Slovakya'da İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi

2010 yılında Slovakya'da ülke nüfusunun% 0.1'inden azını temsil eden tahmini 5.000 Müslüman vardı.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Macarların Mohaç yenilgisinden on yıllar sonra (1526) Türk birlikleri Štúrovo (Párkány) ve günümüzün güney orta Slovakya'nın diğer bölgelerini kontrol etti ve Protestan Hristiyan gruplarını Müslümanlığa teşvik etti, daha sonra Avusturyalı birlikler kuzey ve batı bölgelerini işgal edip bölgeyi yeniden katolikleştirdi. Daha sonra Türkler Slovakya'da bazı başka toprakları ele geçirdi. Ancak Türklerin Viyana Savaşı'nı kaybetmesi ve Slovakya'da Osmanlı tebası Emeric Thököly'in yenilmesi üzerine 1687-1699 yılları arasında Macaristan'daki Türk Osmanlı hakimiyeti sona erdi.

Müslüman demografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Slovakya, Avrupa Birliği'nin camisi olmayan tek üye ülkesidir.[2] 2000 yılında, Bratislava'da bir İslami merkezin inşası konusunda bir tartışma çıktı: başkentin belediye başkanı, Slovak İslami Vakıflar Vakfı'nın bu tür girişimlerini reddetti.

30 Kasım 2016'da Slovakya, İslam'ın ülkede bir din olarak resmi statü kazanmasını etkili bir şekilde engellemek için bir yasa çıkardı.[3]

Bratislava'daki İslam Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cordoba İslam Merkezi (Kultúrne Centrum Córdoba), Bratislava'daki Obchodná caddesinin aşağısında yer almaktadır. Slovakya'da İslami vakıf altındaki ülkedeki Müslümanlar için ibadet yeridir. Gayri resmi bir cami olmasına rağmen yılın her günü sabah namazı hariç tüm günlük namazlara açıktır. Cuma hutbesi Arapça, İngilizce ve Slovakça yapılır ve Cuma günü saat 13.00'te başlar. Merkez çok büyük değildir ama yaklaşık 80-100 kişilik cemaat namazı kılmak yeterlidir. Cuma hutbeleri için kullanılan ahşap bir minberi vardır, ancak başka camilerde olduğu gibi özenle işlenmiş desenlerle süslenmiyor. Kultúrne Centrum Córdoba, hükûmetten resmi bir cami izni almaya çalıştı, ancak önerisi reddedildi.[4]

Fotoğraf Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
  2. ^ "Slovensko je poslednou krajinou únie, kde nie je mešita". Pluska (Slovakça). 7 PLUS, s.r.o. 15 Kasım 2014. 7 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2014. 
  3. ^ "Slovakia toughens church registration rules to bar Islam". Reuters (İngilizce). 30 Kasım 2016. 29 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. 
  4. ^ "HuffPost is now a part of Verizon Media". consent.yahoo.com. Erişim tarihi: 1 Eylül 2020. [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]