Halliburton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Halliburton
Endüstri Petrol[1]
Kurucu Erle P. Halliburton
Genel merkezi Teksas, ABD
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Hizmet verilen alan(lar) Dünya geneli
Kilit kişiler David Lesar
(Başkan, ve (CEO)
Ürün Enerji dağıtım[2]
Gelir artış US$24.8 milyar (2011)[3]
Net gelir artış $3.0 milyar (2011)[3]
Toplam varlık artış $14.385 milyar (2008)[3]
Öz kaynak artış $7.725 milyar(2008)[3]
Çalışan sayısı 68,000 (Ocak 2012)[4]
Website Halliburton.com

Halliburton Energy Services (Halliburton Enerji Hizmetleri), merkezi Houston, Teksas'ta bulunan çok uluslu bir şirkettir. 95.000'den fazla çalışanı olup gelirleri 20 milyar doları aşan şirket teknik ürünler, petrol ve gaz bulunması, çıkarılması ve üretiminin sağlandığı Enerji Hizmet Grubu (Energy Services Group) ve rafineriler, petrol tesisleri, boru hatları ve kimyasal tesislerin kurulmasıyla uğraşan Kellogg Brown & Root olarak iki alanda etkinlik gösterir.

Tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Irak'a savaş açmasını emrettiği birçok basın kuruluşu, demokrat parti ve uluslararası mercilerce iddia edilen ve bu doğrultuda yeni bir Watergate Skandalı gözüyle bakılan şirketin, Amerikan ordusu ve devletiyle olan ilişkileri Vietnam Savaşı sırasında, Vietnam'da askeri üs, hava alanları, yol vb. inşaatına dayanmaktadır.

Şirketin eski bir uzmanı olan Marie de Young'ın BBC'yle yaptığı görüşmede, "Halliburton'a, sözleşme kapsamında, yerine getirmediği hizmetler için ödeme yapıldı mı sorusuna yanıtı ise şöyle:

Rutin. Bunun rutin olarak yapıldığını söyleyebilirim. Soruyorum, eğer ortada fatura yoksa, niçin ödeme yapıyorsunuz? Niçin ödeme yapılması konusunda talimat veriyorsunuz? Niçin, sözleşmenin son muhatabıyla, hizmetten faydalananla, temas kurmuyorsunuz? Irak'ta faaliyet gösteren şirketlerin de, hükûmeti kazıklamaya çalıştıklarını kabul ediyorum. Onlar, çürümüş bir sistem içinde çalışıyorlardı. Bu işin bürokrasisi, kontrolden çıkmıştı.[5]

George H. W. Bush seçimleri Bill Clinton karşısında kaybettiğinde, dönemin savunma bakanı Dick Cheney muhafazakârlara Clinton'u 2 seçimde de yenemeyeceğini söyleyerek siyaset perdesinden ayrılarak Halliburton şirketinde 1995 yılında yönetim kurulu başkanı oldu.

2000 yılında Dick Cheney'nin tekrar George W. Bush'un başkan yardımcısı olarak siyaset perdesine geri döndü. 5 yıldır Halliburton'un yönetim kurulu başkanlığını yapan, yerine de David J. Lesar gibi dostane bir ismi getiren Dick Cheney'nin Halliburton'da çalıştığı bu 5 yıl içerisinde 100 milyon dolara yakın maaş ve bonus aldığı ortaya çıkartılmıştı. İşin ilginç kısmı, 2001 yılında Dick Cheney hala Halliburton'dan maaş alıyordu. (Ted Koppel - Nightline)

2001 yılında George W. Bush seçildikten birkaç ay sonra, Dick Cheney Halliburton şirketiyle Amerikan Devleti arasında Irak'ta verilecek hizmetler üzerine anlaşma imzaladı. (Bu anlaşma 11 Eylül saldırılarından önce imzalandı)

2001, 2002 ve 2003 yıllarında Dick Cheney şirkette yönetici konumunda gözükmemesine rağmen; kendisinin, eşinin ve çocuklarının hesaplarına milyonlarca dolarlık para transferi yaptığı Irak savaşının 3. ayında ortaya çıktı. [1]11 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Sunulan tepkilere rağmen, gidişat değişmedi bu vesile ile demokratların Başkan'ı yargılama önerisi Amerikan Supreme Court'u tarafından reddedildi. (Bilindiği üzere Supreme Court'taki üyelerin büyük bir çoğunluğu baba Bush ve oğul Bush döneminde bu mevkiye getirildiler)[kaynak belirtilmeli]

Demokrat Parti bu konuda uzun bir süredir soruşturmalar açmaya çalışıyor, ancak bu konuda Supreme Court'un ve "gizli güçlerin" engellerine maruz kalıyorlar. [2]

Demokrat Parti adayları 2005 yılı başkanlık seçimleri vaatleri arasında; Halliburton şirketinin tüm üst düzey yöneticilerinin yargılanacağı vadediliyor. Bu konuda Joe Lieberman bundan altı ay önce önce verilmesi gereken kararların Bush yönetiminde verilemediğini, Demokrat Parti'yi kim temsil ederse temsil etsin; meclise girmeleri hâlinde bu konuda soruşturma başlatacaklarını Daily Show programında öne sürdü. Halliburton konusu, tüm Demokrat Parti başkan adaylarının seçim propagandalarında oldukça sık bahsettiği bir konu idi. ( Örn : John Kerry -[kaynak belirtilmeli] )

Demokratlar en son olarak 31 Aralık 2003 tarihinde, Kaliforniya ve Michigan kongre üyelerinin de katılımıyla tekrar bir soruşturma önergesi hazırladılar. [3]17 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Democrats call Halliburton probe)

Newsweek dergisinde bu konuda "The United States of Halliburton" (Halliburton Birleşik Devletleri) başlıklı bir yazı yayımlanmıştır. Yazı, Halliburton'un Vietnam Savaşı'ndan bugüne kadar yaptıklarının sadece Irak'taki petrol savaşı ile sınırlı kalmadığını; Muhafazakâr Parti'nin yönetiminden tutun, Eyalet valilerini yönetmeye kadar birçok dalda Amerika Birleşik Devletleri'ni yönettiğine değin çok önemli kanıtlar sundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Company Profile for Halliburton Co (HAL)". 17 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2008. 
  2. ^ "Manufacturing Today". Manufacturing Today. 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2013. 
  3. ^ a b c d "Halliburton Announced Full Year and Fourth Quarter Results" 15 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - Halliburton.com - Ocak 23, 2012 - (Adobe Acrobat *.PDF document)
  4. ^ "Halliburton Profile in Yahoo Finance". Yahoo Finance. 16 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2013. 
  5. ^ "BBC". 20 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2013.