Avusturya'da İslam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salzburg'daki bir câminin iç görünüşü.

Avusturya'da İslâm, 2001 nüfus sayımına göre nüfûsun % 4,22'sinin bağlı olduğu bir azınlık dînidir. Çoğu Müslüman, Avusturya'ya 1960'tan sonra göçmen işçi olarak Türkiye, Bosna-Hersek ve Sırbistan'dan gelmiştir. Ayrıca Arap ve Pâkistan kökenliler de vardır.

En batıdaki küçük sanayi kasabalarının bulunduğu Bundesland Vorarlberg'te Müslümanlar, % 8,36'yla en çoktur. (Buraları bu özellikleriyle komşu İsviçre'nin kuzeydoğusuna benzemektedirler). Nüfustaki yüzdenin yüksek olduğu diğer yerler % 7,82'yle başkent Viyana'dır. Merkezî Bundesländer olan Salzburg, Yukarı Avusturya, Tirol ve Aşağı Avusturya da Viyana'yı tâkip eder. Güneydoğu eyâletleri olan Steiermark, Karintiya ve doğudaki Burgenland'da Müslümanların yüzdesi millî ortalamanın altındadır.

Avusturya, Batı Avrupa'daki ülkeler arasında Müslümanlara resmen tanınmış dînî topluluk statüsü vermek açısından tektir. Târihî olarak bu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun Bosna-Hersek'i 1878'de ilhâkıyla başlar. Avusturya, Müslümanların dînî hürriyetlerini "AlmancaAnerkennungsgesetz" ("Tanıma Kanunu") ile tespit etmiştir. Bu kanun, 1979'da Avusturya Müslümanlarını cemaati İGGiÖ (Islamische Glaubensgemeinschaft in Österreich) kurulduğunda tekrar yürürlüğe kondu. Türkiye'deki Diyanet İşleri Başkanlığı'na benzer konumda olan bu kurum, Avusturya'nın seküler olmasından dolayı devletten ayrı bağımsız bir kuruluş olmak zorundadır. İGGiÖ'nün okullarda dînî eğitim verme yetkisi vardır. Ayrıca "kilise vergisi"ne benzer bir âidat toplamaya yetkisi olmasına rağmen bu ayrıcalığı hiç kullanmamış olup bugüne kadar câmilerin yapımı, onarımı ve yönetimini üslenmemiştir.

Avusturya'daki İslâmî dînî gruplar arasında paralel yapılanma vardır. Dînî hayat, değişik organizasyonların câmilerinde yaşanmaktadır. Bu organizasyonlar, Türk, Boşnak ve Arap Müslümanlarda olan gruplar tarafından kurulmuştur. Türk organizasyonlar arasında "Türk-İslâm Federasyon Birlikleri" Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yönetilmekle berâber Süleymancılar ya da Millî Görüş gibi diğer gruplar, merkezi Almanya'da olan pan-Avrupacı organizasyonların bir branşı olarak görülebilir.

Etnik gruplara göre Avusturya'da Müslümanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Milliyet Nüfus Not
Türkler 570.693 [kaynak belirtilmeli]
Boşnaklar 85.200 [kaynak belirtilmeli]
Afganlar 31.300 [kaynak belirtilmeli]
Kürtler 26.770 [kaynak belirtilmeli]
Arnavutlar 20.520 [kaynak belirtilmeli]
İranlılar 12.452 [kaynak belirtilmeli]
Araplar 12.100 [kaynak belirtilmeli]
Hint-Pakistanlılar 8.490 [kaynak belirtilmeli]
Sırplar 3.045 [kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]