İsrail'de İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İsrail'de İslam, Yahudiliğin ardından en yaygın dindir. Müslümanlar, İsrail nüfusunun %17'si[1], çoğunlukla İsrail'in Arap vatandaşlarından oluşan Müslümanlardan oluşur ve bunlar böylece İsrailli Yahudilerden sonra İsrail'deki en büyük ikinci dini grubu oluştururlar. Bunun yanında, Batı Şeria nüfusunun %75'i[2] ve Gazze Şeridi nüfusunun %99'unun[3] Müslümanlardan oluşması ile İslam, Filistinlilerin büyük çoğunun dinidir. İsrail'in başkenti Kudüs, Suudi Arabistan'da yer alan Mekke ve Medine'nin ardından Müslümanlar için üçüncü kutsal şehir olarak sayılır.[4] Müslümanlar, Kudüs'teki Tapınak Tepesi (Haram eş-Şerîf)'nin Muhammed'in cennete yükseldiği yerin olduğuna inanırlar. Kur'an'da Kudüs'ün ismi dolaylı olarak geçer.

Bu yaygın kabul gören İslamî inanç, Müslümanlar için Kubbetü's-Sahre ve onun yanındaki Mescid-i Aksa'nın dinî ve ruhsal önemini yükseltir. Tapınak Tepesi'nde İslam ile ilgili işlerin yürütülmesine sorumlu İslamî vakıf, Tapınak Tepesi'nin günlük bakımına emanet eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Israel 12 Aralık 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. CIA Factbook
  2. ^ West Bank 13 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. CIA Factbook
  3. ^ Gaza Strip 30 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. CIA Factbook
  4. ^ "From the article on Islam in Palestine and Israel in Oxford Islamic Studies Online". 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2014.