Biyolojik sistem

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Biyolojik sistem, biyolojik olarak ilgili çeşitli varlıkları birbirine bağlayan karmaşık bir ağdır. Biyolojik organizasyon çeşitli ölçeklere yayılır ve sistemin ne olduğuna bağlı olarak farklı yapılar temelinde belirlenir.[1] Makro ölçekteki biyolojik sistemlere örnek olarak organizma popülasyonları verilebilir. Memeliler ve diğer hayvanlardaki organ ve doku ölçeğinde ise dolaşım sistemi, solunum sistemi ve sinir sistemi örnek olarak verilebilir. Mikro ölçekten nanoskopik ölçeğe kadar biyolojik sistemlere örnek olarak hücreler, organeller, makromoleküler kompleksler ve düzenleyici yollar verilebilir. Biyolojik bir sistem, canlı bir organizma gibi yaşayan bir sistemle karıştırılmamalıdır.

Organ ve doku sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir sistem örneği: Beyin, beyincik, omurilik ve sinirler sinir sisteminin dört temel bileşenidir.

Bu spesifik sistemler insan anatomisinde yaygın olarak çalışılmaktadır ve diğer birçok hayvanda da mevcuttur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistem (ya da aygıt) kavramı, yaşamsal ya da organik işlev kavramına dayanır:[2] bir sistem, belirli bir işlevi olan bir organlar kümesidir. Bu fikir Klasik Antik Çağ'da zaten mevcuttu (Galen, Aristoteles), ancak "sistem" teriminin uygulanması daha yenidir. Örneğin, sinir sistemi Monro (1783) tarafından adlandırılmıştır, ancak Efesli Rufus (yaklaşık 90-120), beyin, omurilik ve kraniyospinal sinirleri ilk kez açıkça anatomik bir birim olarak görmüştür, ancak işlevi hakkında çok az şey yazmış ve bu birime bir isim vermemiştir.[3]

Temel işlevlerin - ve dolayısıyla sistemlerin - sayımı Antik Çağ'dan bu yana neredeyse aynı kalmıştır, ancak bunların sınıflandırılması çok çeşitli olmuştur,[2] örneğin Aristoteles, Bichat, Cuvier ile karşılaştırın.[4][5]

1820'lerde Fransız fizyolog Henri Milne-Edwards tarafından ortaya atılan fizyolojik iş bölümü kavramı, "canlıları insan endüstrisi tarafından yaratılmış makinelermiş gibi karşılaştırmaya ve incelemeye" olanak tanımıştır. Adam Smith'in çalışmalarından esinlenen Milne-Edwards, "ister hayvan ister bitki olsun, tüm canlı varlıkların vücudunun bir fabrikaya benzediğini... burada işçilere benzeyen organların, bireyin yaşamını oluşturan olguları üretmek için durmaksızın çalıştığını" yazmıştır. Daha farklılaşmış organizmalarda, işlevsel emek farklı araçlar veya sistemler (onun tarafından appareils olarak adlandırılır) arasında paylaştırılabilir.[6]

Hücresel organel sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir hücrenin tam bileşenleri, hücrenin ökaryot ya da prokaryot olmasına göre belirlenir.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ F. Muggianu; A. Benso; R. Bardini; E. Hu; G. Politano; S. Di Carlo (2018). "Modeling biological complexity using Biology System Description Language (BiSDL)". 2018 IEEE International Conference on Bioinformatics and Biomedicine (BIBM). IEEE Xplore Digital Library. ss. 713-717. doi:10.1109/BIBM.2018.8621533. ISBN 978-1-5386-5488-0. 
  2. ^ a b Fletcher, John; Lewins, Robert; Todd, Robert Bentley; St. Thomas's Hospital. Medical School Library former owner; King's College London (1837). "Bölüm 2". Rudiments of physiology [electronic resource] : in three parts. Foyle Special Collections Library King's College London. Edinburgh : London: Dublin: John Carfrae & Son, Longman, Rees, Orme, Brown and Longman, Hodges & Smith. s. 1-15. 
  3. ^ Swanson, Larry (15 Temmuz 2014). Neuroanatomical Terminology: A Lexicon of Classical Origins and Historical Foundations (İngilizce). Oxford University Press. s. 489. ISBN 978-0-19-971263-2. 28 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2023. 
  4. ^ Bichat, Xavier (1801). Anatomie générale : appliquée à la physiologie et à la médecine. Francis A. Countway Library of Medicine. A Paris : Chez Brosson, Gabon et Cie, Libraires, rue Pierre-Sarrazin, no. 7, et place de l'École de Médecine. ss. cvj-cxj. 
  5. ^ Cuvier, Georges. Lecons d'anatomie comparée 2. éd., cor. et augm. Paris: Crochard, 1835-1846.
  6. ^ R. M. Brain. The Pulse of Modernism: Physiological Aesthetics in Fin-de-Siècle Europe. Seattle: University of Washington Press, 2015. 384 pp., .
  7. ^ "Human Anatomy And Physiology". PressBooks. 20 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2023.