İçeriğe atla

Abhazya coğrafyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abhazya coğrafyası
Abhazya coğrafyası
Kıta Asya
Bölge Güneybatı Asya
Kafkasya
Koordinatlar
Yüzölçüm dünyada {{{sıra}}}. sırada
8,432 km²
Kara :  %
Su :  %
Kıyılar km
Sınırlar km
En yüksek nokta Dombay-Ülgen, 4.046
En alçak nokta Krubera mağarası, 2190 m.
En uzun nehir
En büyük göl Ritsa Gölü, 1.49 km²

Abhazya Güney Kafkasya bölgesinde yer almaktadır. De facto olarak bağımsız bir cumhuriyettir ama çoğunlukla uluslararası tanımlamalarda Gürcistan içinde bir özerk cumhuriyet olarak kabul edilmektedir. Abhazya Cumhuriyeti adını taşıyan bu yönetim bazı ülkeler tarafından tanınmıştır (Rusya, Nikaragua, Venezuela, Nauru, Vanuatu, Tuvalu[1] ve de facto Güney Osetya, Transdinyester, Dağlık Karabağ ve sürgündeki Krayina Sırp Cumhuriyeti).

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Abhazya Karadeniz'in kuzey kıyısında, Gürcistan batı ucunda yaklaşık 8.660 kilometrekare (3.340 sq mi)[2] bir alanı kaplamaktadır. Kafkas Dağları Abhazya’yı kuzey ve kuzeydoğuda, Rusya içindeki Çerkesya topraklarından ayırır. Doğuda Svaneti ile; Güneydoğuda Samegrelo ile ve güney ve güneybatısında Karadeniz ile sınırlanmıştır. Aralıklı ovalar ve kuzeyde bulunan yüksek tepeler ile Abhazya çeşitli bir topoğrafyaya sahiptir.

Bölge son derece dağlık (yaklaşık % 75 dağlar) olup yerleşim büyük ölçüde sahil, alçak ve düz alanlarda, iyi sulanan vadiler ile sınırlıdır. Büyük Kafkas Sıradağları bölgenin tüm kuzey sınırını kaplamaktadır. Gagra, Bzıb ve Kodori bölgeleri Abhazya'daki Kafkas dağlarının ana bölgesidir. Abhazya'nın en yüksek zirveleri kuzeydoğusunda ve doğusunda (Svaneti sınırı boyunca) deniz seviyesinden 4.000 metre (13.123 ft) metre uzaklıktadır. En yüksek dağ Dombay-Ülgen dağıdır (4.046 m veya 13.274 ft).

Peyzaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Pitsunda Nehri
Ritsa Gölü

Abhazya manzaraları kıyı ormanları ve narenciye tarlalarından ve cumhuriyetin kuzeyindeki sonsuz karlar ve buzullardan oluşmaktadır. Çünkü Abhazya'nın karmaşık topografyası insanlar tarafından ekimi ve bakımı kolaylaşmış ve gelişmişti. Bu nedenle, Abhazya'nın büyük bir kısmı (topraklarının yaklaşık % 70'i) bugün hâlâ ormanlarla kaplıdır. Abhazya ayrıca birçok endemik bitki türlerinin bulunduğuda bilinmektedir. Abhazya'da ormanlar daha yaygın olduğundan ekolojik alanı büyük ölçüde temizlenmiştir. Ormanları genellikle meşe, kayın, gürgen gibi ağaç türleri oluşturmaktadır. Güneydoğu Abhazya, Kolhis Ovasının bir bölümü hâlâ Kolhisli ormanları ile (kızılağaç, gürgen, meşe, kayın) ya da narenciye ve çay tarlaları ile kaplıdır.

Dünyanın bilinen en derin mağarası olan Krubera mağarası (yaklaşık derinliği 2190 m. ve uzunluğu ise 13.432 metredir[3]) Gagra ilçesi yakınlarında, Arabika Masifi üzerindeki Gagrinsky Aralığı'nda, denizden 2.250 metre yükseklikte yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Abhazya'nın Karadeniz'e yakınlığı ve kuzey enlemlerinde olmasına karşın iklimi ılımandır. Kafkas dağları kuzeyden gelen soğuk rüzgarlardan Abhazya'yı kalkan gibi korumakta, bölgenin iklimini yumuşatmakta büyük ölçüde sorumludur.

Cumhuriyetin kıyı alanları subtropikal iklime sahiptir ve çoğu bölgelerde yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 15 °C (59 °F)'dir. Yazın (Temmuz) ortalama sıcaklıklar her yerde 22 ve 23 °C (71.6 ve 73.4 °F), iken, Kışın (Ocak) ortalama sıcaklıklar, 4 ve 6 °C (39.2 ve 42.8 °F)arasında değişmektedir.

Deniz seviyesinden 1.000 metre (3.281 ft) üzerinde dağ iklimi görülmekte ve nispeten kışın uzun ve soğuk ve yazın sıcak geçmekte, deniz seviyesinden 2.000 metre (6.562 ft) yukarlarında ise kışlar soğuk ve yaz ayları kısa geçmektedir. Abhazya'nın en yüksek bölgeleri yıl boyunca soğuk bir iklime sahiptir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Atlas'da Abkhazia

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tuvalu becomes sixth state to recognize Abkhazia". 26 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2014. 
  2. ^ "Abkhazya". Encyclopedia Britannica. I: A-ak Bayes (15.15yıl=2010 bas.). Chicago, IL: Encyclopedia Britannica Inc. s. 33. ISBN 978-1-59339-837-8. 
  3. ^ "Deepest Cave, Call of the Abyss - National Geographic Magazine" (VRML). National Geographic Magazine. 2008. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.