Andorra'da İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ülkelere göre İslam

gtd

2006 ABD Dini Özgürlük Raporuna göre, şu anda Andorra'da yaşayan ( Andorra'nın nüfusu 72.000'den fazladır.) yaklaşık 2000 Kuzey Afrikalı vardır ve bunlar ülkedeki en büyük Müslüman gruptur.[1]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslüman topluluğun, yaklaşık 50 öğrenciye Arapça dersleri veren bir İslami Kültür Merkezi vardır. Hükûmet ve Müslüman toplum, okulların bu tür dersler vermesini sağlayacak bir sistem üzerinde henüz anlaşmış değillerdir.

Andorra'da özel olarak inşa edilmiş bir cami yok ve hükûmet, yeterince düşük fiyatlı arazi olmadığını söyleyerek böyle bir proje için arazi tahsis etmeyi reddediyor. 2003 yılında yerel imam Mohamed Raguig, Piskopos Joan Martí Alanis'ten bir cami inşa etmek için Kilise'den arazi veya bir kilisenin içinde cami olarak kullanılacak bir alan talep etti.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslümanlar 700 civarında bölgeyi Segre vadisi üzerinden Visigotlardan fethettiler. Müslümanlar Andorra'da çok kalmadılar, daha çok Toulouse, Narbonne, Carcassonne ve Nîmes'e ulaşmak için bir kısa yol olarak kullandılar.

Poitiers Muharebesi ve Roncesvalles Muharebesi, Pirenelerin diğer kısmına yapılan bu seferlerin sonunu işaret ediyordu.

Antoni Filter i Rossell'in tarih kitabı The Manual Digest (1748) 'e göre, 788'de Marc Almugàver liderliğindeki 5000 Andorranlı, Müslümanlarla mücadelede Vall de Carol'da Charlemagne'nin yardımına geldi. Savaştan sonra Charlemagne, korumasını Andorra'ya verdi ve onları egemen bir halk olarak ilan etti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]