Wurfrahmen 40

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wurfrahmen Sdkfz.251'e monte edilmiş

Wurfrahmen 40 (Türkçesiateşleme çerçevesi 40) Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan kundağı motorlu topçu sınıfı bir araçtır. SdKfz 251 model yarı paletli aracın kasasının yan taraflarına yerleştirilmiş 300 mmlik roket fırlatıcı çerçevelerden oluşan bir düzenekten ibaretti. Çok namlulu roketatar Nebelwerfer modelinden çok daha etkili idi. . Kısa adı Stuka zu Fuss (TürkçesiAyaklı Stuka ya da Yürüyen Stuka idi). Bu silah 300 mm nin yanında 280 mm lik patlayıcı ve 320 mm yangın bombası da atardı. Atılan roketler her ne kadar geniş bir alana yayılsa da başlıklarında ki yüksek patlayıcıdan ötürü düştüğü bölgede çok etkili olurlardı.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan önce Almanya da SSCB gibi roketler üzerinde denemeler yapmaktaydı. Görünüşte top yapımı her ne kadar kolay görünse de roket üretiminin kolay ve daha az masraflı olası dolayısıyla Almanlar roket üretimine ağırlık verdiler. Top mermisine nazaran roket mermileri daha hafif, geri tepmesiz ve döküm gerektirmeyen bir yapıya sahiplerdi.

Kısa bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk üretilen roketler Alman yapımı Schweres Wurfgerät 40 (heavy throwing apparatus 40) ve Schweres Wurfgerät 41 adlarındaki roket fırlatma aparatlarından atılıyordu. Bu aparatlar 180 poundluk yüksek patlayıcı ya da 196 pound yangın bombası fırlatmaktaydı. Bu roketler 280-mm ve 320-mm çapında 90 ve 98 kilo gelmekteydi. Schweres Wurfgerät 40 (Wurfgestell 40) sadece ahşaptan, Schweres Wurfgerät 41 (Wurfgestell 41) ise ahşap veya çelikten bir çerçeve şeklindeydi. Schweres Wurfrahmen 40 ise yan taraflarına bu çerçevelerden takılmış yarı paletli bir araçtı. Her araçta 6 adet çerçeve vardı. Bunlar aracın sağ ve sol tarafına 3 er adet takılıydı. Roketler bu çerçevelerin içerisinde taşınır ve ateşlenmeden önce belli bir açıya ayarlanırdı. Gerektiğinde bu çerçeveler araçtan sökülüp belli bir açıyla zemine konup ateş edilirdi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]