Bayağı sülün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bayağı sülün
Phasianus colchicus 2 tom (Lukasz Lukasik).jpg
Erişkin erkek
Phasianus colchicus 4 hen (Lukasz Lukasik).jpg
Erişkin dişi
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Galliformes (Tavuksular)
Familya: Phasianidae (Sülüngiller)
Cins: Phasianus
Tür: P. colchicus
Phasianus colchicus
Linnaeus, 1758
Phasianus colchicus
Bir bayağı sülün iskeleti.
Bayağı sülün

Bayağı sülün (Phasianus colchicus), sülüngiller (Phasianidae) familyasından bir kuş türü.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cinsin adı olan Phasianus Latincede sülün anlamına gelmektedir. Türün adı olan colchicus ise Latincede Kolhis'in (günümüzde Gürcistan) anlamına gelmektedir. Kolhis, sülünün Avrupalılara tanıtıldığı bir Karadeniz ülkesiydi.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücut kuş tüyü, yeşil, mor ve beyaz işaretlerle parlak altın ve kahverengi çizgilidir. Dişi, kesinlikle gösterişli değildir, her yeri daha soluk benekli kahverengi bir kuş tüyüyle kaplıdır ve 20 cm civarı bir kuyrukla 53-63 santimetre uzunlukta ölçülür. Yavru kuşların, daha kısa bir kuyrukla dişi gibi görünüşü vardır.

Japon sülünü (Phasianus versicolor), bayağı sülüne çok benzerdir ama erkeklerin, koyu yeşilimsi kuş tüyü vardır ve dişiler daha koyu renktir.

Yaklaşık 30 alt türü ve 5 grubu vardır.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuşlar, ormanlık bölge, çiftlik arazileri, çalılık ve sulak arazilerde bulunur. Doğal habitatında bayağı sülün, otlakta dağınık ağaçlarla yakın suda yaşar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

BirdLife International (2004). Phasianus colchicus. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesisi. IUCN 2006. 09 Mayıs 2006 tarihinde alınmıştır.

  1. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. Londra: Christopher Helm. ss. 113, 302. ISBN 978-1-4081-2501-4.