Sturmtiger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sturmmörser Tiger

Çeşidi Süper Ağır Tank
Uyruğu Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar II. Dünya Savaşı
Üretim tarihi
Üretim adedi 18
Özellikler
Ağırlık 68 ton
Uzunluk 6,28 m
Genişlik 3,57 m
Yükseklik 2,85 m
Mürettebat 5 (komutan, sürücü, 3 topçu)


Zırhı 150 mm
Ana silahı 380 mm RW61 L/5.4 roket havan topu
Diğer silahları 90 mm NbK 39 antipersonel silahı, 7.92mm MG34 makineli tüfek
Motor Maybach benzinli
600 hp
Kaldırma kapasitesi 9 hp/ton
Süspansiyon donanımı burulma çubuğu
Harekat menzili 120 km
Azami hızı 40 km/h

Sturmtiger (Saldırı Kaplanı), II. Dünya Savaşı'nda kullanılan ve Tiger I şasesi üzerine inşa edilen ve büyük bir roket fırlatıcısı ile donatılan Alman taarruz topudur. Resmi tanımlaması Sturmmörserwagen 606/4 mit 38 cm RW 61'dir. Piyade birliklerine kentsel alan çatışmalarında destek vermek amacıyla üretildi. Üretiminde cephede ağır hasar görmüş Tiger tankları kullanıldı.

Üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu aracın üretim amacı piyade birliklerine destek vermek için düşmana ait çok korunaklı ve sağlam bina ve siperleri tek bir seferde yok etmek içindi. Bu fikir 1942 yılındaki Stalingrad Kuşatması sırasında ortaya çıktı. O zaman Wehrmacht elinde sadece üzerinde 150 mm ağır piyade topu bulunan Sturmgeschütz III taarruz topu vardı. Bu araçlardan 12 tanesi bu kuşatmada kaybedildi.

Halefi olan Brummbär 1943 yılında üretilmesine karşın, Wehrmacht bundan daha ağır ve güçlü bir araca ihtiyaç duyuyordu. Sonunda yapımında Tiger tank şasesi ve 210 mm obüs kullanılacak bir aracın yapımına başlandı.

Ancak o zamanda böyle bir top bulunmadığından bunu yerine bir benzeri Kriegsmarine tarafından sualtı bomba fırlatıcısı olarak kullanılan 380 mm havan da karar kılındı.

İlk prototip Ekim 1943 yılında Adolf Hitler'e tanıtıldı. Nisan 1944 üretim onayı verilen aracın denemelerine başlandı. Ağustos ve Kasım ayları arasında 18 adet Sturmtigers tamamlandı. Bu kadar yavaş üretilmesinin sebebi yeni şase üretmek yerine vurulmuş veya servisten çekilmiş Tiger 1 tanklarının beklenmesiydi.

Dizaynı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sturmtiger aracında Tiger I tankının gövde ve süspansiyon sistemleri korundu. Tiger tankına ait üst yapı sökülerek bunun yerine içerisine havan topunun konacağı yeni bir üst yapı monte edildi. Bu üst yapı aracın ön tarafından başladığından araca uzaktan bakıldığında kutuya benzer bir hava veriyordu.

Tiger tanklarına göre daha kısaydı. Sturmtiger boyu sadece 6,28 m iken Tiger 8,45 m gelmekteydi. Bunu en önemli sebebi arasın çok uzun namlulu bir topunun olmamasıydı. Tiger tankına göre 15 cm ise daha yüksekti.

Sturmtiger (Deutsches Panzermuseum) Almanya

Zırhı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sturmtiger şehir çatışmalarında görev alacağı için aracın bu çatışmalarda ağır hasar almaması çok kalın bir zırh ile korunması gerekiyordu. Aracın ön tarafında 150 mm kalınlığında eğimli bir zırhı vardı. Yan taraflarında ise 80 mm kalınlığında paneller bulunuyordu. Normal bir Tiger tankı 57 ton gelirken, Sturmtiger neredeyse 68 tona yaklaşıyordu.

Silahları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sturmtiger (Deutsches Panzermuseum) Almanya

Ana silahı 380 mm Raketenwerfer 61 L/5.4, kuyruktan dolma roket fırlatıcı/havandı. Bu silah kısa menzilli roket fırlatıcı bir düzenekti. Havanın boyu 1.5 metreye yakında ve 125 kilo yüksek patlayıcılı taşıyan roket atabiliyordu. Bu mermi 2.5 metre kalınlığındaki betonu bile delip geçmeye yeterdi.

Bu silahın menzili 5650 metreydi. Roket toplam ağırlığı 345-351 kilo arasındaydı. Normal bir barut ile mermi 45 m/s hızla ilerlerken, 40 kg'lık roketle bu 250 m/s ye kadar çıkıyordu.

Roket fırlatıcı bazı sorunlarda yaratıyordu. En önemlisi roket yakıtının yanması ile oluşan gaz araç içinden atılamıyordu.

Mermilerinin çok büyük olması sebebiyle sadece 14 mermi taşıyabilirdi. Bir tanesi namluda diğeri ise yükleme tepsisinde beklerdi. Diğerleri aracın arka kısmında bulunan parmaklık raflarda taşınırdı. Araca mühimmat yüklemek için üst yapıya bir vinç monte edilir ve bu vinç yardımıyla mermiler yüklenirdi. Yükleme için 5 kişilik mürettebatın tamamı da çalışmak zorundaydı.

Yükleme kapağının hemen yanında 90 mm NbK 39 Nahverteidigungswaffe ("Yakın savunma silahı") takılıydı. Bu silah yakın mesafede bulunan düşman araç ve piyadelerine karşı aracı savunuyordu. Bu silah 360 derecelik bir kullanım açısına sahip basit bir bombaatar silahıydı. Piyade saldırılarına karşı ise 7.92mm MG34 kullanılıyordu.

Hızmet geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sturmtiger asıl görevi piyade birliklerinin kuvvetli düşman mevzilerine veya binalara yapacakları saldırıda ağır topçu desteği sağlamaktı. Ancak Almanya nın durumu gün geçtikçe kötüleşiyordu. Alman silahlı kuvvetleri Wehrmacht saldırmaktan daha çok artık savunma pozisyonu almaya başlamıştı.

Üç yeni Panzer bölüğü Sturmtiger modelini kullandı: Panzer Sturmmörser Kompanien (PzStuMrKp) 1000, 1001 and 1002. Aslında 14'er araçtan oluşmaları gerekirken elde yeterli araç olmadığından her bölüğü dörder tane dağıtıldı. Bu dört araç da kendi içlerinde iki araçlık iki takıma bölündü.

PzStuMrKp 1000 birliğine ait iki araç 13 Ağustos 1944 tarihinde Varşova Ayaklanması sırasında ilk olarak kullanıldı.. PzStuMrKp 1001 ve 1002 ise Eylül ve Ekim aylarında göreve çıktı. PzStuMrKp 1000 and 1001 birliklerine bağlı 7 araç daha sonra Ardenler karşı saldırısı sırasında görev aldı.

Ardenler karşı saldırısı ardında bu araçlar bir daha cephe görevinde kullanmadı. Daha çok Almanya topraklarına karşı yapılan saldırılarda savunma amaçlı kullanıldılar. Bu araçlar çok iyi birer savunma silahıydı. Düşman savaş uçaklarının bombardımanı dışında piyade veya topçu ateşi ile yok edilmesi çok zor araçlardı. Sadece birkaç araç düşman tarafından yok edildi. Geri kalanlar ise mekanik arızası veya yakıt yetersizliğinden dolayı terk edilmeden önce mürettebatı tarafından imha edildi.

İki adet Sturmtiger günümüze ulaşabilmiştir: Biri Deutsches Panzermuseum Münster'de, diğeri Kubinka Tank Müzesi'nde (Rusya) sergilenmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]