Veritabanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Veri tabanı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Veri tabanları birbirleriyle ilişkili bilgilerin depolandığı alanlardır. Bilgi artışıyla birlikte bilgisayarda bilgi depolama ve bilgiye erişim konularında yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Veri tabanları; büyük miktardaki bilgileri depolamada geleneksel yöntem olan ‘’dosya-işlem sistemine’’ alternatif olarak geliştirilmiştir.Telefonlarımızdaki kişi rehberi günlük hayatımızda çok basit bir şekilde kullandığımız veri tabanı örneği olarak kabul edilebilir. Bunların dışında internet sitelerindeki üyelik sistemleri, akademik dergilerin ve üniversitelerin tez yönetim sistemleri de veri tabanı kullanımına örnektir.Veri tabanları sayesinde bilgilere ulaşır ve onları düzenleyebiliriz. Veritabanları genellikle bireysel olarak satın alınamayacak kadar yüksek meblağlara sahip olmasına karşın; ücretsiz kullanıma açılan akademik veri tabanları da bulunmaktadır. Akademik veri tabanları aracılığıyla bazen bibliyografik bilgi bazen de tam metinlere erişmek mümkündür. Veri tabanları, veri tabanı yönetim sistemleri aracılığıyla oluşturulur ve yönetilir. Bu sistemlere; Microsoft Access, MySQL, IBM DB2, Informix, Microsoft SQL Server, PostgreSQL, Oracle, Interbase ve Sysbase örnek olarak verilebilir.

Veri tabanı yöneticiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde veri tabanı sistemleri, bankacılıktan otomotiv sanayisine, sağlık bilgi sistemlerinden şirket yönetimine, telekomünikasyon sistemlerinden hava taşımacılığına, çok geniş alanlarda kullanılan bilgisayar sistemlerinin alt yapısını oluşturmaktadır. Veri tabanı fiziksel olarak bilgileri tutarken mantıksal bir hiyerarşiye de sahiptir. Veri tabanı sistemlerinin kurulumu, konfigürasyonu, düzeni, sorgulaması, güvenliği ve denetiminin karmaşık bir hal alması veritabanı yöneticiliği kavramının oluşmasına neden olmuştur.Bir veri tabanı yöneticisi mantıksal data modelleme, fiziksel veritabanı dizaynı çıkarma, fiziksel olarak veritabanı oluşturma, Transact-SQL kullanarak sorgu yazma, Microsoft SQL Server kurulumu ve konfigürasyonu, güvenlik yönetimi ve konfigürasyonu, veritabanı yönetimi ve bakımı, veritabanı denetleme ve optimize etme işlerini üstlenir.

İlişkisel veritabanı sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Veri tabanı dilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Veri modelleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Veritabanında asıl önemli kavram, kayıt yığını ya da bilgi parçalarının tanımlanmasıdır. Bu tanıma Şema adı verilir. Şema veri tabanında kullanılacak bilgi tanımlarının nasıl modelleneceğini gösterir. Buna Veri Modeli (Data Model) yapılan işleme de Veri modelleme denir. En yaygın olanı, İlişkisel Model' dir (relational model), bu modelde veriler tablolarda saklanır. Tablolarda bulunan satırlar (row) kayıtların kendisini, sütunlar (column) ise bu kayıtları oluşturan bilgi parçalarının ne türden olduklarını belirtir. Başka modeller (Sistem Modeli ya da Ağ Modeli gibi) daha belirgin ilişkiler kurarlar.

Veri tabanı yöneticiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde veritabanı sistemleri bankacılıktan otomotiv sanayisine, sağlık bilgi sistemlerinden şirket yönetimine, telekomünikasyon sistemlerinden hava taşımacılığına, çok geniş alanlarda kullanılan bilgisayar sistemlerinin alt yapısını oluşturmaktadır. Veritabanı fiziksel olarak bilgileri tutarken mantıksal bir sisteme de sahiptir. Veri tabanı sistemlerinin kurulumu, konfigürasyonu, tasarımı, sorgulaması, güvenliği ve denetiminin karmaşık bir hal alması veri tabanı yöneticiliği kavramının oluşmasına neden olmuştur.

Veri tabanı yönetim sistem yazılımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Alp,S. , Özdemir,S. ve Kilitci,A.(2011). Veri tabanı yönetim sistemleri. İstanbul:Türkmen Kitabevi.

MS access ilk ders: Veri tabanı nedir? . 10.11.2013 tarihinde http://www.chip.com.tr/bilgisayarkursu/ms-access-ilk-ders-veritabani-nedir_3109_2.html adresinden erişildi.

Soyuyüce E. , Hünkar T. ve Tabanlıoğlu S. , Veri tabanı nedir? Veri tabanının oluşum süreci . 4.11.2013 tarihinde http://uvt.ulakbim.gov.tr/tip/sempozyum1/ebrutugbasibel.pdf adresinden erişildi.

Tonga, M. , Dosyalar ve veri tabanı sistemi temelleri üzerine. 14.11.2013 tarihinde http://www.teknoturk.org/docking/yazilar/tt000075-yazi.htm adresinden erişildi.

Usgurlu, Ü.B. , Veri tabanı, veri madenciliği, veri ambarı, veri pazarı. 11.11.2013 tarihinde http://mail.baskent.edu.tr/~20394676/0302/bil483/HW2.pdf adresinden erişildi.

Veri tabanı nedir. 24.11.2013 tarihinde http://www.dijitalders.com/icerik/2378/veritabani_nedir.html#.UpH6aMRSiSo adresinden erişildi.

Veri tabanı-yazılım. 11.11.2013 tarihinde http://www.donusumpatent.com.tr/veri.html adresinden erişildi.

Veri tabanı nedir?. 24.11.2013 tarihinde http://www.teknologweb.com/veri-tabani-nedir/ adresinden erişildi.