Ilıman geniş yapraklı ve karma ormanlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ilıman geniş yapraklı ve karma ormanların dağılımı

Ilıman geniş yapraklı ve karma ormanlar, geniş yapraklı ağaç ekolojik bölgeleri ve kozalaklı ve geniş yapraklı ağaç karma iğne yapraklı orman ekolojik bölgeleri ile Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından tanımlanan ılıman iklim karasal habitat türüdür.[1]

Bu ormanlar, Kafkasya, Himalayalar, Güney Avrupa, Avustralasya, Güney Güney Amerika ve Uzak Doğu Rusyası'nda küresel olarak farklı bazı ekolojik bölgeler ile Orta Çin ve Doğu Kuzey Amerika'da en zengin ve en belirgin olanıdır.[1][2][3]

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ormanların tipik yapısı dört katmandan oluşur.[1]

  • En üst katman, 100 ila 200 fit (30 ila 61 m) yükseklik arasında değişen uzun boylu ağaçlardan oluşan kapalılıktır. Kapalılığın altında, kapalılıktan yaklaşık 9 ila 15 m (30 ila 50 ft) daha kısa olan üç katmanlı, gölgeye dayanıklı bir alt bitki katmanı bulunur.
  • Alt katmanın üst katmanı, kapalılıktan bir açıklık bekleyen daha küçük olgun ağaçlar, fidanlar ve bastırılmış genç kapalılık katmanı ağaçlarından oluşan alt kapalılıktır.
  • Alt kapalılık altında, fazla büyümeyen odunsu bitkilerden oluşan çalı katmanı bulunur.
  • Tipik olarak en alçak büyüyen (ve en çeşitli) katman, zemin örtüsü veya otsu katmandır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c  İşbu makale CC BY-SA 3.0 lisansı altında yayımlanan ilgili metni içermektedir. World Wide Fund for Nature. "Temperate Broadleaf and Mixed Forest Ecoregions". 1 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2019. 
  2. ^ Zhao, Ji; Zheng, Guangmei; Wang, Huadong; Xu, Jialin, (Ed.) (1990). The natural history of China. New York: McGraw-Hill Publishing Company. 
  3. ^ Martin, WH; Boyce, SG; Echternacht, AC, (Ed.) (1993). Biodiversity of the southeastern United States: Lowland terrestrial communities. New York: John Wiley and Sons. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]