanın çıkarılmasını önerdi. ABD önderliğindeki güçlerin Irak'ı işgale başladığı 2003 yılının Mart ayı öncesinde iki parti, aralarındaki anlaşmazlıkları bir yana iterek Talabani-Barzani liderliğini oluşturdu. Her iki lider de daha sonra Irak Yönetim Konseyine atandı. Hem Talabani hem de Barzani, birleşik bir Irak içinde sadece özerklik talep edeceklerini belirtti. Irak savaşı her ikisine de kazanç sağladı.

Celal Talabani, ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti sırasında Irak, 7 Nisan 2009.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hero İbrahim Ahmed ile evli olan Celal Talabani'nin Pavel ve Kubat adında iki çocuğu bulunmaktadır.[2] Talabani'nin küçük oğlu Kubad, Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başbakan yardımcısıdır.[3]

Sağlığı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Celal Talabani 17 Aralık 2012 tarihinde başkent Bağdat'ta beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma alındı. Bir gün sonra tedavi için ambulans uçakla Almanya'nın başkenti Berlin'e götürüldü. 18 ay süren tedavi sürecinin ardından 20 Temmuz 2014'te Süleymaniye'ye geri döndü. Talabani son olarak 12 Eylül 2017'de sağlık kontrolü için Berlin'e gitti.[2]

3 Ekim 2017'de tedavi gördüğü Berlin'deki hastanede 83 yaşında öldü. Ölümü üzerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yedi gün, Irak genelinde ise üç gün ulusal yas ilan edildi.[2][4] 6 Ekim 2017'de düzenlenen devlet cenaze töreninin ardından evinin yakınlarındaki Dabeşan Mezarlığında defnedildi.[5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bir dönemin perde arkası trafiği". 21 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2009. 
  2. ^ a b c "Celal Talabani hayatını kaybetti! Barzani 7 günlük yas ilan etti". Hürriyet. 3 Ekim 2017. Erişim tarihi: 12 Kasım 2017. 
  3. ^ "Kubad Talabani başbakan yardımcısı oldu". 13 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2017. 
  4. ^ "Abadi Announces Three Days of Mourning in Iraq after Talabani's Demise". Tasnim Haber Ajansı. 4 Ekim 2017. 28 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2020. 
  5. ^ "Talabani'ye kalabalık cenaze töreni... Kriz çıktı". Hürriyet. 6 Ekim 2017. Erişim tarihi: 12 Kasım 2017. 
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Makam oluşturuldu
Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri
1 Nisan 1975 - 3 Ekim 2017
Sonra gelen
Kosret Resul Ali
Siyasi görevi
Önce gelen
İyad Allavi
Irak Yönetim Konseyi Başkanı
1 Kasım 2003 - 30 Kasım 2003
Sonra gelen
Abdül Aziz El Hakim
Önce gelen
Gazi Meşal Acil el-Yaver
Irak Cumhurbaşkanı
2005 - 2014
Sonra gelen
Fuad Masum