Nuri el-Maliki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nuri Kamil el-Maliki
نوري كامل المالكي
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı
Görevde
Makama geliş
8 Eylül 2014
Cumhurbaşkanı Fuad Masum
Yerine geldiği Hudeyr el-Huzeyi
Irak Başbakanı
Görev süresi
20 Mayıs 2006 - 8 Eylül 2014
Başkan Celal Talabani
Fuad Masum
Yerine geldiği İbrahim el-Caferi
Yerine gelen Haydar el-İbadi
Kişisel bilgiler
Doğum Nuri Kamil Muhammed Hasan el-Maliki
20 Haziran 1950 (1950-06-20) (69 yaşında)
El-Hindiye, Irak
Partisi İslami Davet Partisi
Dini Şii İslam

Nuri Kamil Muhammed Hasan el-Maliki (d. 20 Haziran 1950, el-Hindiye), Irak başbakanlığı görevinde bulunan Iraklı siyasetçi ve devlet adamıdır. Amerika Birleşik Devletleri ile ülkenin güneyindeki Şii topluluğunu barıştırmaya yönelik bir politika çizmiştir. Amerika Birleşik Devletleri ile Iraklı Şii direnişçiler arasında bir denge politikası kurmaya çalışmıştır.

Nuri El maliki 1950 yılında Babil eyaletinde, el Hindiyye (Tuveyrih) kazasına bağlı Cenace köyünde doğdu. Ben-i Malik aşiretinin üyesidir. Bağdat'ta Usul el Din Kolejinden mezun olduktan sonra Bağdat Üniversitesi Arap edebiyatı bölümünü bitirdi. Maliki bir müddet Hille'de yaşadı ve eğitim dairesinde çalıştı.

1960'larda Şii eğilimli İslami Davet Partisi'ne üye oldu. Dedesi, Muhammad Hasan Abi el-Mahasin, şairdi ve 1920'de İngiltere sömürgesi Irak'ta kral Faysal bin Hüseyin'in eğitim bakanıydı.

Maliki evli ve dört çocuk babasıdır. Arap dilinde master yaptı. Eğitim Bakanlığı’nda 1970’li yılların sonuna doğru Hille’de memur olarak çalışmaktaydı. 1979 yılında Irak’a terk ederek İran’a gitti. 1987 yılına kadar, yani sekiz yıl boyunca İran’da kaldı. Bu müddet boyunca Dava Partisi’nin silahlı kanadının sorumluluğunu üstlendi. O zaman askeri kanadın adı Dava Partisi şehit Sadr Alayı ismini taşımaktaydı. Askerler Ahvaz şehrindeki İran Devrim Muhafızları Tugayı kara kuvvetleri üslerinden “Ramazan” üssüne bağlı Şayur adlı ana kampta konuşlanmaktaydı. İran-Irak Savaşı esnasında Maliki’ye bağlı milisler Irak toprakları içinde eylemler yapmaktaydı. İran Devrim Muhafızlarının gözetiminde bu güçlerin gerçekleştirdiği eylemlerin liderliğini Maliki yürütmekteydi.[1]

İstifası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal ve uluslararası baskılara rağmen Irak’ta sekiz yıldır oturduğu başbakanlık koltuğunu bırakmamakta direnen Şii lider Nuri el-Maliki televizyondan halka seslenerek görevi bıraktığını, hafta başında hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-Abadi’yi destekleyeceğini açıkladı. Maliki, mezhepçi ve otoriter politikaları sebebiyle ülkedeki diğer dinî ve etnik grupları ötekileştirmekle eleştiriliyordu.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
İbrahim el-Caferi
Irak Başbakanı
2006–2014
Sonra gelen
Haydar el-İbadi
Önce gelen
Hudeyr el-Huzeyi
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı
2014–2015
2016–günümüz
Görevde
Parti siyasi görevi
Önce gelen
İbrahim el-Caferi
İslami Davet Partisi Lideri
2007–2014
Sonra gelen
Haydar el-İbadi