İçeriğe atla

Bayağı sülün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bayağı sülün
Erişkin erkek
Erişkin dişi
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Galliformes (Tavuksular)
Familya: Phasianidae (Sülüngiller)
Cins: Phasianus
Tür: P. colchicus
Phasianus colchicus
Linnaeus, 1758
Phasianus colchicus
Bir bayağı sülün iskeleti.
Bayağı sülün

Bayağı sülün (Phasianus colchicus), sülüngiller (Phasianidae) familyasından bir kuş türü.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cinsin adı olan Phasianus Latincede sülün anlamına gelmektedir. Türün adı olan colchicus ise Latincede Kolhis'in (günümüzde Gürcistan) anlamına gelmektedir. Kolhis, sülünün Avrupalılara tanıtıldığı bir Karadeniz ülkesiydi.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücut kuş tüyü, yeşil, mor ve beyaz işaretlerle parlak altın ve kahverengi çizgilidir. Dişi, kesinlikle gösterişli değildir, her yeri daha soluk benekli kahverengi bir kuş tüyüyle kaplıdır ve 20 cm civarı bir kuyrukla 53-63 santimetre uzunlukta ölçülür. Yavru kuşların, daha kısa bir kuyrukla dişi gibi görünüşü vardır.

Japon sülünü (Phasianus versicolor), bayağı sülüne çok benzerdir ama erkeklerin, koyu yeşilimsi kuş tüyü vardır ve dişiler daha koyu renktir.

Yaklaşık 30 alt türü ve 5 grubu vardır.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuşlar, ormanlık bölge, çiftlik arazileri, çalılık ve sulak arazilerde bulunur. Doğal habitatında bayağı sülün, otlakta dağınık ağaçlarla yakın suda yaşar.

Dünya üzerinde Avrasya’ya özgün bir tür olmakla birlikte Türkiye'de en çok Zonguldak, Sinop, Samsun civarında görülürken İstanbul’da Beykoz bölgesinde de yaşadıkları bilinir[2]

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sülünler bulunduğu habitatlardan da kaynaklı meyve, tahıl, tohum yemenin yansıra bazı omurgasız canlılar ile beslenir.[3]

Dahası[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Edebiyatı'nda sıkça saltanatı, ölümsüzlüğü, güzelliği betimlemek için kullanılır. Bunun yanında bolca ‘aşık-sevgili’ ikilemesinin tasviri olarak da karşımıza çıkar.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

BirdLife International (2004). Phasianus colchicus. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesisi. IUCN 2006. 09 Mayıs 2006 tarihinde alınmıştır.

  1. ^ Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. Londra: Christopher Helm. ss. 113, 302. ISBN 978-1-4081-2501-4. 
  2. ^ Özdoğan, Elmas. "Sülün". 1 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2023. 
  3. ^ "Phasianus colchicus". Animal Diversity Web. 2011. 1 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2023. 
  4. ^ Pala, İskender (2008). Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü. İstanbul Kapı Yayınları.