Kubad Talabani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kubad Talabani
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı
Görevde
Makama geliş
Haziran 2014
Kişisel bilgiler
Doğum 21 Temmuz 1977 (46 yaşında)
Şam, Suriye
Vatandaşlığı Irak Irak
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Milliyeti Kürt
Partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği
Evlilik(ler) Sherri Kraham
Akraba(lar) Celal Talabani (Babası)
Hero İbrahim Ahmed (Annesi)

Kubad Talabani (Kürtçeقوباد تاڵەبانی), Kürt siyasetçi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başbakan yardımcısıdır. Kürdistan Bölgesi'nin ABD temsilcisi olarak görev yapan Kubad, eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin ikinci oğludur.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kubad Talabani, 1977'de doğdu ve anne tarafından dedesi, romancı, şair ve modern entelektüel Kürt hareketinin kurucusu olan İbrahim Ahmed ile Birleşik Krallık'ın Surrey kentinde büyüdü. Ailesi on yıllardır Kürt siyasetinin içindedir; Babası Celal Talabani, 2005'ten 2014'e kadar Irak Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanıydı.

Liseden mezun olduktan sonra, Carshalton College'da Motorlu Taşıt Mühendisliği Diploması aldı ve daha sonra Londra'daki Kingston Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.[1]

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kubad, 2001'den 2003'e kadar o zamanlar Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (Irak'ın önde gelen Kürt siyasi partilerinden biri) Washington DC'deki Temsilcisi ve daha sonra KYB Temsilci Yardımcısı olarak görev yapan Berhem Salih'in özel asistanı olarak çalıştı. 2003 yılında bir yıllığına Kürdistan Bölgesi'ne döndü ve koalisyon güçlerinde ve Koalisyon Geçici Otoritesinde KYB'nin Kıdemli Dış İlişkiler görevlisi olarak görev yaptı. Ayrıca Irak'taki KYB ve ABD askerî güçleri arasında irtibat subayı olarak görev yaptı. Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana ilk Irak anayasası olan Geçici İdare Yasası'nın (TAL) hazırlanmasında önde gelen müzakerecilerden biriydi.[2][2][3] Nisan 2004'te Kubad ABD'ye döndü ve KYB ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Temsilcisi olarak görevlendirildi.

2006 yılında Kürdistan Bölgesi'ndeki iki yönetimin birleşmesi ve Kürdistan Demokratik Yurtsever İttifakı ve Kürt Ulusal Meclisi'nin kurulmasıyla Kubad, Kürdistan Bölgesi'nin ilk temsilcisi olarak atandı. 2012 yılına kadar görev yaptı 2014 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı olarak atandı ve devlet çalışanları için biyometrik kayıt sisteminin uygulanmasında yer aldı.[1][4][4]

İlk kez göreve geldiği Haziran 2014'te KBY Kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak yemin etti. Irak Hükûmeti'nden hiçbir mali destek almayan, hızla düşen petrol fiyatlarıyla Kürdistan bölgesi, ciddi bir mali krizin ortasındaydı. Dahası, IŞİD toprak iddiasında bulunarak ve kendisini tarihin en acımasız terör örgütlerinden biri haline getirerek Irak'ın her yerine saldırdı ve 1.8 milyon insanı savaştan ve şiddetten kaçmaya ve Kürdistan bölgesine sığınmaya zorlayan büyük bir insani krizle sonuçlandı. Bu dönemde, KBY bir reform paketini başarıyla yönetti.[5][6]

KBY'nin ekonomik reform planının büyük bir kısmı, hükûmet harcamalarının gözetiminin iyileştirilmesini içeriyordu. Bu amaçla, Talabani hükûmetinin biyometrik kayıt programının tasarımını ve uygulamasını başarıyla denetledi.

KBY'nin Yedinci Kabinesi sırasında Talabani, bakanlıklar arası koordinasyonu kolaylaştırmak için Koordinasyon ve Takip Dairesi'ni kurdu ve yönetti. KBY teşkilatını iki yıl boyunca Başbakan adına yönetti[7]

2018 Kürdistan bölgesi parlamento seçimlerinde parlamentoya seçildi ancak bu görevi üstlenmedi. KYB'nin Aralık 2019'daki dördüncü kongresinde KYB'nin liderlik konseyine atandı.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Qubad Talabani". Kurdistan Regional Government (İngilizce). 2 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022. 
  2. ^ a b "Qubad J. Talabani | HuffPost". www.huffpost.com (İngilizce). 5 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022. 
  3. ^ gillisjc. "IRAQI PRESIDENT'S SON TO SPEAK ON IRAQ'S FUTURE JAN. 24, 2006". www.jmu.edu (İngilizce). 5 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022. 
  4. ^ a b "The Scion - Laura Rozen". web.archive.org. 3 Nisan 2016. 3 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". presidency.gov.krd. 24 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022. 
  6. ^ Russell, Jacob. "Safe haven in Kurdish north". www.aljazeera.com (İngilizce). 1 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022. 
  7. ^ "Qubad Talabani, two other MPs relinquish seats in Kurdistan parliament". 22 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022. 
  8. ^ "PUK appoints senior officials in long-overdue congress, to elect leader Monday". 5 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2022.