İçeriğe atla

"Hicrî takvim" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Tarihçe: başlangıç, haram aylar ve nesi: düzeltmeler, değiştirildi: [[hicri takvim → [[hicrî takvim AWB ile
Etiket: 2017 kaynak düzenleyici
k (→‎Tarihçe: başlangıç, haram aylar ve nesi: düzeltmeler, değiştirildi: [[hicri takvim → [[hicrî takvim AWB ile)
İslam öncesi dönemde Araplar arasında iç savaşlar eksik olmazdı. Yalnız haram aylarda savaş yapılmazdı. Bu aylarda panayırlar kurulur, uzak yakın bölgelerden hacılar büyük bir güvenlik içerisinde bu panayırlara gelir ve tüccar malını hacılara satar, şiir yarışmaları yapılırdı. Eğer bu barış aylarında savaş olursa, yasak çiğnendiği için "[[Ficâr savaşları]]" denirdi.
 
İslam öncesi Arap toplumunda [[Kameri takvim]]e 3 yılda bir 1 ay eklenerek ayların yerleri sabitlenir, aylar [[hicrihicrî takvim]]detakvimde olduğu gibi yılın mevsimleri arasında dolaşmaz, en fazla 1 aylık oynamalar olurdu. Bu duruma '''nesi''' ismi verilirdi.<ref>[https://en.wikipedia.org/wiki/Nasi%27 Nesi uygulaması]{{İng}}</ref> İslam Ansiklopedisi'ne göre nesi uygulaması genel gözlemde olduğu gibi sabit bir takvim oluşturmak amacıyla değil, hac ve hac ile bağlantılı panayırların yılın belirli ve uygun bir mevsiminde icra edilmesi amacını taşımaktaydı.<ref>''[[w:The Encyclopedia of Islam]]'', 2nd edition, Index, p. 441 {{İng}}</ref>
 
İslamda da bu anlayış korunmuş ve hac haram aylardan olan Zilhicce ayında yapılmıştır. Kuran'a göre nesi uygulaması haram ayı helal sayıp savaşa ve yağmaya devam edebilmek için yapılan bir hile idi. Ömer zamanında hicri takvime geçilmesi ve nesi uygulamasına da son verilmesi ile İslamda kutsal aylar (recep, şaban, ramazan, muharrem gibi) her yıl 11 gün önce gelerek yılın her mevsimine uğramaktadır.