Etiyopya takvimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Etiyopya takvimi , Etiyopya'da kullanılan temel takvimdir. Etiyopya Hristiyanları için de dini takvim olma özelliği taşır. Mısır takvimi gibi güneş temelli olup Jülyen takvimi gibi her 4 yılda bir artık gün eklenmektedir. Yılbaşı Jülyen takvime göre 29 veya 30 Ağustos'dur. Miladi takvim ve Etiyopya takvimi arasında oluşan 7-8 yıllık fark İsa'nın müjdelenmesinin hesabında olan farklılıklardan oluşur.

Kıpti takvimi gibi Etiyopya takvimi de 30 günden oluşan 12 ay ve 5 veya 6 artık gün içeren 13. ay vardır. Etiyopya takviminin başladığı günler Kıpti takvimle aynı olup tek farkları isimlerinin Ge'ez dilinde olmasıdır. 6. artık gün her dört yılda bir Jülyen takvimine göre 29 Ağustos'a eklenmektedir. Bu yüzden Etiyopya yılının ilk günü olan 1 Mäskäräm, miladi takvime göre 1900 ile 2099 yılları arasında 11 Eylül'dür. Miladi artık yıllardaysa 12 Eylül'e düşer.

Artık yıl devri[değiştir | kaynağı değiştir]

4 yıllık devir İncil'i yazan 4 vaizle ilişkilendirilmiştir. Artık yıldan sonra sırayla John yılı, Matthew yılı, Mark yılı, ve artık güne sahip olan yıla Luke yılı denir.

4 yıllık devrin gerçekleşmesinde herhangi bir istisna yoktur. Bu açıdan Jülyen takvimine benzemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "The Ethiopian Calendar", Appendix IV, C.F. Beckingham and G.W.B. Huntingford, The Prester John of the Indies (Cambridge: Hakluyt Society, 1961).
  • Ginzel, Friedrich Karl, "Handbuch der mathematischen und technischen Chronologie", Leipzig, 3 vol., 1906-1914

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]