Carcassonne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carcassonne
Carcassonne arması
Arma
France location map-Regions and departements-2016.svg
Bölge Languedoc-Roussillon
Département Aude (11)
Arrondissement Arrondissement de Carcassonne
İdare
 • Belediye Başkanı Jean-Claude Perez (2009 - ) (Sosyalist Parti)
Yüzölçümü
 • Toplam 68,08 km² (2.628 mil²)
En yüksek nokta 250 m (820 ft)
En alçak nokta 81 m (265 ft)
Nüfus
 (2006)
 • Toplam 47,620
 • Yoğunluk 732/km² (1.890/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00
Posta kodu
11000
11090
Alan kodu 11069
Resmî site
[1]

Carcassonne (Oksitanca: [karka'suno]), Fransa'nın Languedoc-Roussillon bölgesine bağlı Aude département (il)'ında yer alan belediye. Carcassonne'da ikamet edenlere Carcassonnais (e) diye hitap edilir. Eski kale şehri olan ville haute (yukarı şehir) ile Aude Nehri karşısındaki ville basse (aşağı şehir)'dan ibarettir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 6. yüzyılda Galyalılar (Romalılara göre Keltler)ın yerleştiği Carcas antik Roma döneminde kale şehri (cité) olan ville haute (yukarı şehir) oppidum (Roma döneminde Keltler tarafından kurulmuş kale şehri) Carcaso olarak gelişti.

Rivayete göre, Şarlman bu şehri kuşattığında müslüman şehrinin yöneticisi Bayan Carcas liderliğinde direnişle karşılanmış ve şehri fethetmekten vazgeçerek geri dönmüş. Bu zafer üzerine Bayan Carcas trampet çalmış (Fransızca'da çalımak sonner demektir). Ondan sonra şehrin adı Carcassonne (Carcas + Sonner) olmuş. Ancak tarihî gerçeğe bakılırsa, Şarlman döneminden önce Pépin le Bref (Küçük Pépin) döneminde Frank Krallığı tarafından yeniden fethedildi.

Dünya Mirasları[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılda mimar Eugène Viollet-le-Duc tarafından onarılan şehrin merkezi bölgesi (ville), 1997 yılında Ville fortifiée historique de Carcassonne adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklendi.

La Cité de Carcassonne
Carcassonne'nın cité (ville haute: yukarı şehir) ve eski köprünün panoramik görünümü.