İçeriğe atla

"Hetzer" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  2 yıl önce
düzeltme AWB ile
(→‎Üretimi: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
Jagdpanzer 38(t), [[Marder III]] modelinden (aynı şase üzerine yapıldılar) daha yararlı oldu. Nisan [[1944]] tarihinden savaşın sonuna kadar toplam 2584 adet üretildi. Bu aracın yapılış amacı kara kuvvetleri bünyesinde ''Panzerjägerabteilungen'' ([[tank imha edici]] [[müfreze]]si) oluşturarak, piyade birlikleri bünyesinde az da olsa zırhlı destek sağlamaktı. Savaştan sonra [[Çekoslovakya]] bu aracın üretimine devam etti ve 158 adet aracı [[İsviçre]]ye sattı. Günümüze kalan çoğu sağlam araç bu satılanlardan oluşmaktadır.
 
Kasım 1944 de'te [[Adolf Hitler]]in isteği üzerine birkaç Jagdpanzer 38(t) aracının topları sökülüp yerine Keobe model alev makinesi takılarak cepheye gönderilmiştir. Alev makinesine ait mühimmat metal zırhlar içerisinde korunuyordu. Çünkü her türlü darbede kolaylıkla parçalanacak kadar dayanıksızlardı. Savaşın sonuna kadar elliye yakın '''Flammpanzer 38''' üretildi. Sadece Batı Cephesinde [[Müttefik]] kuvvetlere karşı kullanıldı.
 
Bunun yanında Hetzer üzerine 150 mm sIG33/2 obüs yerleştirilerek yapılan bu araçtan savaşın sonuna kadar 30 adet üretildi. Ayrıca hafif kurtarma aracı olarak geliştirilen '''Bergepanzer 38(t)Hetzer''' den ise 106 adet üretildi. Almanların planları içerisinde bu aracın başka modellerinden üretmek vardı. Bunların içerisinde 105 mm'lik [[taarruz topu]] ve [[uçaksavar]] modelleri gibi. Ancak bu araçlar savaş bittiğinde hala deneniyordu.